سیاه‌چاله‌ای بنام نقدینگی/ متوسط رشد اقتصادی کشور در دولت گذشته صفر بود

۲۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۱:۱۸
کد خبر: ۷۵۸۲۹۸
دسته بندی‌: اقتصاد ، صمت و کشاورزی
عضو هیئت‌مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران گفت: در دولت گذشته متوسط رشد سالیانه اقتصادی کشور صفر بوده است یعنی درواقع هیچ گونه رشدی در تولید ناخالص داخلی کشور طی این مدت اتفاق نیوفتاده است و هرساله حدود ۱۰ درصد تولید ناخالص داخلی به حجم نقدینگی اضافه‌شده تا اینکه امروز به ۳ هزار و ۹۰۰ هزار میلیارد رسیده ایم و این دلیل اصلی تورمی است که با آن روبه رو هستیم.
علیرضا‌ حائری در گفت‌وگو با میزان، در خصوص نقدینگی سرگردان در کشور، گفت: در حال حاضر یکی از معضلات اقتصاد کشور میزان حجم نقدینگی در اقتصاد و حجم فزاینده رشد این نقدینگی در طول سال است که مهار این حجم از نقدینگی کار بسیار دشواری بوده و به هر بخشی از اقتصاد کشور  ورود پیدا کند می‌تواند آثار مخرب خود را داشته باشد.

وی افزود: رشد نقدینگی در کشور سالیانه بالغ‌بر ۵۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است و یا معادل دلاری این میزان نقدینگی، حدود ۲۰ میلیارد دلار به کشور اضافه‌ می‌شود همچنین میزان حجم نقدینگی فعلی کشور ۳ هزار و ۹۰۰ هزار میلیارد تومان است.

عضو هیئت‌مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران گفت: رشد سالیانه ۲۰ میلیارد دلاری نقدینگی،  تقریباً معادل ۱۰ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور است یعنی باید سالیانه از رشد اقتصادی ۱۰ درصدی بهره‌مند شویم یا اینکه تولید ناخالص داخلی کشور سالیانه ۱۰ درصد افزایش پیدا کند تا از اثرات مخرب این رشد سالیانه نقدینگی جلوگیری شود تا وضعیت اقتصادی را حفظ کند در غیر این صورت چنان چه رشد اقتصادی سالیانه ما کمتر از ۱۰ درصد باشد و باوجوداین حجم از افزایش نقدینگی که در مقابل آن هیچ‌گونه کالا و خدماتی وجود ندارد، باعث بروز اثرات مخرب بسیاری در اقتصاد کشور می‌شود که حداقل آن ایجاد تورم و کاهش ارزش پول ملی کشور است.

عضو هیئت‌مدیره جامعه متخصصان نساجی ایران بیان کرد:  در دولت گذشته متوسط رشد سالیانه اقتصادی کشور صفر بوده است یعنی درواقع هیچ گونه رشدی در تولید ناخالص داخلی کشور طی این مدت اتفاق نیوفتاده است و هرساله حدود ۱۰ درصد تولید ناخالص داخلی به حجم نقدینگی اضافه‌شده و در مقابل آن کالا و خدماتی تولید نشده است که بتواند این غول سرگردان را مهار کند.

وی در خصوص اینکه چگونه باید رشد نقدینگی را مهار کرد، گفت: اگر نتوانیم کالا و خدمات و معادله رشد اقتصادی ۱۰ درصد ایجاد کنیم باید به یک نحوی ۵۰۰ هزار میلیارد تومان رشد نقدینگی سالیانه را مهار کنیم یا باید این نقدینگی را به سمت تولید هدایت کنیم که خیلی از کسانی که این نقدینگی را در اختیاردارند تولید  برایشان جذابیت ندارد، زیرا سختی‌های خود را دارد همچنین سود که انتظار می‌رود را ندارد.

حائری در ادامه افزود:  یا اینکه  باید این نقدینگی را به سمت بورس هدایت کنیم که با اقداماتی که دولت ظرف یکی دو سال گذشته انجام داده و تقریباً سرمایه بسیاری از مردم با هدایت دولت دوازدهم  در بورس از بین رفته دیگرکسی رغبت نمی‌کند که نقدینگی خود را وارد بورس کند و سرمایه‌گذاری کند.

وی اظهار کرد: یا اینکه باید این نقدینگی توسط شبکه بانکی جذب شود، ولی باوجوداین سود‌هایی که در حال حاضر برای شبکه بانکی مصوب شده است  بازهم رغبتی نیست که این نقدینگی به سمت بانک‌ها رفته و جمع‌آوری شود تا از این طریق  در خدمات عمرانی و تولیدی سرمایه‌گذاری شود.

عضو هیئت‌مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران گفت:  راه‌های سالم هدایت نقدینگی یعنی بانک، بورس و تولید که مطرح شد درواقع به علت سیاست‌های غلط دولت قبل منتفی است و این نقدینگی سرگردان درواقع دنبال بازار‌های سهل‌الوصول و نقد شوندگی فوری  مثل بازار سکه، ارز، زمین و املاک، فولاد و ... است  که این نقدینگی در هرکدام از این حوزه‌ها وارد شود اثرات مخربی را ایجاد می‌کند.

وی اذعان کرد:  وظیفه دولت این است که در کنار کاهش رشد نقدینگی در کشور سیاست‌های اتخاذ کند که این نقدینگی‌ها را به مسیر‌های سالم هدایت کند.

حائری بیان کرد: رئیس‌جمهور دولت سیزدهم اعلام کردند که اعتماد عمومی نسبت به دولت تا حدود زیادی خدشه‌دار شده است و این حرف درستی است و این اتفاق عمدتاً در دولت دوازدهم صورت گرفته  و اعتماد عمومی را از دولت سلب کرده است و دولت جدید باید این عدم اعتماد به دولت را ترمیم کند.

وی در ادامه گفت:  این حجم از نقدینگی اگر به سمت بورس، تولید و بانک‌ها نرود و بخواهد در جامعه قرار بگیرد در هر حوزه‌ای که وارد شود با تورم‌های بسیار مخرب روبرو خواهد شد این در حالی است که واحد‌های صنعتی و بنگاه‌های اقتصادی  همه از کمبود نقدینگی رنج می‌برند و این نقدینگی سرگردان حاضر نیست که به سمت تولید و به سمت مسیر‌های سالم برود به‌هرحال دولت وظیفه سختی پیش رو دارد که بتواند این نقدینگی سرگردان را که مانند یک سیاه‌چاله‌ای عظیم عمل می‌کند را مهار کند و در مسیر‌های صحیح اقتصادی راهنمایی کند.
 
 
رئیس بانک مرکزی نیز با بیان اینکه حجم نقدینگی در پایان مردادماه ۱۴۰۰ به رقم ۳ هزارو ۹۲۱هزار میلیارد ریال رسیده، گفته است این نرخ نسبت به پایان سال ۱۳۹۹ معادل ۱۲.۸ درصد رشد را نشان می‌دهد. همچنین، نقدینگی در دوازده ماهه منتهی به پایان مرداد ماه ۱۴۰۰ معادل ۳۹.۱ درصد رشد پیدا کرده است.
 

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *