بازدید رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی و ۱۷۳ قاضی از زندان‌ها

۲۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۶:۱۵
کد خبر: ۷۵۷۰۵۸
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی و ۱۷۳ قاضی از زندان‌ها و بازداشتگاه‌های این استان بازدید کردند.
- ناصر عتباتی، رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی، از بازدید ۱۷۳ قاضی از زندان‌ها و بازداشتگاه‌های این استان در روز شنبه بیست شهریور ماه خبر داد.
 
رئیس کل دادگستری استان آذربایجان غربی گفت: در یک حرکت جهادی ۱۷۳ نفر از همکاران زحمتکش قضایی از ۱۱ زندان و بازداشتگاه در سطح استان آذربایجان غربی بازدید به عمل آوردند.

وی افزود: هدف از این بازدید‌ها دیدار چهره به چهره با زندانیان و بررسی مورد به مورد وضعیت قضایی آن‌ها با نشستن پای صحبت هایشان تا جایی که امکان داشت و کمک به آن‌ها با در نظر گرفتن مقررات قانونی و اختیارات قضایی، همچنین وضعیت خود زندانیان از حیث اصلاح و تربیت و باز اجتماعی شدنشان و جلب رضایت شاکیان و رد مال با صحبت، ارشاد و بعضاً تذکر و اخطار جدی و اخذ تعهد بود.

عتباتی ادامه داد: بخش عمده‌ای از این زندانیان، سرپرست خانواده و جوانان این جامعه هستند که بر اثر خطا و اشتباه و لغزش مرتکب بزهکاری شده اند و رافت اسلامی و نگاه انسانی و زندانبانی اسلامی اقتضاء می‌کند به این افراد کمک کنیم، این برنامه‌ای است که ریاست قوه قضاییه دستور داده و ما آن‌را مستمراً انجام می‌دهیم و خواهیم داد.

رئیس کل دادگستری استان آذربایجان غربی عنوان کرد: در سه ماهه گذشته تقریبا ۲۶ بازدید از زندان‌های سطح  این استان داشته ایم و تلاش از این بازدید ها بر این است که اجرای مجازات حبس نسبت به افرادی که شرور هستند و نظم و امنیت جامعه را بر هم می‌زنند و جایشان در زندان است اجرا شود، تا امنیت جامعه حفظ و صیانت شود و هم کمک به افرادی است که سابقه کیفری ندارند و جرایمی که مرتکب شده اند از جرایم کم اهمیت است و توانسته اند رضایت شاکی را جلب بکنند و شورای طبقه بندی زندان، قاضی ناظر زندان، مشاورین و مددکاران زندان حسن رفتار و تنبیه و تنبه آن‌ها را گواهی کرده اند.

عتباتی در ادامه از نتایج بازدید استانی خبر داد و گفت: در سطح استان آذربایجان غربی با مرخصی ۲۸۹ نفر زندانی موافقت و با اشتغال ۶۳ نفر و با مرخصی پایان حبس ۷۶ نفر و با آزادی مشروط ۴۱ نفر و با تعلیق اجرای مجازات ۴۲ نفر وبا اختصاص پابند الکترونیک ۲۱ نفر و تقلیل وثیقه ۲۲ نفر و با اعزام به مراکز درمانی ۲ و عفو و بخشودگی ۲۰ نفر موافقت گردید.

وی در پایان اشاره کرد: این بازدید‌ها علاوه بر تاثیر معنوی آن در مدد جویان، برای اقدامات فوق‌العاده است و تلاش می‌شود با این اقدامات و رویکرد اصلاحی، سالم سازی مناسب را در جامعه انجام دهیم.

شایان ذکر است این نوع بازدید همزمان سراسری و استانی با این حجم از حضور قضات تاکنون بی سابقه بوده است.
 
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *