جزئیاتی از نماد‌های رها شده در سهام عدالت

15:17 - 22 شهريور 1400
کد خبر: ۷۵۷۶۲۱
دهقان دهنوی گفت: شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت مانند بقیه شرکت‌ها هستند بنابر این مشمول همه موارد و قانون‌های نظارتی سازمان بورس هستند.

- باشگاه خبرنگاران نوشت: محمدعلی دهقان دهنوی رئیس سازمان بورس در رابطه با این پرسش که آیا قانون مصوبی در خصوص اظهار نظر برخی مسئولان برای صنایع بورسی و تاثیر آن بر بازار سرمایه وجود دارد؟ اظهار کرد: در ماده ۱۷ قانون ابزار‌ها که مصوب مجلس شورای اسلامی است صراحتا عنوان شده که اگر کالایی وارد بورس کالا شد؛ دیگر هیچ نوع دخالتی اعم از قیمت گذاری، سهمیه بندی، منع صادراتی و موارد دیگر ندارند.

او افزود: مسئولان وزارت صمت هم در خصوص تنظیم بازار قبل‌تر اشاره کردند که هدفشان عرضه در بورس و استفاده از مکانیزم عرضه و تقاضا را قبول دارند و تلاششان بر این است که از این بستر مناسب برای شفاف سازی استفاده کنند برای همین به نظر نمی‌رسد که نگرانی در این زمینه وجود نداشته باشد.

دهنوی در رابطه با این پرسش که آیا سازمان بورس برای یکپارچه شدن دیدگاه مسئولان برنامه‌ای دارد؟ بیان کرد: بورس کالا بسیاری از موضوعات را روشن کرده و نشان داده است، زمانی که به دلیل مشکل قطعی برق قیمت سیمان دچار نوسان شد و مشکلاتی در این زمینه رخ داد این بورس کالا بود که توانست ساماندهی در این حوزه داشته باشد و همان میزان محصول را که عرضه داشت به شکل مناسب توزیع کند بنابر این مکانیزم بورس کالا ثابت شده است و همه کسانی که بدون قرض به این موضوع نگاه کنند متوجه می‌شوند که بورس کالا بهتر مکان برای عرضه و تقاضا است.

دهقان دهنوی در رابطه با نماد‌های استانی رها شده سهام عدالت و مشکلات این نمادها، بیان کرد: شرکت‌های سرمایه گذاری استانی مانند بقیه شرکت‌ها هستند بنابر این مشمول همه موارد و قانون‌های نظارتی سازمان بورس هستند برخی از این نماد‌ها صورت‌های مالی خودشان را ارائه نداده اند و کسانی که در این شرکت‌ها بوده اند همکاری لازم را نکرده اند.

این مقام مسئول بیان کرد: بنابر طبق قانون نماد متوقف شده و می‌شود در حوزه ساماندهی و برگزاری انتخابات این شرکت‌ها نیز مسیر در حال دنبال شدن است، امیدواریم با رفع موانع بتوانند این شرکت‌ها تعیین تکلیف و مدیران منتخب سهامداران انتخاب که اگر این اتفاق رخ دهد نماد‌ها می‌توان دوباره بازگشایی و در بازار مورد معامله قرار گیرند.

دهقان دهنوی رئیس سازمان بورس در رابطه با این پرسش که با توجه به اشاره وزیر کار در رابطه با پررنگ‌تر شدن نقش تعاونی‌های سهام عدالت، اظهار کرد: در حال حاضر فرآیند انتخابات هیئت مدیره سهام عدالت متوقف شده است، به دلیل این که برخی مراجع نظارتی ملاحظاتی داشته اند در حال برگزاری جلساتی تخصصی در جلسات شورای عالی بورس هستیم تا سخنان و پیشنهادات این دوستان را بشنویم اشکالات را رفع کنیم تا بعد از آن انتخابات تعیین تکلیف شود.

او در پایان گفت: توسعه تعاونی‌ها در کشور بسیار حائز اهمیت است باید توجه کرد که مفهوم تعاون نیز در تعاونی برقرار باشد تا به منزله مشارکت مردم برای تعیین سرنوشت سرمایه خودشان در قالب یک شرکت تعاونی اتفاق بیفتد و این مفهوم تحقق پیدا کند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *