خانه پدری جلال آل احمد از وجود معتادان پاکسازی شد

2:41 - 24 شهريور 1400
کد خبر: ۷۵۷۹۴۷
مرتضی ادیب زاده گفت: در خصوص ادعا‌هایی که درباره کاربری این خانه مطرح شده که قرار بوده این خانه تاریخی تبدیل به سفره خانه سنتی بشود باید بگویم از اساس چنین ادعا‌هایی نادرست است. چنین کاربری‌هایی برای این خانه در نظر گرفته نشده و هیچ مجوزی هم بابت سفره خانه سنتی از سوی اداره میراث فرهنگی صادر نشده است.
مرتضی ادیب زاده معاون میراث فرهنگی استان تهران درخصوص ادعا‌های مطرح شده درباره وضع رقت انگیز خانه پدری جلال آل احمد به میزان گفت: اخبار مطرح شده پیرامون مسائلی که برای این خانه تاریخی پیش آمده مربوط به سال گذشته است. در یک مقطع کوتاهی قبل از واگذاری این خانه عده‌ای با شکستن قفل در‌ها وارد فضای ساختمان شده بودند و به مدت چند شبانه روز از فضای این خانه استفاده کرده بوند. حضور این افراد در این خانه تاریخی باعث شده بود تا فضای این بنا به هم بریزد، اما در نهایت با اطلاع اداره میراث فرهنگی یگان حفاظت در محل حضور پیدا کرد و طی مکاتباتی که ما داشتیم با همکاری نیروی انتظامی آن مکان از وجود معتادان و افراد بی خانمان پاکسازی شد. اما در حال حاضر خانه پدری جلال آل احمد از طریق صندوق حفظ و احیای بنا‌های تاریخی واگذار شده است. این خانه در اردیبهشت ماه امسال تحویل بهره بردار شده و قرارداد مربوطه هم به امضا رسیده است.
 
وی ادامه داد: در خصوص ادعا‌هایی که درباره کاربری این خانه مطرح شده که قرار بوده این خانه تاریخی تبدیل به سفره خانه سنتی بشود باید بگویم از اساس چنین ادعا‌هایی نادرست است. چنین کاربری‌هایی برای این خانه در نظر گرفته نشده و هیچ مجوزی هم بابت سفره خانه سنتی از سوی اداره میراث فرهنگی صادر نشده است. نوع کاربری‌هایی که برای خانه پدری جلال آل احمد در قرارداد قید شده کاربری فرهنگی، هنری، آیینی و پذیرایی است. این کاربری پذیرایی هم در حد کافه‌ای خواهد بود که تمام گالری‌ها و فضا‌های فرهنگی دیگر هم از آن برخوردار هستند. باید این نکته مدنظر قرار بگیرد که شان بنا‌های تاریخی و فرهنگی فراتر از این است که بعضی از انواع کاربری‌ها برای آن‌ها در نظر گرفته شود. اما همه مجموعه‌های فرهنگی، هنری یا علمی از یک بخش کوچک برای پذیرایی در حد کافه برخوردار هستند.

ادیب زاده در پاسخ به اینکه چرا طرح تبدیل خانه پدری جلال آل احمد به خانه باستان شناسان پا نگرفت گفت: در یک مقطعی در سال‌های گذشته این تصمیم گرفته شده بود و خانه آل احمد برای این کار انتخاب شده بود. اما به لحاظ موقعیت مکانی، جانمایی و موقعیتی که این خانه دارد برای استفاده به عنوان خانه باستان شناسان مناسب تشخیص داده نشد. از این رو تصمیم گرفته شد این خانه تاریخی به صندوق حفظ و احیا واگذار شود و مسوولان صندوق احیا هم در نهایت با طی روال قانونی این بنا را به بهره بردار واگذار کردند. اما درمورد شرایط فعلی خانه آل احمد باید بگویم که این خانه اردیبهشت ماه واگذار شده و برای حفاظت از این بنا نگهبان هم مستقر شده و این خانه پاکسازی شده و در مرحله معرفی مشاور و طراحی قرار دارد. به محض اینکه کار مرمت این بنا آغاز بشود میراث فرهنگی هم نظارت‌های مستمرش را از طریق اداره کل استان تهران انجام خواهد داد.
 
بیشتر بخوانید:

معاون میراث فرهنگی استان تهران درباره انتقادات خانواده جلال آل احمد نسبت به روند واگذاری این خانه تاریخی گفت: تاکنون درخواستی به اداره کل میراث فرهنگی استان تهران ارسال نشده و ما درخواستی در این زمینه نداشتیم. اما مالکیت این خانه در اختیار خانواده آل احمد نیست. هیچ ارتباطی هم البته میان میراث فرهنگی با خانواده آل احمد برقرار نشده است. باید به یاد داشته باشیم مالکیت این خانه در سال‌های گذشته دست به دست شده و واگذاری‌هایی اتفاق افتاده و در نهایت میراث فرهنگی مالکیت محلی این خانه را بر عهده گرفته و امور این خانه را عهده دار شده است.
 
وی خاطرنشان کرد: البته مواردی هستند که مالکان خصوصی بنا‌های تاریخی را به صورت خانوادگی و موروثی مورد استفاده قرار داده اند و هم اکنون هم قصد فروش بنا را ندارند و کماکان هم پیگیر مرمت بنا هستند و می‌خواهند میراث خانوادگی را حفظ کنند و همان کاربری مسکونی گذشته را تداوم بدهند یا کاربری‌های فرهنگی و هنری در شان بنا را داشته باشند که میراث فرهنگی با مالکان این خانه‌ها تعامل و همکاری‌های مستمری را از گذشته تا به امروز داشته است. اما در مورد خانه پدری آل احمد ما مراجعه‌ای از سوی خانواده آل احمد نداشته ایم. گاهی حاشیه ها، صحبت‌ها و اخباری درباره وضعیت این خانه منتشر می‌شود که ممکن است نارضایتی‌های این خانواده به این موارد مربوط باشد. اما آن شرایط به صورت مقطعی برای این خانه پیش آمد و بلافاصله برطرف شد و مراتب تحویل این خانه به بهره بردار انجام گرفت و بهره بردار در آنجا نگهبان مستقر کرده است.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *