همه موزه‌ها تحت نظارت وزارت میراث فرهنگی هستند

۰۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۲:۱۵
کد خبر: ۷۴۴۸۱۳
محمدرضا کارگر گفت: ما دخالتی در عزل و نصب یا بودجه‌های مالی مربوط به موزه‌های خصوصی نداریم. اما اگر استاندارد‌ها را رعایت نکنند و شیوه‌های حفاظت از اشیا به درستی انجام نشود یا اینکه مثلا بخواهند قیمت بلیط را به صورت نامتعارف تعریف کنند به آن‌ها تذکر داده می‌شود.
محمدرضا کارگر مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درخصوص شیوه اعمال نظارت‌ها بر کار آن دسته از موزه‌هایی که زیر نظر وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیستند به میزان گفت: مالکیت بعضی از موزه‌ها از جمله سعدآباد، نیاوران یا موزه ملی با وزارت میراث فرهنگی است. درواقع مالکیت حدود دویست و پنجاه موزه در کشور با وزارت میراث فرهنگی است. این نوع موزه‌ها در استان‌ها زیر نظر مدیریت میراث فرهنگی اداره می‌شوند. در تهران هم یا زیر نظر ستاد میراث فرهنگی هستند یا زیر نظر میراث فرهنگی استان تهران اداره می‌شوند.
 
وی با اشاره به اینکه آن دسته از موزه‌ها که زیر نظر ستاد وزارتخانه قرار دارند موزه‌های مادر هستند افزود: از جمله این نوع موزه‌ها می‌توانم موزه ملی، سعدآباد، نیاوران و موزه کاخ گلستان را نام ببرم که اداره این‌ها با ستاد وزارت میراث فرهنگی هستند. وزارت میراث فرهنگی برای همه موزه‌ها بدون استثنا و از صفر تا صد نظارت هایش را اعمال می‌کند و انتخاب مدیران و ثبت و ضبط اموال این موزه‌ها توسط وزارتخانه انجام می‌شود. اما بخشی از موزه‌ها به صورت خصوصی اداره می‌شود که تعیین ضوابط مربوط به این نوع موزه‌ها هم با ماست. اگر خارج از این ضوابط یا استاندارد‌هایی که وجود دارد عمل شود حتما تذکرات لازم داده می‌شود.
 
کارگر ادامه داد: البته حتی تعیین قیمت بلیط موزه‌های خصوصی هم با ماست و نظارت بر عملکرد استاندارد این موزه‌ها از طریق وزارت میراث فرهنگی انجام می‌شود. تعدادی از موزه‌ها هستند که متعلق به دولت هستند، اما مالکیت آن‌ها با نهاد‌های دولتی دیگری مثل وزارت نفت یا آموزش و پرورش است. دسته دیگری از موزه‌ها متعلق به نهاد‌های عمومی مثل شهرداری‌ها یا بنیاد مستضعفان هستند؛ بنابراین آن موزه‌هایی که متعلق به نهاد‌های عمومی یا وزارتخانه‌های دیگر هستند برای فعالیت هایشان از وزارت میراث فرهنگی مجوز می‌گیرند و صورت اموالشان را به وزارت میراث فرهنگی تحویل می‌دهند.
 
بیشتر بخوانید:
 
مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول وزارت میراث فرهنگی با بیان اینکه البته ما دخالتی در عزل و نصب یا بودجه‌های مالی مربوط به این نوع موزه‌ها نداریم اذعان داشت: اما اگر استاندارد‌ها را رعایت نکنند و شیوه‌های حفاظت از اشیا به درستی انجام نشود یا اینکه مثلا بخواهند قیمت بلیط را به صورت نامتعارف تعریف کنند به آن‌ها تذکر داده می‌شود. این مثل آن است که امروز در وزارت ارشاد یک اداره کلی برای نظارت بر مطبوعات وجود دارد که این نهاد مجوز فعالیت مطبوعات را صادر می‌کند. درواقع کار این نهاد نظارت عالیه بر مطبوعات است و اگر یکی از مطبوعات از آن استاندارد‌هایی که تعریف شده خارج بشود مجوز فعالیتش باطل می‌شود.
 
وی افزود: یا در اداره فیلم برای فیلم‌های سینمایی مجوز صادر می‌شود و مثلا محتوی سناریو‌ها خوانده می‌شود و اگر حتی در اتمام ساخت فیلم وزارت ارشاد به این نظر برسد که سازندگان فیلم مرتکب تخلف شده اند اجازه اکران را به آن‌ها نخواهد داد. ما هم در وزارت میراث فرهنگی همین شرایط را داریم. یعنی مثلا نظارت بر صفر تا صد عملکرد‌های موزه ملی با وزارت میراث فرهنگی است و حکم مدیریت این موزه هم از طرف وزیر میراث فرهنگی ابلاغ می‌شود و همه امور این موزه اعم از مسائل مالی یا امور مربوط به کارکنان و همه فعالیت‌ها با هماهنگی وزارت میراث فرهنگی انجام می‌شود.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *