وزیر بهداشت: ایران رکورد واکسیناسیون هفتگی کرونا را در جهان شکست

۲۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۲:۳۸
کد خبر: ۷۵۸۵۲۹
وزیر بهداشت با بیان اینکه ایران رکورد واکسیناسیون هفتگی کرونا را در جهان شکست، گفت: در هفته جاری هفت میلیون و ۹۰۰ هزار دز واکسن تزریق شده است.

- بهرام عین‌اللهی با حضور در ستاد کرونایی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: تمام مقامات به این موضوع اذعان دارند که واکسیناسیون برای کنترل کرونا نقش اساسی دارد و همه باید برای این موضوع تلاش کنیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه با تلاش‌های دولت سیزدهم و همکاری و همدلی وزرا جهشی در ورود و تولید واکسن ایجاد شد، گفت: امروز واکسن به صورت سیل به کشور سرازیر شده است که این موضوع در درجه اول نتیجه تلاش شخصی رئیس جمهور بود.

عین‌اللهی ضمن تأکید بر تسریع در واکسیناسیون ادامه داد: واکسن به میزان فراوان وجود دارد و تأمین شده بنابراین واکسیناسیون باید در کرمانشاه تسریع شود و از ظرفیت و مشارکت‌های مردمی استفاده کرد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه امروزه شاهد حضور پرشور مردم در مراکز واکسیناسیون هستیم افزود: امروز رکورد تزریق واکسن در هفته در دنیا را شکستیم و تاکنون رکورد واکسیناسیون هفتگی مربوط به آلمان با ۶ میلیون دز بود که این هفته در ایران هفت میلیون و ۹۰۰ هزار دز واکسن تزریق شد و این فاصله زیاد با آلمان تنها با مشارکت مردم محقق شده است.

عین‌اللهی ادامه داد: باید در یک هفته تا ۱۰ روز آینده واکسیناسیون در کرمانشاه به اتمام برسد و طبق مطالعات با واکسیناسیون به طور قطع میزان مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا کاهش می‌یابد.

وزیر بهداشت گفت: این موضوع برای ما قابل تحمل نیست که مردم را کنترل و کسب و کار آن‌ها را تعطیل کنیم.

وی ادامه داد: باید با انجام واکسیناسیون مردم را به سمت قرنطینه هوشمند هدایت کنیم و کسی که واکسینه می‌شود دلیلی ندارد قرنطینه شود و مسافرت نرود و هیچ دلیلی برای محدود کردن کردم و ممانعت از مسافرت‌ها نیست.

عین‌اللهی با اشاره به نزدیک شدن مراسم اربعین حسینی اظهارکرد: امسال جسم ما به اربعین نرفته، اما دل ما در آنجا حضور دارد و امید داریم سا‌ل‌های آینده این توفیق را پیدا کنیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه کرمانشاه شهر شهیدان دفاع مقدس است و خاطره خوش حماسه‌های مردم کرمانشاه در دفاع مقدس فراموش نشدنی است عنوان کرد: مردم دلاور اسلام‌آباد غرب مقابل منافقان ایستادند و این اقدامات کرمانشاه را همچون نگینی قرار داده که در تاریخ ارزشمند است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مردم ما در دوران کرونا قهرمانانه ایستادند و بسیج یک فرهنگ است و امروز یک لفظ جدید با عنوان مدافعان سلامت مطرح شده که نشان دهنده فرهنگ ایثار است.

عین‌اللهی ادامه داد: در مدت شیوع کرونا بیش از ۲۰۰ شهید مدافع سلامت تقدیم انقلاب شد و امروز روز جهاد فی سبیل الله و کمک به مردم است و برای مسئولان حوزه سلامت تلخ‌ترین موضوع دیدن مرگ و میر مردم است و این اخبار ناگوارترین اخبار برای ما است.

وزیر بهداشت گفت: امروز ما باید به داد مردم برسیم و مسئول در این شرایط نباید بخوابد و باید احساس مسئولیت کند و این توفیقی است که خداوند به ما داده است.

وی با اشاره به اینکه دفاع مقدس دیگر تکرار نمی‌شود هر کس در این شرایط نقش خود را به خوبی ایفا کند در تاریخ باقی می‌ماند عنوان کرد: مردم استان کرمانشاه ثابت کردند ایثارگر هستند و زلزله سرپل‌ذهاب و کمک‌های مردمی گواهی بر این موضوع است.

عین‌اللهی با تاکید بر اینکه پیشگیری بهتر از درمان است و درخواست داریم به بهداشت و خانه‌های بهداشت بیشتر توجه شود گفت: تغذیه همچون مصرف بی‌رویه نمک و شکر مشکلات اساسی سلامت مردم جامعه است که منجر به بیماری می‌شود.

وزیر بهداشت گفت: از رشد و توسعه دانشگاه کرمانشاه بسیار خرسندم و این دانشگاه را تیپ یک می‌دانم. پروژه‌های ناتمامی در استان وجود دارد که به اتمام آن‌ها کمک می‌کنیم.

وی همچنین به تسریع در بازگشایی دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: دانشجویان باید به سرعت واکسینه شوند و دانشگاه‌ها نیز به تدریج بازگشایی شود و شروع کلاس‌ها به صورت حضوری و مجازی باشد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *