در چنین روزی بر دنیا چه گذشت؟

۱۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۰:۰۱
کد خبر: ۷۴۶۴۶۸
امروز سه شنبه دوازدهم مرداد سال ۱۴۰۰ هجری شمسی برابر با بیست و سوم ذی الحجه سال ۱۴۴۲ هجری قمری و مطابق با سوم اوت سال ۲۰۲۱ میلادی است.

- صداوسیما نوشت: مهم‌ترین رویداد‌های تاریخی جهان در چنین روزی (سه شنبه دوازدهم مرداد سال ۱۴۰۰) به شرح زیر است:

اعلام جنگ آلمان به فرانسه در جنگ جهانی اول

۱۰۷ سال پیش در چنین روزی سوم اوت سال ۱۹۱۴ میلادی آلمان به فرانسه اعلان جنگ داد و جنگ جهانی اول وارد فاز گسترده‌ای شد.

جنگ جهانی اول در واقع با ترور ولی‏عهد اتریش در ۲۸ ژوئن ۱۹۱۴ و سپس اعلان جنگ به روسیه در اول اوت آغاز و با اعلان جنگ آلمان به فرانسه وارد مرحله جدیدی شد. این اتفاقات بهانه‌‏ای بود تا کشور‌های اروپایى برای حل اختلافات متعدد خویش و برطرف نمودن سوءظن نسبت به یک‏دیگر و در حقیقت برای فرونشاندن عطش قدرت‏ طلبی خود جنگی را آغاز نمایند که مدت ۴ سال سراسر اروپا را در برگرفت. اتریش و آلمان که با یک‏دیگر قرارداد مودت داشتند به حال آماده باش درآمدند. آلمان در مرحله نخست لوکزامبورگ را اشغال نموده و در ۳ اوت ۱۹۱۴ میلادی نیز به فرانسه اعلان جنگ داد. چند ساعت بعد از آن، دولت انگلستان که موافقت‏ نامه دوستی با فرانسه به امضا رسانده بود، به حمایت از این کشور وارد جنگ شد و بدین ترتیب اروپا و بخشی دیگر از سایر نقاط جهان در آتشی فرو رفت که بیش از ۸ میلیون تلفات داشت و میلیون‌‎ها مجروح بر جای گذاشت و سرانجام در ۱۱ نوامبر ۱۹۱۸ میلادی به پایان رسید.

در چنین روزی بر دنیا چه گذشت؟

کشف آمریکا توسط اروپایی‌ها و آغاز استثمار نیمکره غربی

۵۲۹ سال پیش در چنین روزی، سوم اوت سال ۱۴۹۲ میلادی بزرگترین سفر اکتشافی کریستف کلمب، دریانورد ایتالیایی، آغاز شد.

در قراردادی که میان کریستف کلمب با پادشاه و ملکه اسپانیا امضا شد، کریستف کلمب ماموریت یافت راهی تازه به سوی هندوستان بیابد. به این منظور کریستف کلمب از بندر پائولوس اسپانیا با سه کشتی و ۱۲۰ دریانورد حرکت کرد و آن‌ها پس از ۳۳ روز دریانوردی پا به خشکی گذاشتند. کریستف کلمب و همراهانش می‌پنداشتند به هندوستان رسیده اند، اما آنان به جزیره سالوادور واقع در قاره آمریکا رسیده بودند. بدین ترتیب کلمب بدون اینکه بداند موفق به کشف قاره آمریکا شده بود.

در چنین روزی بر دنیا چه گذشت؟

 افتتاح کانال پاناما

۱۰۷ سال پیش در چنین روزی، سوم اوت سال ۱۹۱۴ میلادی با عبور نخستین کشتی از کانال پاناما، این کانال افتتاح شد.

کار احداث این کانال توسط مهندسین فرانسوی آغاز شد، اما آمریکایی‌ها آن را ادامه دادند و تکمیل کردند. با احداث این کانال ۶۸ کیلومتری، دو اقیانوس آرام و اطلس به یکدیگر متصل شدند.

در چنین روزی بر دنیا چه گذشت؟

ترور عزالدین قلق، نماینده سازمان آزادیبخش فلسطین در پاریس

۴۳ سال پیش، در روز سوم اوت سال ۱۹۷۸ میلادی رژیم صهیونیستی در یک اقدام تروریستی دیگر، «عزالدین قلق» نماینده سازمان آزادی بخش فلسطین در پاریس را به همراه معاونش به قتل رساند.

در دو دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ سازمان جاسوسی رژیم نژاد پرست صهیونیستی موسوم به موساد تعداد زیادی از مقام‌های سازمان آزادی بخش فلسطین را ترور کرد تا آن را تضعیف و وادار به سازش کند. اگر چه سازمان آزادی بخش فلسطین سرانجام صلح با رژیم صهیونیستی را پذیرفت، اما مردم مسلمان فلسطین به مبارزه با دشمن صهیونیستی ادامه داده اند.

در چنین روزی بر دنیا چه گذشت؟ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *