بازدید رئیس کل دادگستری تهران از ندامتگاه ورامین/ فراهم شدن مقدمات آزادی ۲۶ نفر از زندانیان

۲۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۳:۴۷
کد خبر: ۷۵۷۸۶۱
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
رئیس کل دادگستری استان تهران طی بازدید از ندامتگاه ورامین گفت: قضات ناظر در زندان‌ها، بایستی ضمن حضور مستمر و موثر، وضعیت زندانی و خانواده وی را مورد بررسی قرار دهند.

- بنا به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، محمد جواد حشمتی مهذب، رئیس کل دادگستری استان تهران صبح امروز به همراه معاونین و ۱۷ نفر از قضات در ندامتگاه ورامین حضور یافت تا به وضعیت قضایی مددجویان این مرکز رسیدگی نمایند.

حشمتی در این بازدید اظهار داشت: قانونگذار ظرفیت‌های خوبی در اختیارمان قرار داده تا احکام ارفاقی به نفع زندانیان واجد شرایط صادر گردد.

وی ادامه داد: قضات ناظر در زندان‌ها باید به وظیفه نظارتی خود عمل کرده، ضمن حضور مستمر و موثر در زندان ها، وضعیت نگهداری زندانی و نیز اوضاع معیشتی و اجتماعی خانواده وی را در زمان حبس سرپرست خانوار مورد نظارت و بررسی قرار دهند.

حشمتی خاطرنشان کرد: با توجه به جمعیت کیفری تهران، لازم است قضات بیشتر به موضوع استفاده از پابند الکترونیکی و رسیدگی به اعسار توجه داشته باشند.

وی از تیم قضایی همراهش خواست تا طی روز جاری با تمام زندانیان ندامتگاه دیدار نموده، مشکلات آنان را تک تک مورد رسیدگی قرار دهند.

همچنین در این بازدید، علی رستمی مدیر کل زندان‌های استان تهران طی سخنانی با تسلیت به مناسبت ایام اربعین سالار شهیدان اظهار داست: در دیدار‌های قبلی رییس دادگستری استان تهران که طی روز‌های گذشته از ندامتگاه‌های زنان و قزلحصار صورت گرفت، پرونده تمام زندانیان مورد بررسی قرار گرفته و دادستان‌ها نیز در تمام زندان‌ها حضور پررنگ دارند.

وی تاکید کرد: رسیدگی سریع‌تر به پرونده افراد متهم یا تحت قرار، می‌تواند در تعیین تکلیف و کاهش جمعیت کیفری موثر باشد.

مدیرکل زندان‌های استان تهران ادامه داد: در حال حاضر ۸ نفر از زندانیان این ندامتگاه، محکومین مهریه و ۹ نفر بدهکار مالی هستند که می‌توان با کمک نیکوکاران و ستاد دیه برای آزادی فوری آنان طی روز جاری اقدام نمود.

وی افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون، ۱۷۰۳ مورد دادرسی الکترونیک و ۲۷۲ مورد اعزام به مراجع قضایی صورت گرفته، در صورت برگزاری حداکثری دادرسی‌های الکترونیک در وقت و هزینه‌ها صرفه جویی و از آسیب و مخاطرات اعزام‌ها پیشگیری می‌شود.

رستمی با اشاره به فعالیت‌های انجمن حمایت از خانواده‌ها و مرکز مراقبت بعد از خروج گفت: طی روز‌های هفته اینجانب و مدیران و مددکاران زندان‌ها در منازل زندانیان نیازمند حضور یافته، ضمن سرکشی از خانواده‌های آنان نسبت به رفع برخی از مشکلات اقتصادی شان در حد توان اقدام می‌شود که جای تقدیر ویژه از خیرین استان دارد.

رستمی ۱۵ نفر از زندانیان ورامین را محکومین دیه عمد برشمرده، اظهار امیدواری کرد با اعلام مبلغ دقیق دیه یا جریمه به زندان همراه با کیفرخواست مددکاران بهتر و سریع‌تر از آخرین وضعیت قضایی زندانی و جذب کمک‌های نیکوکاران بهره‌مند شوند.

وی همچنین از قضات حاضر خواست تا حد امکان و در چهارچوب قانون، دستورات لازم در خصوص درخواست‌های اعسار، آزادی مشروط و تعلیق مجازات ارفاقات قانونی را در حداقل زمان صادر نمایند تا زندانیان واحد شرایط در روز‌های سخت معیشتی خانواده هایشان آزاد شوند.

بنا به این گزارش در پایان روز جاری و دیدار رییس دادگستری، عباداله میرزایی مطلق معاون قضایی، محسن مقدسی بازرس ویژه رییس کل، دادستان‌ها و قضات همراه مقدمات آزادی ۲۶ نفر از زندانیان ندامتگاه ورامین با استفاده از مرخصی پایان حبس، عفو مشروط و دیگر تخفیفات فضایی فراهم شد.

همچنین درخواست عفو مشروط بقیه مددجویان در کارگروه تخصصی دادگستری استان طی روز‌های آینده بررسی و اتخاذ تصمیم خواهد شد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha