چرا اساسنامه جدید فدراسیون‌ها فعلا قابلیت اجرا ندارد؟

۲۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۱:۰۲
کد خبر: ۷۵۸۵۱۳
دسته بندی‌: ورزشی ، سایر حوزه ها
اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی می‌تواند چالش جدی برای ورزش کشور شود.

- با تایید شورای نگهبان، اساسنامه جدید فدراسیون‌ها به دولت ابلاغ شد. طبق این اساسنامه، فدراسیون‌های ورزشی آماتوری جمهوری اسلامی ایران، نهاد عمومی غیردولتی و دارای شخصیت حقوقی مستقل و استقلال مالی و اداری با مدت فعالیت نامحدود و به عنوان بالاترین مرجع ذی صلاح عهده دار رشته/ رشته های ورزشی تحت پوشش در کشور است و از سوی وزارت ورزش و جوانان، کمیته ملی المپیک و کمیته ملی پارالمپیک (فقط در رشته های مرتبط) به رسمیت شناخته شده است تا بر مبنای منشور المپیک و رعایت قوانین و مقررات مربوط در چهارچوب این اساسنامه فعالیت کند.

وزیر ورزش هم به تازگی عنوان کرده اساسنامه فدراسیون‌ها قابلیت اجرایی پیدا کرده است؛ اما نکته مهمی که در این خصوص وجود دارد این است که اساسنامه جدید باید به تایید مجامع فدراسیون‌ها برسد و در ادامه فدراسیون‌های جهانی مربوطه هم آن را تایید کنند؛ در غیر این صورت قابلیت اجرایی نخواهند داشت.

در صورتی که این اتفاق رخ ندهد و بدون تصویب مجامع فدراسیون‌ها، اساسنامه جدید مورد استفاده قرار بگیرد این احتمال وجود دارد که نهادهای ورزشی بین‌المللی همچون فدراسیون‌های جهانی و همینطور کمیته بین‌المللی المپیک به این موضوع ورود کنند.

با توجه به اینکه برای انجام این پروسه زمان نسبتا زیادی لازم است بهتر است تا زمان تایید اساسنامه جدید در مجامع فدراسیون‌ها، اساسنامه‌های فعلی فدراسیون‌های ملی که توسط فدراسیون‌های جهانی هم مورد تایید قرار گرفته استفاده شود. ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha