جزئیات جدید از واردات واکسن کرونا به کشور

۱۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۲:۲۲:۰۱
کد خبر: ۷۴۶۸۲۸
دبیر کل و سخنگوی جمعیت هلال احمر، گفت‌: برای واردات متنوع واکسن پیشنهادات زیادی داریم، اما آنچه اهمیت دارد همکاری با شرکای قابل اعتماد برای تامین دز‌های بعدی واکسن نیز هست.
محمد حسن قوسیان مقدم دبیر کل و سخنگوی جمعیت هلال احمر در گفت‌وگو با میزان در مورد عملی بودن تصمیم  هلال احمر برای ایجاد و تجهیز نقاهتگاه‌های موقتی و دائمی برای کاهش حجم وارده به بیمارستان‌ها در پیک پنجم بیماری، گفت: به طوری کلی این نقاهتگاه‌ها برای کمک به درمان مبتلایان به کرونا در مراحل ثانویه درمان و برای گذراندن دوره نقاهت بیماری قرار است مورد استفاده قرار بگیرد.

وی ادامه داد: اقدام مثبتی که وزارت بهداشت انجام داده است این است که مبتلایان را تا زمان ضرورت بستری نمی‌کند و بخش عمده‌ای از افراد ادامه درمان را در منزل انجام می‌دهند. از این رو بخشی از این افراد می‌توانند برای طی مراحل بعدی درمان در این نقاهتگاه‌ها بمانند تا روند درمان خود را تکمیل کنند.

وی گفت: با توجه به تجربه دو ساله هلال احمر در برخی شهر‌ها و در برخی دوره‌ها چند بار برای تامین و تجهیز نقاهتگاه‌ها ورود کرده است، نظر متخصصان امر در جمعیت این است که می‌توان برای کمک به حجم فشار وارده بر بیمارستان‌ها این بار نیز برای کمک به برپایی نقاهتگاه‌ها نیروها و تجهیزات در حالت  آماده باش قرار داشته باشد.

وی در خصوص ورود هلال احمر به چرخه واکسیناسیون گفت: هلال احمر در چندین استان به صورت موردی با همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی برای کمک به تسریع فرآیند واکسیناسیون وارد عمل شده است. اگر چه این حضور به صورت موردی در برخی استان های از جمله قم برای واکسیناسیون تاکسیرانی این شهر در اهواز و برای هفته آینده نیز در مورد واکسیناسیون فرهنگیان  در تهران صورت خواهد پذیرفت.

وی گفت: علی رغم درخواست‌های ما وزارت بهداشت هنوز مجوزی به طور رسمی برای ورود جمعیت هلال احمر به فرآیند واکسیناسیون صادر نکرده حضور نیروهای هلال احمر هم در برخی استان ها به صورت موردی بنا به درخواست هایی برای کمک به دنشگاه های علوم پزشکی بوده است.اینکه  هلال احمر چه زمانی می تواند به عنوان نیرویی در کنار وزارت بهداشت راسا به انجام واکسیناسیون بپردازد همچنان مورد سوال ما نیز هست اما اینکه احساس نیاز وجود ندارد و یا صلاح نمی‌داند هر یک موضوعی است که ما نیز از آن بی اطلاعیم.
 
وی اضافه کرد : البته از سویی دیگر ما نیز تلاش نداشته ایم که با اصرار موجب ایجاد زاویه با این وزارتخانه و ایجاد حاشیه‌هایی برای تضعیف روحیه این عزیزان در این شرایط سخت شویم.

وی اظهار کرد: نزدیک به دو دهه است که هلال احمر مسئولیت تلقیح واکسن حجاج را در اختیار دارد، در طی دوسال گذشته که اعزام حجاج به طور گستره انجام نگرفته است این ظرفیت ما دست نخورده باقی مانده است از این رو می‌توان این ظرفیت بالقوه را به فعل رساند. در بحث واکسناسیون حجاج ما رکورد تزریق یک میلون دز واکسن را در طی سال در اختیار داشتیم از این رو توان و تجربه کافی را این جمعیت در اختیار دارد.

سخنگوی جمعیت هلال احمر گفت:هلال احمر به طور کلی ۱۶۲ مرکز واکسیناسیون در کل کشور دارد و به ازای آن نیز کادر و نیروی آموزش  دیده و واکسیناتور نیز برای تزریق واکسن  دارد. در مورد مراکز نیز علاه بر این مراکز شعب هلال احمر نیز می‌توان در سراسر کشور در اختیار واکسیناسیون عمومی قرار بگیرد که خود این ظرفیت بالایی است.

قوسیان مقدم اضافه کرد: برای انجام واکسناسیون در سطح کشور و حتی مناطق صعب العبور این آمادگی وجود دارد و حتی بالگرد نیز برای اعزام در اختیار داریم در بحث تنش آبی در جنوب کشور ما در مناطق صعب العبور منابع آب را با بالگرد به این مناطق ارسال می‌کردیم. پس این ظرفیت از سوی ما وجود دارد.

وی در مورد واردات واکسن از سوی این جمعیت گفت:هلال احمر با تمام توان از آغاز سال تا کنون با اخذ مجوز توانسته است ۱۱ میلیون دز واکسن وارد کشور کند که تا به امروز نیز همین میزان در چرخه واکسیناسیون مورد استفاده برای عموم مردم قرار گرفته است.

وی در پایان در پاسخ به این سوال که آیا هلال احمر تصمیم ندارد با سایر شرکای بین المللی خود برای واردات انواع دیگر واکسن کرونا ،برای مثال از کشور‌های غربی نیز واکسن وارد کند، گفت: تا کنون پیشنهادات زیادی برای واکسن‌های غربی نیز داشته ایم، اما آنچه مهم است تامین واکسن برای مردم است و این اعتماد باید وجود داشته باشد که آیا این کشور‌ها در تامین دز دوم نیز همراهی خواهند کرد یا نه از این رو ترجیحمان این است که با شرکای بین المللی قابل اعتماد این کار را انجام دهیم.
 
بیشتر بخوانید:
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *