اهمیت نقش رسانه در توسعه

۰۹ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۴:۱۰
کد خبر: ۷۵۳۸۷۷
رسانه‌ها در عصر حاضر تاروپود نمادین زندگی ما را تشکیل می‌دهند و سواد رسانه چارچوبی است که مشخص می‌کند چه چیز‌هایی ارزش تحلیل دارد و چگونه باید این تحلیل را انجام دهیم.

- مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی نوشت: در عصر حاضر، رسانه‌ها تاروپود نمادین زندگی ما را تشکیل می‌دهند و نقش تسریع‌کننده‌ای در جامعه دارند. برخلاف مدرسه و دیگر نهادها، رسانه‌ها امری فراگیرند که ویژگی اصلی‌شان همه‌جا بودن آن‌هاست. رسانه‌ها می‌توانند یک کلاس بدون دیوار با میلیارد‌ها مخاطب ایجاد کنند.

با توجه به کارکرد‌های متنوع رسانه‌های جمعی همچون آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی، نظارت بر عملکرد ساختار قدرت، فراهم کردن زمینه‌های مشارکت عمومی و نظارت همگانی در نظام اجتماعی، جایگاه بالایی در ساختار جامعه دارند.

یکی از مهم‌ترین فرصت‌هایی که در راستای چشم‌انداز توسعه قابل‌طرح است اولویت‌گذاری رسانه‌هاست. جالب است بدانید امروزه جامعه‌ای توسعه‌یافته محسوب می‌شود که با قدرت جادویی هنر و رسانه در کنار توسعه اقتصادی، آگاهی‌های متنوع و ضروری مردم را بالا ببرد که سواد رسانه یکی از این آگاهی‌هاست.

سواد رسانه چارچوبی است که مشخص می‌کند چه چیز‌هایی ارزش تحلیل دارد و چگونه باید این تحلیل را انجام دهیم. اگر تمام افراد به سواد رسانه‌ای دست پیدا کنند هنگام چالش‌ها و فرصت‌ها با عملکرد درست و استفاده صحیح می‌توانیم به توسعه همگانی کشورمان کمک کنیم.

[video src='https://www.mizan.news/wp-content/uploads/2022/01/3238407_414.mp4']


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *