قوه قضاییه در حوزه فناوری اطلاعات پیشگام است

۱۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۸:۵۱
کد خبر: ۷۴۷۹۵۱
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به پیشگام بودن قوه قضاییه در حوزه فناوری اطلاعات گفت: همکاری رسانه‌ها برای آشنایی مردم از مزایای دادرسی‌های الکترونیک ضروری است.
- یدالله موحد، رئیس کل دادگستری استان کرمان در دیدار با مدیرمسئول و اعضای هیات تحریریه روزنامه سفیر کرمان اظهار کرد: اقدامات بنیادین و خوبی در راستای توسعه خدمات الکترونیک در قوه قضاییه اجرایی شده است و در حال حاضر ۱۰۰ درصد اقدامات دفتری و بخش عمده‌ای از خدمات قضایی به صورت الکترونیک ارائه می‌شود.

وی تصریح کرد: در دوران شیوع بیماری کرونا که اعزام و بدرقه مددجویان زندان‌ها با دشواری‌ها و خطرات بسیاری روبرو بود؛ با تدابیر انجام شده و ایجاد زمینه‌های دادرسی‌های الکترونیک، تمامی دادرسی‌های مربوط به زندانیان به صورت الکترونیکی برگزار شد و استان کرمان در این زمینه نیز پیشقدم بوده است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان ادامه داد: پس از شیوع بیماری کرونا ۹۰ درصد از دادرسی‌های مربوط به زندانیان به صورت الکترونیکی برگزار شده است و دغدغه ورود ویروس کرونا به زندان‌ها برطرف و از تبعات بهداشتی و حتی امنیتی پس از آن جلوگیری شد.

موحد افزود: در ادامه به منظور کاهش مراجعات به دستگاه قضایی، زمینه‌های توسعه خدمات الکترونیکی قضایی برای عموم مردم نیز فراهم شد و در حال حاضر آمادگی لازم وجود دارد که ۸۰ درصد دادرسی‌ها به صورت الکترونیک برگزار شود.

وی با بیان اینکه تمامی شعب قضایی استان کرمان به تجهیزات و زیرساخت‌های مورد نیاز برای دادرسی‌های الکترونیک تجهیز شده اند، تاکید کرد: اگر رسانه‌ها مزایای دادرسی الکترونیک را به جامعه اعلام کنند، تحولات بسیار خوبی در این حوزه رخ خواهد داد.

رئیس کل دادگستری استان کرمان یادآور شد: استان کرمان نخستین دادگاه بین المللی را در حالی برگزار کرده که یکی از طرفین پرونده در منچستر انگلستان حضور داشته است و در ادامه دادگاه‌های متعدد الکترونیکی بین استانی نیز برگزار شده است.

وی خاطرنشان کرد: باید زمینه‌های لازم ایجاد شود که مردم از مزایای دادرسی‌های الکترونیک مطلع شده و از آن‌ها بهره‌مند شوند.

وی با اشاره به این مطلب که در حال حاضر بالغ بر ۹۰ درصد ابلاغیه‌های قضایی به صورت الکترونیک ابلاغ می‌شود، تاکید کرد: دستگاه قضایی با ساخت اپلیکیشن عدالت همراه زمینه‌ای را فراهم کرده که دسترسی مردم به خدمات قضایی بسیار کوتاه و تسهیل شده است و افراد با بهره گیری از یک دستگاه تلفن همراه می‌توانند از این مزایا بهره‌مند شوند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: بازدید از رسانه‌های استان کرمان به منظور تقدیر از همراهی‌ها و همکاری‌های آن‌ها با دستگاه قضایی انجام می‌شود.
 
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *