تاخیر در پرداخت دستمزد نویسندگان/دستمزد اهالی قلم کمتر از ویراستار و طراح جلد کتاب!

15:00 - 27 شهريور 1400
کد خبر: ۷۵۸۸۹۶
یک نویسنده کتاب گفت: دستمزد نویسنده‌گان عموما بسیار کمتر از ویراستار و طراح جلد کتاب است در حالی که نویسنده تولید کننده کتاب بوده و این بی عدالتی کاملا مشهود و ملموس است.

فضل‌الله صابری در گفت‌وگو با پیرامون چالش‌های پیش روی نویسندگان گفت: عواملی که چالش‌های متعدد و رنجش برای نویسنده فراهم می‌کنند کم نیستند خصوصا موضوعاتی که در حوزه ناشران وجود دارد، تاخیر در پرداخت دستمزد‌ها یکی از چالش‌های اصلی امروز برای نویسندگان است.

وی با اشاره به میزان دستمزد نویسندگان ابراز کرد: دستمزد نویسنده‌گان عموما بسیار کمتر از ویراستار و طراح جلد کتاب است در حالی که نویسنده تولید کننده کتاب بوده و این بی عدالتی کاملا مشهود و ملموس است و نیاز به یک برنامه ریزی منسجم و همه جانبه دارد در این شرایط کم شدن تیراژ کتاب‌ها نیز تاثیر دو چندان بر تولید محتوا داشته و حقوق اولیه نویسنده را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

نویسنده کتاب «شیرممد» به برخی از قرار داد‌ها اشاره و ابراز کرد: برخی از انتشاراتی‌ها برخلاف وعده قرارداد عمل کرده و در آمد حاصل از چاپ‌های بعدی را به نویسنده نمی‌دهند البته باید در نظر داشت که نویسندگان عموما پایه‌های کار را بر اساس اعتماد به ناشر بنا می‌کنند که در مورد این اعتماد سو استفاده می‌شود و این امر برای نویسنده بسیار آزار دهند است، زیرا بعد از چاپ اول نویسنده از چاپ‌های بعدی بی‌خبر می‌ماند.

صابری به برخورد‌های برخی ناشران با نویسندگان اشاره و عنوان کرد: مقام معظم رهبری در دیدار با فعالان عرصه نشر به آن‌ها تاکید کردند درصدی دستمزد را برای راویان کتاب در نظر بگیرند از آنجا که ناشران این موضوع را در نظر نمی‌گیرند نویسنده خود مجبور می‌شود که هزینه را از جیب خود پرداخت کند حتی برخی از راویان که فرمانده هستند پس از چاپ کتاب خواهان تعدادی کتاب برای هدیه به هم رزمان خود هستند زیرا همه این افراد در داستان کتاب‌های آنها نقش داشته‌اند در این موارد نویسندگان مجبور می‌شوند کتاب را که تولید کرده اند بخرند و به آنان تقدیم کنند.

وی جایگاه نویسنده را در جامعه امروز مورد بررسی قرار داد و بیان کرد: متاسفانه به نویسندگی نه تنها به عنوان یک شغل بلکه به عنوان یک کار که به تولیدفرهنگ منجر می‌شود نگاه نمی‌شود لذا هیچ حمایتی از این قشر صورت نمی‌گیرد و به نوعی ارزش نویسنده در جامعه نادیده انگاشته می‌شود.

صابری از رانت‌های موجود در حوزه کتاب و نشر سخن به میان آورد و تاکید کرد: متاسفانه به وضوح رانت‌هایی در حوزه نشر و تولید کتاب دیده می‌شود که آسیب‌های جدی را به حرفه نویسندگی وارد کرده است، این رانت برای برخی نویسندگان شهرت و نقدینگی فراوان را به همراه دارد در حالی که برای بقیه نویسندگان دیگر تنها تعجب را در بر دارد.

وی حمایت را ضرورتی مهم در عرصه تولید کتاب دانست و اظهار کرد: حمایت نیاز مهم و ضروری برای قشر نویسنده محسوب می‌شود در شرایطی که چالش‌های اقتصادی فراوان در کنار گسترش بی توجهی مخاطبان و دوری آنان از فضای کتاب و کتاب خوانی روز به روز گسترش می‌یابد حمایت از قشر فرهیخته نویسنده بسیار مهم است.

وی نقش تولید کتاب و تولید در عرصه‌های مختلف را مورد بررسی قرار داد و تاکید کرد: متاسفانه امروز در حوزه تولید کتاب و یا تولید در همه حوزه‌ها شاهد بی مهری هستیم و از تولید محور بودن دور شده‌ایم در حالی که تولید همواره باید در محور باشد، زیرا سازندگی را برای هر ملت و هر فرهنگ در بر دارد، اما امروز ما شاهدیم که همه عوامل جانبی که برای حمایت از تولید وارد مجموعه کاری شده اند مهم‌تر از تولید کننده به حساب می‌آیند و خود تولیدکنندگان از دایره اهمیت دورشده و به شیوه‌ای فراموش شده اند لذا باید توجه داشت که هدف نهایی تولید و پشتیبانی بیشتر از تولید کننده است.

صابری بهترین رویکرد برای حمایت از نویسندگان را مورد بررسی قرار داد و خاطرنشان کرد: برای حمایت از نویسندگان نیازمند مجموعه‌ای از تدابیر که پشتوانه اجرای داشته باشند هستیم در عین حال این مجموعه‌ها همانند زنجیر به هم پیوسته هستند و باید تمام ارکان فرهنگ را با به سازی و تحول همراه کنند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *