برگزاری ۱۴۷ جلسه موثر شورای پیشگیری از وقوع جرم در کرمان

۰۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۹:۴۰
کد خبر: ۷۴۴۷۷۱
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان گفت:در سال گذشته ۱۴۷ جلسه موثر شورای پیشگیری از وقوع جرم و کارگروه‌های تخصصی در استان برگزار شده که همه مصوبات در حال پیگیری است.
- سیدمهدی قویدل، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان در دیدار با امام جمعه کرمان اظهار داشت: مجموعه معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان با راهبرد برنامه محور و کارشناسان متخصص در بحث پیشگیری از وقوع جرایم در زمینه های مختلف فعالیت می کند.

وی با اشاره به اینکه اهم وظایف معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان مبنی بر اقدام در ابعاد مختلف پیشگیری اولیه، ثانویه و ثالثیه، می باشد، تصریح کرد: در شورای پیشگیری از وقوع جرم دستگاه ها مکلف به اجرای مصوبات بوده و در صورت عدم اقدام، به عنوان ترک فعل قابلیت پیشگیری وجود دارد.

قویدل در ادامه اقدامات انجام شده در حوزه پیشگیری های فرهنگی، اجتماعی، حقوقی- قضایی، وضعی- امنیتی- انتظامی و مشارکت های مردمی را تشریح کرد و گفت: انواع پیشگیری های جامعه مدار و رشدمدار در حوزه خانواده و جامعه، اعتیاد و بازاجتماعی کردن مجرمین و متهمین از اقدامات مهم این معاونت محسوب می شود.

وی افزود: معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان وظیفه دارد براساس دستورالعمل نحوه تعامل و مشارکت نهادهای مردمی با قوه قضائیه، از ظرفیت تمام نهادهای مردمی، سمن ها، خیریه ها، گروه های جهادی و هیات امنای مساجد در اجرای اقدامات پیشگیرانه استفاده کند.

قویدل اظهار داشت: طرح نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان در معرض آسیب (نماد) و همچنین برنامه های آموزش رشد مدار در اداره فرهنگی- اجتماعی این معاونت و با همکاری آموزش و پرورش برای کودکان سنین 5 تا 7 و 7 تا 12 سال اجرا می شود.

وی گفت: در سال گذشته 147 جلسه موثر شورای پیشگیری از وقوع جرم و کارگروه های تخصصی در استان برگزار شده که همه مصوبات در حال پیگیری است و اهم اقدامات شورای پیشگیری از وقوع جرم، رسیدگی به مشکلات حاشیه شهر کرمان بوده که معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری در زمینه های مختلف ورود کرده و دستگاه های مربوط را ملزم به انجام وظایف خود کرده است.

قویدل اظهار داشت: پایگاه پیشگیری و انسجام بخشی اجتماعی- قضایی نیز با ورود دستگاه قضایی به حاشیه شهر ایجاد شد و از نتایج این پایگاه می توان به انتقال کوره های آهک پزی به دشت زحمتکشان اشاره کرد، چراکه آسیب های زیادی برای ساکنین محله همتی(صنعتی سابق) ایجاد کرده بود.

وی تصریح کرد: تاکنون توسط معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان تفاهم نامه هایی با نیروی انتظامی، بهزیستی، جهاد دانشگاهی، سازمان تبلیغات اسلامی، سپاه و ... منعقد و در سال گذشته نیز 160 کارگاه آموزشی برای اقشار مختلف و چهار جشنواره رای با محوریت مجازات های جایگزین حبس نیز برگزار شده است.

وی گفت: برای متهمینی که برای نخستین بار مرتکب جرم می شوند نیز کارگاه های آموزشی در قالب طرح هور برگزار می شود و دادگاه در قبال آموزش ها به این افراد تخفیف اعطا می کند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان در بخش دیگری از صحبت های خود به سامانه جامع ارتباط مردمی"سجام" اشاره و خاطرنشان کرد: این سامانه برای دریافت گزارش های مردمی ایجاد شده است تا جهت پیشگیری از آسیب های اجتماعی، ترک فعل مسئولین و ... به صورت محرمانه اقدام کند، ضمن اینکه در استان کرمان تاکنون 9000 نفر در سامانه سجام ثبت نام کرده اند و قصد داریم تا پایان سال 1400 دیده بانان پیشگیری این سامانه را به 50 هزار نفر در استان افزایش دهیم.

همایش مشارکت شوراهای اسلامی شهر و روستا برگزار می شود

قویدل همچنین گفت: در سال جاری در نظر داریم همایش مشارکت شوراهای اسلامی شهر و روستا را برای مشارکت در پیشگیری از وقوع جرم برگزار کنیم و علاوه بر آن همایش سران طوایف در جنوب استان و همایش منطقه ای نیز جز برنامه های سال 1400 این معاونت است، به طوریکه با استفاده از ظرفیت استان های سیستان و بلوچستان، خراسان حنوبی، هرمزگان، یزد و کرمان برای پیشگیری از جرایم مرتبط با قاچاق سوخت و موادمخدر و .. برنامه ریزی و اقدام کنیم.

وی سپس با تاکید بر اینکه در سند تحول ارتقا یافته دستگاه قضایی 12 وظیفه اصلی و 24 وظیفه با همکاری سازمان های تابعه برای معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان در نظر گرفته شده است، افزود: یکی از این وظایف استفاده از ظرفیت نهادهای مردمی است و تاکنون در این رابطه 300 سمن در استان شناسایی شده اند.

قویدل ادامه داد: همچنین با هیات امنای مساجد، گروه های جهادی، بازنشستگان و... نیز ارتباط گرفته و با نخبگان و فرهنگیان نیز کارگروه هایی را تشکل داده ایم تا بسیاری از اقدامات معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان به وسیله این افراد پیاده سازی و همچنین در زمینه اقدامات پیشگیرانه، مسئول سازی اجتماعی و ارتقا مسئولیت اجتماعی فرهنگ سازی شود.

وی با یادآوری اینکه در استان کرمان 71 مرکز مشاوره خانواده وجود دارد افزود: در بحث آسیب های اجتماعی مورد تاکید مقام معظم رهبری شامل؛ آسیب طلاق، اعتیاد، خشونت، مفاسد اخلاقی و حاشیه نشینی است، برنامه هایی در ادارات معاونت پیشگیری اجرا می شود.

ترویج فرهنگ صلح و سازش از اولویت های معاونت اجتماعی دادگستری است

قویدل با اشاره به اینکه جهت کاهش خشونت از ظرفیت سران طوایف و مصلحین و حکمین قرآنی استفاده می شود، گفت: یکی از برنامه های مورد تاکید معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری، ترویج فرهنگ صلح و سازش و پیشگیری از ورود پرونده ها به دادگستری است.

وی با بیان اینکه طرح مصلحین با حفظ رویکرد مردمی بودن و فاقد ساختار اداری فعالیت خواهد کرد، ادامه داد: مصلحین در ابتدا به مسائل و اختلافات خانوادگی و طلاق ورود می کنند و اکنون این طرح در کل استان در حال توسعه است و سایر اختلافات نیز با کمک مصلحین حل می شود.

قویدل اظهار داشت: طرح اورژانس قضایی نیز در زمینه حل مشکلات خانوادگی فعالیت می کند بدین صورت که بدون انتظامی و قضایی شدن مشکل و قبل از تشکیل پرونده در دستگاه قضایی و برانگیخته شدن حس انتقام جویی، پلیس پرونده را در اختیار مصلحین شامل اساتید حوزه و دانشگاه، معتمیدن و متنفذین قرار می دهند تا مداخلات به موقع و کارشناسی را انجام دهند.

قویدل افزود: طرح اورژانس قضایی از هفته قوه قضائیه سال 99 آغاز شده و در قالب این طرح تفاهم نامه 5 جانبه ای با بهزیستی، استانداری، دانشگاه علوم پزشکی و نیروی انتظامی منعقد کرده ایم تا با استفاده از ظرفیت مصلحین و حکمین قرآنی نسبت به صلح و سازش در پرونده ها اقدام شود و برای مصادیق متفاوتی می توان از این طرح استفاده کرد.

وی گفت: طرح اورژانس قضایی در جنوب استان و در شمال نیز در برخی شهرستان ها پیاده سازی و اجرا شده است و با کمک سران طوایف قتل های متعدد طایفه ای کاهش یافته و به نتایج مطلوبی در این خصوص دست یافته ایم.

قویدل تصریح کرد: در مرکز استان نیز تفاهم نامه ای با اداره کل تبلیغات اسلامی در راستای اجرای طرح ابتکاری مسجد طراز اسلام منعقد شده است و مشاوره قبل و حین ازدواج و مشاوره خانوداه از جمله اقدامات ارائه شده در این طرح است، ضمن اینکه تاکنون 80 تا 100 نفر از افراد دارای تحصیلات عالیه در این خصوص اعلام آمادگی کرده اند و اجرای این طرح در شهرستان ها نیز در حال پیگیری است.

سال گذشته 2500 پرونده توسط مصلحین به صلح و سازش منجر شده است

وی ترویج فرهنگ صلح و سازش، شناسایی آسیب های منطقه اعم از آسیب های اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم و آموزش های مصلحین به افراد را از اهداف طرح مصلحین برشمرد و افزود: در سال گذشته 2500 پرونده توسط مصلحین به صلح و سازش منجر و از ورود آنها به سیستم قضایی جلوگیری شده است.

قویدل با اشاره به اینکه تعداد 340 پرونده در حوزه قضایی رودبارجنوب توسط مصلحین رسیدگی و به سازش منجر شده است، گفت: این طرح بسیار مفید بوده و مهم ترین هدف آن مردمی و فاقد ساختار بودن آن است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان بیان کرد: ما آماگی داریم از ظرفیت مصلحین و حکمین قرآنی و طرح اورژانس قضایی در مساجد شهر و استان کرمان استفاده کنیم تا از ورود پرونده ها به دستگاه قضایی جلوگیری و نسبت به حل منازعات و اختلافات مردم کمک شود.

قویدل گفت: انتظار می رود طرح و برنامه های معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم به ویژه طرح مسجد طراز اسلام در مساجد استان اجرا و امیدواریم همگرایی، همکاری و انسجام ویژه ای دراین حوزه ایجاد شود.

وی تاکید کرد: توقع ما این است که ائمه جماعات در امر پیشگیری از وقوع جرم همکاری بیشتری داشته و با استفاده از تریبون نماز جمعه به بیان مسائل پیشگیرانه بپردازند، خانواده ها را به استفاده از ظرفیت مشاوره و مصلحین تشویق کنند.

وی در پایان با اشاره به اینکه در استان کرمان5350 نفر مصلح آموزش دیده اند، افزود: این افراد آمادگی دارند در بسیاری از شهرستان های استان مستقر شده و به صلح و سازش در پرونده ها اقدام کنند و در این راستا به ورود جهادی ائمه جماعات و جمعه برای معرفی ظرفیت ها، مسئول سازی و ارتقاء مسئولیت اجتماعی و استفاده از ظرفیت هیات امنای مساجد جهت پیشگیری از وقوع جرایم و آسیب های اجتماعی نیاز است.
 
 همچنبن حجت الاسلام و المسلمین علیدادی سلیمانی،نماینده ولی فقیه در استان کرمان در جمع کارکنان معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان با اشاره به اینکه عملکرد طرح مصلحین و حکمین قرآنی بسیار خوشحال کننده است، افزود: اختلاف، درگیری و غلبه احساسات و عواطف در ذات انسان ها وجود دارد و برخی طوری تربیت شده اند که این عواطف را کنترل می کنند اما بعضی نیز عادی برخورد کرده و ممکن است نحوه عملکرد آنها منجر به وقوع جرم شود.

وی تصریح کرد: چنانچه به هرکدام از مشکلات در جای خود رسیدگی شود با کمترین هزینه حل خواهند شد اما اگر به موقع رسیدگی نشوند به مشکلات بزرگ تری منجر می شوند، در اختلافات خانوادگی نیز به همین صورت است.

امام جمعه کرمان گفت: حلقه ای که به عنوان مصلحین تشکیل شده بسیار موثر و مفید و منتسب به قوه قضائیه است، چنانچه توسط دستگاه قضا شکل نمی گرفت این چنین تاثیرگذار نبود چراکه اثر روانی مصلحین هم اکنون بسیار مطلوب است.

حجت الاسلام علیدادی سلیمانی افزود: باتوجه به اینکه راه های ابتدایی و میانی برای رسیدگی به مسائل و مشکلات مردم وجود دارد و حتما نباید به سراغ آخرین راه حل رفت، به همین جهت ایجاد حلقه میانی به نام مصلحین حلقه ای هوشمند و کارآمد است.

وی تصریح کرد: مردم و خواص جامعه باید جایگاه دستگاه قضایی و اقدامات پیشگیرانه را به خوبی بشناسند و اذهان عمومی نیز بایستی بیش از پیش درگیر چنین طرح های مهمی بشوند.

امام جمعه کرمان در بخش دیگری از سخنان خود شمار مساجد استان کرمان را 3500 مسجد ذکر کرد و یادآور شد: به طور میانگین در سطح استان دو هزار مسجد فعال است و مابقی به صورت فصلی فعالیت می کنند، از این تعداد 600 مسجد در شهرستان کرمان وجود دارد که 290 مورد در شهر کرمان فعالیت می کنند.

وی ادامه داد: هرچند که معدل اماکن مذهبی در استان مطلوب است اما تصمیم گرفته شد همه این مساجد به ترتیب و طبق برنامه و هدفمند فعال شوند.

حجت الاسلام علیدادی سلیمانی اظهار داشت: در شهر کرمان 14 منطقه تعریف کرده ایم که طبق این تعریف هر منطقه 9 کیلومتر مربع را شامل می شود، در این راستا شورایی تعریف شده است که شامل اداره کل تبلیغات اسلامی، بسیج، اوقاف و نمایندگی ولی فقیه می باشد و شورای اعتلای مساجد نام گرفته است که تمامی مساجد کرمان زیر نظر این شورا فعالیت می کنند و نظرات و برنامه های معاونت پیشگیری در این شورا می تواند در بسیاری از مراتب کارساز و راهگشا باشد.

وی گفت: همه مناطق وظیفه دارند مشکلات افراد محله خود را شناسایی کنند، بنابراین طرح مصلحین می تواند تکمیل کننده و حلقه مفقوده طرح ما باشد و به شدت به این طرح نیاز است چراکه می تواند به رفع اختلافات و منازعات مردم توسط خود آنها بپردازد.
 
 
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *