ادای سوگند ۵ نفر از کارشناسان رسمی دادگستری کل استان کرمان

۲۷ تير ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۳:۵۴
کد خبر: ۷۴۲۲۶۰
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به این که عدالت مولفه حیاتی برای جامعه بشری است، گفت: جامعه بشری بدون عدالت نمی‌تواند به حیات خود ادامه دهد و جوامعی که از عدالت فاصله می‌گیرند و نمی‌توانند عدالت را اجرا کنند، دچار انحطاط و شکست می‌شوند.
- یدالله موحد، رئیس کل دادگستری استان کرمان در جلسه مشترک با هیات مدیره کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان کرمان با موضوع اتیان سوگند پنج کارشناس جدیدالورود، بیان کرد: کارشناسان جدیدالورود با اتکا به تجربیات و اندوخته‌های علمی خود و با موفقیت در آزمون‌های تخصصی به مرحله اتیان سوگند و آغاز کار کارشناسی رسیده اند.

وی با اشاره به وظایف کارشناسان رسمی دادگستری در حوزه عدالت گستری و تحقق عدالت، عنوان کرد: هر فرد در هر جایگاهی به نوعی باید مراقب باشد که عدالت را اجرا کرده و در حق دیگران اجحاف نکند و در این رابطه برخی مشاغل به صورت خاص رسالت تحقق عدالت را برعهده دارند که از آن جمله می‌توان به قضات، وکلا، کارشناسان و... اشاره کرد.

رئیس کل دادگستری استان کرمان تصریح کرد: کارشناسان رسمی دادگستری در تمایز بخشیدن بین حق و باطل بر اساس بررسی‌های علمی و تخصصی خود وظیفه سنگینی را بر عهده دارند و باید با تشخیص دقیق واقعیت موضوعات، موارد را به صورت مستدل و مستند در اختیار قاضی قرار دهند تا حکم قانونی صادر شده و نتیجه اجرای حکم نیز اجرای عدالت و استیفای حقوق مردم باشد.

موحد با تاکید بر این مطلب که مجموعه قوه قضاییه مسئول تحقق بخشیدن به عدالت است، تاکید کرد: قوه قضاییه در این مسیر نیاز به ابزار‌های متعدد تشخیصی، اجرایی و ضابط دارد و از این رو واحد‌هایی از جمله پزشکی قانونی، کارشناسان و... با مجموعه قوه قضاییه پیوند یافته اند.

وی با تاکید بر این مطلب که ادای سوگند برای کار‌هایی از جمله قضاوت، وکالت و کارشناسی رسمی دادگستری نشان از اهمیت این موضوع از نظر شرعی، دینی، اجتماعی و انسانی دارد، افزود: اجرای عدالت آثار وضعی خود را در زندگی فردی و اجتماعی عاملان آن بر جای می‌گذارد و موجب خیر خواهد شد و در مقابل اگر حق مظلومی در اثر یک اظهار نظر نادرست کارشناسی ضایع شود، می‌تواند اثرات وضعی متعددی را در زندگی فرد بر جای گذارد.

در این آیین پنج نفر از کارشناسان رسمی جدیدالورود دادگستری استان کرمان ادای سوگند کردند.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *