جمعیت جهان 35 سال دیگر به ۱۰ میلیارد می‌رسد/ اسامی هفت کشور پر جمعیت

۱۸ شهريور ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۱:۱۹
کد خبر: ۷۴۸۹۹
دسته بندی‌: اقتصاد ، عمومی
خبرگزاری میزان - بر اساس تحلیل دوسالانه موسسه تحقیقات جمعیتی فرانسه که چهارشنبه منتشر شد،‌ جمعیت جهان از هفت میلیاد و ۳۰۰ میلیون نفر در ۲۰۱۵ به حدود ۱۰ میلیارد نفر در ۲۰۵۰خواهد رسید.
به گزارش و به نقل از خبرگزاری فرانسه از پاریس، بر اساس پیش بینی های این موسسه که تحقیقاتی به موازات تحقیقات سازمان ملل، بانک جهانی یا دیگر نهادهای بزرگ ملی  انجام می دهد ،‌شمار ساکنان زمین در دو قرن گذشته هفت برابر شده است و قرار است همچنان افزایش یابد و تا پایان قرن بیست و یکم به 11 میلیارد نفر برسد.

در عین حال رشد جمعیتی سرعت می یابد، پس از اوج بیش از دو درصد در سال در50 سال پیش، رشد جمعیت پس از آن به نصف کاهش یافته است ( یک و دو دهم درصد در سال 2015) و انتظار می رود تا یک قرن دیگر که تقریبا به ثبات می رسد، همچنان به این روند کاهش ادامه دهد.

این کاهش سرعت رشد جمعیت به کاهش زاد و ولد ارتباط دارد: میانگین دو و نیم کودک به ازای هر زن امروز در جهان، در برابر دو برابر آن ( پنج کودک ) در سال 1950.

اما این کاهش رشد جمعیت براساس مناطق و کشورها بسیار متفاوت است.

کمترین زاد و ولد در  پرتغال و کره جنوبی (‌یک و دو کودک برای هر زن ) و بالاترین آن در نیجر( هفت و شش دهم کودک برای هر زن )‌ خواهد بود.

در میان مناطقی که میانگین زاد و ولد، بالاتر از سه کودک برای هر زن باقی می ماند،‌تقریبا کل آفریقا،‌ چند کشور خاورمیانه و مناطقی از افغانستان گرفته تا شمال هند و پاکستان قرار دارد.

این موسسه فرانسوی اعلام می کند در این مناطق است که بخش اعظم رشد جمعیتی جهان در دهه های آینده باقی خواهد ماند.

موسسه مطالعات جمعیتی فرانسه تاکید می کند همچنین ما شاهد «رشد عمده» جمعیت آفریقا با وجود بیماری ایدز خواهیم بود که این جمعیت تا پایان قرن چهار برابر خواهد شد و از یک میلیارد و 200 میلیون نفر سال 2015 به چهار میلیارد و 400 میلیون نفر در سال 2100 خواهد رسید.

اکنون، یک ششم جمعیت جهان در آفریقا زندگی می کنند. تا یک قرن دیگر یک سوم جمعیت جهان در این قاره زندگی خواهد کرد.

در جنوب صحرای آفریقا،‌ جمعیت احتمالا از 950 میلیون نفر در سال 2015 به حدود چهار میلیارد در سال 2100 خواهد رسید. چین اکنون پرجمعیت ترین کشور جهان با یک میلیاد و 400 میلیون نفر جمعیت خواهد بود اما هند (یک میلیاد و 300 میلیون نفر ) قرار است پیش از سال 2030 به سبب زاد و ولد  بالاتر ( دو و سه کودک برای هر زن به طور میانگین ،در برابر یک و هفت کودک چین )‌، در صدر کشورهای پرجمعیت قرار گیرد.

گروه هفت کشور پرجمعیت جهان (چین،‌ هند،‌ آمریکا،‌ اندونزی، برزیل، پاکستان،‌ نیجریه) در مجموع سه میلیارد و 80 میلیون جمعیت دارد که به این ترتیب نیمی از جمعیت جهانی را تشکیل می دهد.
ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *