سرعت دسترسی به خدمات فرهنگی زندانیان افزایش می‌یابد

15:43 - 23 شهريور 1400
کد خبر: ۷۵۷۶۷۳
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
مدیر کل فرهنگی و تربیتی سازمان زندان‌ها گفت: سرعت دسترسی به خدمات فرهنگی زندانیان افزایش می‌یابد.
- حمیدرضا عزیزیان در جلسه مشترک کارگروه تحولات فرهنگی تربیتی زندان‌های استان تهران گفت: اجرای برنامه‌های تدوین شده اصلاحی و تربیتی در زندان‌ها بایستی همزمان با احصا و رفع موانع و مشکلات باشد تا به نتیجه برسد.

مدیر کل فرهنگی و تربیتی سازمان زندان‌ها در کارگروهی که جهت ابلاغ برنامه‌های جدید در حوزه امور فرهنگی برگزار شده بود، اظهار داشت: با نصب العین قرار دادن سند تحول قضایی سیاست‌ها و اولویت‌های دوازده گانه ریاست سازمان زندان ها، برنامه جدید پس از بررسی‌های میدانی، بازدید‌های چندین ساعته از زندان‌های تهران و برگزاری جلسات متعدد کارشناسی در سطح کشور همراه با بودجه بندی و پیش بینی اعتبارات تدوین و از امروز در این استان به عنوان پایلوت اجرا می‌شود.

 علیرضا عزیزیان ادامه داد: ایجاد مرکز صدا و سیما با فرستنده‌های مجهز در ندامتگاه تهران بزرگ، اتفاق خوبی بوده، به زودی در ندامتگاه قزلحصار نیز راه اندازی خواهد شد.

وی تصریح کرد: تمام ادارات و واحد‌های زندان‌ها به ویژه مددکاری و قضایی در امور فرهنگی دخیل هستند، زندانی که طی ایام حبس حافظ قرآن شده یا کار شاخصی انجام داده، حتما باید از ارفاقات و تاسیسات حقوقی استفاده کند و نمی‌توان گفت امور دیگر زندان از فرهنگی جدا هستند.

عزیزیان همچنین گفت: در این برنامه بر امور نظارتی و ارزیابی عملکرد نیز تاکید شده تا طبق برنامه تدوین شده، با هرگونه ترک فعل در حوزه‌های خدمت رسانی مواجه نشویم.

وی افزود: در این برنامه دسترسی به خدمات فرهنگی سرعت بیشتری خواهد یافت و اتفاقات خوبی در تمام بخش‌ها و برنامه ریزی اوقات فراغت زندانیان خواهد افتاد.

مدیر کل فرهنگی و تربیتی سازمان زندان‌ها با اعلام زمانبندی ۴۵ روزه، اظهار امیدواری کرد پس از این مدت، تغییر چشمگیر و محسوس در استان تهران رخ داده و نتایج آن جهت اجرا در کل کشور ابلاغ شود.

همچنین در ادامه، مدیر کل زندان‌های استان تهران ضمن سخنانی با اشاره به گستردگی این استان، لزوم توسعه منابع انسانی، اعتبارات و فضا‌ها و کاهش جمعیت کیفری اظهار داشت: اولین مقوله در فرایند اصلاح و تربیت، امور فرهنگی است هر چه برنامه‌های آن غنی‌تر باشد، این فرایند موفق‌تر خواهد بود.

علی رستمی بیان کرد: تدوین و اجرای برنامه‌های تربیتی بستگی به مولفه‌های زیادی مانند سن، جنس، شخصیت، شرایط خانوادگی و حتی نوع جرم دارد و از یک زندان به زندان دیگر یا از این شهر به شهر دیگر یا استان دیگر متفاوت است.

وی افزود: لازمه اجرای هر طرح بعد از برنامه ریزی، توجه به امکانات و نیروی انسانی است تا به بهترین نحو عملیاتی، اجرا، نظارت و کنترل شود و موثر واقع شود.

مدیر کل زندان‌های استان تهران با تاکید بر اجرای دقیق سند تحول قضایی و اولویت‌های دوازده گانه سازمان زندان‌ها گفت: امید است با ضمن توسعه زیرساخت ها، به صورت مرحله به مرحله برنامه‌های فرهنگی و تربیتی اجرا شوند تا در کمترین زمان ممکن، به اهداف متعالی اصلاحی و تربیتی برسیم.

رستمی همچنین گفت: بحمدالله اشتغال و حرفه اموزی مددجویان استان تا امروز به ۷۲ درصد رسیده و بر اساس برنامه سازمان به زودی ۸۰ درصد خواهد شد.

وی در پایان گفت: امور فرهنگی تربیتی و اشتغال و حرفه آموزی باید با یکدیگر هم افزایشی داشته باشد و در حال حاضر علیرغم جمعیت کیفری، ندامتگاه قزلحصار از لحاظ توسعه کارگاه‌های اشتغال در وضعیت خوبی به سر می‌برد، ولی در طرح پایلوت به این مرکز توجه بیشتری خواهد شد.

این گزارش می‌افزاید: کارشناسان فرهنگی سازمان و اداره کل به بیان نقطه نظرات خویش پرداخته، مقرر شد از روز جاری، برنامه جدید در زندان‌های استان شروع شود.

همچنین کارشناسان حاضر در کارگروه موظف شدند ضمن حضور میدانی در زندان‌های استان تهران نسبت به اجرای برنامه و احصاء و رفع موانع به طور همزمان اقدام نموده، بعد از ۴۵ روز نتایج آن اعلام شود.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *