قید‌های زمانی مبهم در فضای مجازی نشانه چیست؟

۱۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۰:۰۱
کد خبر: ۷۵۴۲۸۲
راهکار قطعی برای شناسایی محتوای جعلی در شبکه‌های اجتماعی وجود ندارد، اما رعایت برخی نکات می‌توانند در شناسایی اخبار جعلی به شما کمک کند.

- مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی نوشت: حجم اطلاعات غلط و اخبار جعلی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی به حدی زیاد است که برخی کارشناسان معتقدند ما نه‌تن‌ها در عصر اطلاعات بلکه در عصر ضداطلاعات زندگی می‌کنیم.

متأسفانه راهکار قطعی برای شناسایی محتوای جعلی وجود ندارد، اما برخی نکات می‌توانند در زمینه شناسایی اخبار جعلی به شما کمک کنند. یکی از نکات مهم این است که به قید‌های زمانی پیام‌ها دقت کنید. قید‌های زمانی مبهم مانند امشب، فردا، امروز، آخر هفته و... نشانه‌ای است که احتمال جعلی بودن پیام را افزایش می‌دهد. این پیام را در نظر بگیرید. «امشب احتمال زلزله وجود دارد! مراقب باشید.»

اگر شما حدود ساعت ۱۰ شب این پیام را دریافت کنید مضطرب می‌شوید و پیام را حداقل برای ۱۵ نفر دیگر می‌فرستید، خودتان هم برای مراقبت بیشتر شب را داخل ماشین می‌خوابید و ساعت ۷ صبح خوشحال از اینکه زلزله‌ای در کار نبوده به خانه برمی‌گردید.

ممکن است در همین ساعتی که خیال شما راحت شده چند نفر از مخاطبان شما تازه پیام را دریافت کنند. حتماً آن‌ها هم دچار استرس می‌شوند و مانند شما، پیام را برای مخاطبان خود ارسال کرده و به این فکر می‌کنند که امشب برای فرار از زلزله به کجا پناه ببرند و این بازی ممکن است تا مدت‌ها ادامه پیدا کند. برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است یک نفر از نفر قبلی بپرسد امشب دقیقاً چه ساعتی زلزله رخ می‌دهد؟ خبر‌های جعلی منتشرشده در فضای مجازی باعث می‌شود تا کاربران تصمیمات نامتعارف و نادرستی بگیرند. برای مقابله با اخبار و محتوای جعلی همیشه به قید‌های زمانی و تاریخ نگارش پیام‌ها دقت کنید.

[video src='https://www.mizan.news/wp-content/uploads/2022/01/3240374_359.mp4']


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *