تقویم تاریخ؛ از کشف عامل بیماری پارکینسون تا تولد محمد غزالی

۲۵ تير ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۴:۰۵
کد خبر: ۷۴۱۷۸۸
امروز جمعه؛ بیست و پنجم تیر سال ۱۴۰۰ هجری شمسی، برابر با پنجم ذی الحجه سال ۱۴۴۲ هجری قمری و مطابق با ۱۶ ژوئیه سال ۲۰۲۱ میلادی است.
_ خبرگزاری صدا و سیما نوشت: مهم‌ترین رویداد‌های تاریخی جهان در چنین روزی (جمعه؛ بیست و پنجم تیر سال ۱۴۰۰) به شرح زیر است:
 

کشف عامل بیماری پارکینسون

۱۳۱ سال پیش درچنین روزی، شانزدهم ژوئیه سال ۱۸۹۰ میلادی بیماری "پارکینسون" و چگونگی به وجود آمدن آن توسط یک پزشک انگلیسی به نام «جیمز پارکینسون» شناخته شد.

به همین دلیل، این بیماری به اسم همین پزشک نامیده شده است. علائم این بیماری، ارتعاش شدید و دائمی دست، زبان، سر و صورت و عدم تعادل هنگام راه رفتن بویژه در دوران پیری است. علت اصلی این بیماری، برخی اختلالات مغزی است و تاکنون درمان قطعی برای آن پیدا نشده است.

تقویم تاریخ؛ از کشف عامل بیماری پارکینسون تا تولد محمد غزالی
 

پناهنده شدن محمد علی شاه قاجار به سفارت روسیه در تهران

۱۱۲ سال پیش، در روز بیست و پنجم تیر سال ۱۲۸۸ هجری شمسی در پی پناهنده شدن محمد علی شاه قاجار به سفارت روسیه در تهران، مجلس عالی تشکیل و وی را عزل کرد.

وی حدود شش ماه پس از امضای فرمان مشروطیت توسط پدرش، در مرداد سال ۱۲۸۵ ه. ش، به سلطنت رسید، اما به تدریج روابطش با آزادیخواهان مشروطه تیره شد. چرا که مشروطه اختیارات شاه را محدود می‌کرد و به مردم حق دخالت در اداره امور کشورشان را می‌داد. در تیر ماه ۱۲۸۷ ه. ش، کلنل لیاخوف روسی به دستور محمد علی شاه، مجلس شورای ملی را با گلوله‌های توپ مورد هدف قرار داد و تعدادی از مشروطه خواهان کشته و دستگیر شدند و بار دیگر استبداد بر ایران حاکم شد. اما آزادیخواهان در شهر‌های مختلف ایران قیام علیه استبداد را آغاز کردند تا آنکه یک سال بعد، نیرو‌های آنان تهران را تصرف کردند. در این زمان محمد علی شاه چاره را پناهندگی به سفارت کشور حامی خویش، یعنی روسیه دید و مشروطه خواهان نیز با تشکیل مجلسی که «مجلس عالی» نام گرفت، وی را عزل و پسرش احمد شاه را جایگزین وی کردند.
 
تقویم تاریخ؛ از کشف عامل بیماری پارکینسون تا تولد محمد غزالی


تولد شیخ محمد غزالی، اندیشمند مصری

۱۰۷ سال پیش در چنین روزی، پنجم ذی الحجه ۱۳۳۵ قمری شیخ "محمد غزالی" دانشمند بزرگ مصری متولد شد.

شیخ محمد غزالی در یک خانواده ساده و متدین در روستای «نکلاالعنب» واقع در استان بحیره، کودکی دیده به جهان گشود و بعد‌ها به عنوان یکی از متفکرین بزرگ جهان اسلام معروف و مشهور شد. غزالی با پشتکار و کوشش، در سن ۲۶ سالگی، موفق شد از دانشگاه الازهر فارغ‌التحصیل شود. همچنین موفق به کسب اجازه دعوت و ارشاد و اجازه تدریس در دانشگاه الازهر گردید. غزالی در دانشکده اصول دین و مرکز بررسی‌های عربی و اسلامی دانشگاه الازهر مشغول تدریس و فعالیت علمی شد. همچنین سالیانی چند، ریاست شورای معارف اسلامی دانشگاه عبدالقادر را به عهده داشت. به عقیده غزالی یکی از عوامل مهم در شکل گیری وحدت میان توده‌های مردم، نقش عالمان دینی در کلیه فرقه‌های اسلامی است. شیخ محمد غزالی پس از عمری مجاهدت در راه تحقق وحدت در جامعه اسلامی سرانجام در ۲۰ شوال ۱۴۱۶ قمری درگذشت.
 
تقویم تاریخ؛ از کشف عامل بیماری پارکینسون تا تولد محمد غزالی


وفات علامه محمد حسین غروی اصفهانی فیلسوف مسلمان

۸۱ سال پیش در چنین روزی، پنجم ذیحجه سال ۱۳۶۱ هجری قمری علامه «محمد حسین غروی اصفهانی» معروف به «کمپانی»، فیلسوف، فقیه و عارف بزرگ، در شهر نجف ـ در عراق ـ در سن ۶۵ سالگی وفات یافت.

او در سال ۱۲۹۶ هجری قمری در کاظمین - در نزدیکی بغداد - متولد شد. این عالم گرانقدر در فلسفه، حکمت، عرفان، تاریخ، جغرافیا، شعر و ادبیات تبحر بسیار داشت. همچنین قدرت تفکر و بیان علامه کمپانی از او شخصیتی برجسته ساخته بود. از علامه کمپانی، رساله‌ها و حواشی متعددی برجای مانده که رساله‌هایی در فلسفه و حکمت و اجتهاد و تقلید از جمله آنهاست. همچنین از این دانشمند بزرگ مسلمان، دیوان شعری نیز در مدح پیشوایان اسلام برجای مانده است.

تقویم تاریخ؛ از کشف عامل بیماری پارکینسون تا تولد محمد غزالی

 

تبادل اسرا و شهدای حزب الله با جسد نظامیان صهیونیستی

۱۳ سال پیش، در روز شانزدهم ژوئیه سال ۲۰۰۸ میلادی حزب ا... لبنان در موفقیتی دیگر، در ازای مبادله جسد دو نظامی رژیم صهیونیستی، ۵ اسیر لبنانی و پیکر‌های حدود ۲۰۰ شهید لبنانی را از رژیم صهیونیستی بازپس گرفت.

تبادل اجساد و اسرا، درپی مدت‌ها مذاکره غیرمستقیم دو طرف با وساطت دولت آلمان انجام شد. نکته جالب توجه در این عملیات آن بود که دستگاه‌های اطلاعاتی و جاسوسی صهیونیست‌ها تا آخرین لحظه نمی‌دانستند که دو نظامی آن‌ها در همان لحظات اولیه درگیری با رزمندگان حزب ا... کشته شده اند و زنده نیستند. در میان اسیران آزاد شده لبنانی، افرادی از دیگر گروه‌های مبارز لبنانی نیز به چشم می‌خورد که مهمترین آن‌ها «سمیر قنطار» بود که حدود سی سال از عمر خود را در زندان‌های رژیم صهیونیستی گذرانده بود. این تبادل اسرا، به عنوان پیروزی دیگری برای حزب ا... دربرابر رژیم صهیونیستی تلقی و به خاطر آن جشن ملی در لبنان برگزار شد.

تقویم تاریخ؛ از کشف عامل بیماری پارکینسون تا تولد محمد غزالی


درگذشت سید متولی عبدالعال، قاری سرشناس مصری

۶ سال پیش در چنین روزی، ۱۶ ژوئیه ۲۰۱۵ میلادی سید متولی عبدالعال (Al Sayyid Metwaly Abdel Aal)، قاری سرشناس مصری درگذشت.

وی ۲۶ آوریل سال ۱۹۴۷ میلادی در روستایی واقع در استان الشرقیه در کشور مصر متولد شد. پدرش متولی نام داشت و مادر به دلیل ارادتی که به شیخ سیداحمد البدوی داشت او را سید نام گذاشت. سید‌متولی از کودکی به آموختن قرآن کریم پرداخت و در ۱۲ سالگی کل قرآن را حفظ کرد. نکته‌ای که سید متولی عبدالعال را از بسیاری از قاریان متمایز کرد ارائه سبکی نوین در تلاوت در سن ۱۳ سالگی بود. سیدمتولی در سال‌های حیاتش از محضر اساتید بزرگی مانند محمود‌علی البناء، عبدالباسط محمد عبد‌الصمد، مصطفی اسماعیل و حمدی زامل، تلمذ و در کنار آنان در محافل مختلف به تلاوت پرداخت. این قاری نامدار بار‌ها به ایران سفر کرد. سیدمتولی درباره جمهوری اسلامی و ملت ایران می‌گوید: در هیچ جاى دنیا مانند ملت ایران ندیدم و در حد بسیار بالایى در عشق ورزیدن به قرآن و اهمیت دادن به این کتاب آسمانى در سطح عالم، ملت بى‌نظیری هستند و من این را به چشم خویش مشاهده کردم و مى‌توانم بگویم که در کشورهایى که مسافرت داشتم این را به عنوان واقعیت و بدون غلو عرض مى‌کنم که از این حیث ملت شما بى‌نظیر است.

سرانجام این قاری نامدار در سن ۶۸ سالگی براثر ایست قلبی دارفانی را وداع گفت و پیکرش در زادگاهش در استان الشرقیه مصر به خاک سپرده شد.

تقویم تاریخ؛ از کشف عامل بیماری پارکینسون تا تولد محمد غزالیارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *