واکنش گمرک به ماجرای عدم ترخیص قایق‌ها

۲۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۵:۰۱
کد خبر: ۷۵۷۴۸۱
دسته بندی‌: اقتصاد ، اقتصاد ایران
معاون فنی گمرک درخصوص وضعیت ترخیص قایق‌های متعلق به فدراسیون قایقرانی توضیحاتی ارائه داد.

مهرداد جمال ارونقی در گفت‌وگو با میزان، در خصوص قایق‌های ورزشی مانده در گمرک و حواشی که در این چند وقت اخیر بابت عدم ترخیص این قایق‌ها مطرح شده، اظهار داشت: با توجه به اینکه این قایق‌ها بیش از ۱۲۰ هزار یورو ارزش مادی دارد جنبه تجاری پیدا می‌کنند. برای ترخیص این قایق‌ها دو مشکل وجود داشت که اولین مورد به ماده ۷ قانون امور گمرکی مربوط است. طبق این ماده قانونی فدراسیون قایقرانی به گمرک بدهی دارد و قابلیت اظهار کالا را ندارد چرا که اگر بدهی وجود داشته باشد در ابتدا باید آن مبلغ بدهی پرداخت شود.

معاون فنی گمرک افزود: مورد دوم در ترخیص این قایق‌ها آنست که، چون این کالا‌ها جنبه تجاری دارند حتما باید ثبت سفارش شوند. گمرک نیز حداقل ۱۰ بار این موضوع را با وزارت صنعت، معدن و تجارت در میان گذاشته که به نحوی برای این قایق‌ها ثبت سفارش صادر شود و اگر هم کالا‌ها معاف از ثبت سفارش است که نیست؛ به ما اعلام شود که گمرک بدون ثبت سفارش قایق‌ها را ترخیص کند چرا که قایق‌ها در حال نابودی هستند. متاسفانه وزارت صنعت، معدن و تجارت تا کنون هیچ پیگیری در خصوص ثبت سفارش کالا‌ها انجام نداده است.

ارونقی با تاکید بر انجام پیگیری‌های لازم از وزارت صنعت، معدن و تجارت در مورد موضوع قایق‌ها خاطرنشان کرد: به محض اینکه ثبت سفارش برای قایق‌ها صادر شود، اظهار صورت بگیرد و حقوق ورودی پرداخت شود کالا‌ها ترخیص خواهند شد، اما هنوز کالا به گمرک اظهار هم نشده است.

معاون فنی گمرک در پایان گفت: قانون تکلیف می‌کند تمام واردکنندگان اعم از دولتی و غیردولتی برای اخذ مجوز ورود و ثبت سفارش منحصراً به وزارت صنعت معدن و تجارت مراجعه کنند. کالایی هم که ۱۲۰ هزار یورو ارزش دارد قطعاً جنبه تجاری پیدا می‌کند و گمرک بدون ثبت سفارش و اظهار نمی‌تواند آن را ترخیص کند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha