بهینه سازی مصرف انرژی و منابع طبیعی همواره در دستور كار شركت بهره برداري مترو بوده است

۲۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۴:۰۱
کد خبر: ۷۵۷۴۷۵
نایب رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه گفت: توان مورد نیاز برای ناوگان قطار و ایستگاه ها وابسته در مترو از انرژی برق می باشد و انرژی های فسیلی در مترو بسیار ناچیز بکار گرفته می شود. بهینه سازی مصرف انرژی و منابع طبیعی همواره در دستور كار شركت بهره برداري متروي تهران و حومه بوده است.
_علی عبداله پور نایب رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه با اشاره به اینکه مترو یکی از مشتریان اصلی مصرف برق است و حدود ۹۴ درصد برق مصرفی آن نیز صرف حرکت قطار‌ها می‌شود افزود: علی رغم اینکه همواره در دستور کار مترو بهینه سازی مصرف انرژی و منابع طبیعی بوده است، ولی مترو در شرایط شیوع ویروس کرونا با کمترین سرفاصله حرکتی ممکن و حداکثر ناوگان برای جابجایی مسافران اقدام کرده است.

وی با بیان اینکه افزایش مصرف برق در فصل گرما و استفاده از وسایل سرمایشی، دغدغه گذر از فصل تابستان بدون خاموشی را باز هم پررنگ کرده گفت: جهت بررسی و کنترل مصارف انرژی برای ساختمان‌های اداری شرکت بهره برداری مترو و ایستگاه‌های خطوط با توجه به شرایط به نحوی مدیریت می‌شود که از کارکرد بی رویه تجهیزات سرمایشی جلوگیری به عمل آید و همکارانم نسبت به کارکرد سامانه تهویه، زمان بندی و بهره برداری آن نظارت می‌کنند تا بیشترین صرفه جویی انرژی را شاهد باشیم.

مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه افزود: مسئولین ایستگاه و سایر متولیان امر با بازدید‌های دوره‌ای و ایجاد فرهنگ سازی مناسب نسبت به صرفه جویی انرژی در ایستگاه‌ها اقدام کرده اند، به نحوی که با رعایت جنبه‌های ایمنی از خاموش بودن روشنایی زیر سکوها، اتاق‌های فنی، هواسازها، نیم تونل‌ها و... در زمان‌هایی که فعالیتی در این اماکن انجام نمی‌شود، اطمینان حاصل کنند.

عبداله پور تصریح کرد: تنظیم ترموستات کولر‌های گازی برروی ۲۵ درجه، خاموش نمودن تمامی وسایل برقی در ساعات غیر اداری، ایجاد آگاهی و آموزش و نیز نصب دستورالعمل‌های مناسب در خصوص مدیریت مصرف برق جهت صرفه جویی و کنترل مصارف انرژی در ساختمان‌های اداری از دیگر اقدامات انجام شده است.

وی گفت: مقرر گردید در ایستگاه‌های کم تردد وسایر ایستگاه‌ها در ساعات خلوت، پله‌های برقی قدیمی نیز مشابه پله‌های برقی نسل جدید با مد صرفه جویی انرژی به کار گرفته شوند. ضمن اینکه در ساعات خلوت ایستگاه‌ها، پله‌های برقی موازی با رعایت تکریم مسافران خاموش می‌شوند.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه در ادامه گفت: با توجه به داشتن ۴ پایانه رو زمینی و بخش‌هایی از ایستگاه‌ها و ساختمان‌های اداری که امکان استفاده از نور خورشید و استفاده از این انرژی خدادادی بوده است و استفاده از این نوع انرژی ادامه دار خواهد بود.

عبداله پورخاطرنشان کرد: همکارانم در پایانه‌ها و تعمیرگاه ها، ایستگاه‌ها و در تمامی فضا‌های شرکت و تجهیزات از منظر صرفه جویی انرژی با رعایت تمامی مسائل فنی، بهره برداری و ایمنی، بازنگری و همگام با سایر ارگان‌ها و مردم در صرفه جویی برق و مهم‌تر از آن حفظ محیط زیست اقدام کرده و این رویه نیز با توسعه تکنولوژی ادامه خواهد داشت.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha