تاکید بر لزوم توجه قضات به صدور مجازات‌های جایگزین حبس

9:38 - 22 شهريور 1400
کد خبر: ۷۵۷۲۳۵
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان آذربایجان شرقی بر لزوم توجه قضات به صدور مجازات‌های جایگزین حبس تأکید کرد.

- احمد موقری در جلسه بحث و بررسی و ارایه راهکار‌های مناسب برای بهره مندی هرچه بیشتر از ظرفیت‌های قانونی مجازات‌های جایگزین حبس ویژه استفاده از خدمات عمومی رایگان در آرای صادر شده از سوی قضات، ظرفیت شش ماهه اول سال ۱۴۰۰ برای اجرای مجازات‌های جایگزین حبس ویژه استفاده از خدمات عمومی رایگان در کل استان آذربایجان شرقی را ۵۴۹ نفر اعلام کرد و گفت: در دادگستری استان در سه ماهه اول سال ۱۴۰۰، تعداد ۲۶۵۴ فقره رأی مجازات جایگزین حبس صادر شده است.

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان آذربایجان شرقی افزود: ۲۶۵۸ فقره رأی مجازات جایگزین حبس از نوع جزای نقدی و الزام به خدمات عمومی رایگان صادر شده است که میزان مجازات‌های مفید از نوع خدمات عمومی درصد خیلی کمی از آن‌ها را به خود اختصاص داده است.

وی علل مختلفی را به عنوان موانع صدور آرای جایگزین حبس از نوع الزام به خدمات عمومی برشمرد و افزود: در راستای تشویق قضات به صدور مجازات جایگزین حبس، نمونه آراء در قالب فرم پیش نویس برای تسهیل در صدور آرای جایگزین در اختیار شعب محاکم قرار خواهد گرفت.

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری کل استان آذربایجان شرقی اضافه کرد: جشنواره آرای برتر نهاد‌های ارفاقی– اصلاحی هر سال در سطح استان و کشور برگزار و قضات منتخب معرفی و از ایشان تقدیر می‌شود.

لازم به ذکر است خدمات عمومی به معنای کار و وظیفه‌ای است که به نفع تمامی اعضای جامعه صورت می‌گیرد. کار عام‌المنفعه نهادی است که به موجب آن دادگاه به مجرم پیشنهاد می‌کند تا با انجام کاری به نفع جامعه به جای رفتن به زندان درصدد جبران خطای ارتکابی خویش برآید. کیفر خدمات عام‌المنفعه، کار مجانی - به مقدار و ساعت معیّن و با موافقت محکوم - برای یک مؤسّسه، اتّحادیّه یا نهاد عمومی، تحت نظارت قاضی اجرای کیفر‌ها اِعمال می‌شود.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *