در چنین روزی بر دنیا چه گذشت؟

۱۶ تير ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۱:۵۶
کد خبر: ۷۳۹۳۰۶
امروز چهارشنبه ۱۶ تیر سال ۱۴۰۰ هجری شمسی، برابر با ۲۶ ذی القعده سال ۱۴۴۲ هجری قمری و مطابق با ۷ ژوئیه سال ۲۰۲۱ میلادی است.
_ خبرگزاری صدا و سیما نوشت: مهم‌ترین رویداد‌های تاریخی جهان در چنین روزی (چهار شنبه شانزدهم تیر سال ۱۴۰۰) به شرح زیر است:
 

تولد مسعود بن عمر تفتازانی، متکلم و ادیب مسلمان

۷۲۰ سال پیش، بنا بر روایت‌های تاریخی، در روز بیست و ششم ذیقعده سال ۷۲۲ هجری قمری «مسعود بن عمر تفتازانی» فقیه، مفسر، متکلم و ادیب مسلمان در نزدیکی شهر قوچان ـ در شمال شرقی ایران ـ متولد شد.
 
وی مدتی از عمر خود را به سفر به شهر‌های خراسان و آسیای مرکزی برای کسب علم گذراند. علامه تفتازانی به خاطر نبوغ و احاطه علمیش، تالیف و نگارش را بسیار زود و از شانزده سالگی آغاز کرد و کتاب‌های بسیاری از خود برجای گذاشت که برخی از آن‌ها هنوز جزو کتاب‌های درسی حوزه‌های علمیه هستند. از کتاب‌های تفتازانی می‌توان به «المطوٌل»، «الارشاد» و «مختصر المعانی» اشاره کرد. وی بیست سال آخر عمر خود را به دعوت امیر تیمور پادشاه معروف سلسله گورکانی در شهر سمرقند ـ در شرق ازبکستان ـ گذراند و شاگردان بسیاری تربیت کرد. علامه تفتازانی سرانجام در سال ۷۹۲ هجری قمری در همین شهر وفات یافت.

در چنین روزی در دنیا چه گذشت؟
 

معاهده تاریخی تیلسیت


۲۱۴ سال پیش درچنین روزی، هفتم ژوئیه سال ۱۸۰۷ میلادی معاهده تاریخی تیلسیت (Tilsit)، در ناحیه‌ای به همین نام در سرزمین روسیه، میان تزار الکساندر اول، امپراتور روسیه و ناپلئون بناپارت امپراتور فرانسه، امضا شد.
 
براساس این معاهده که به پیمان اتحاد دو امپراتور معروف است، روسیه و فرانسه متعهد شدند در صورت حمله کشور ثالت به خاک آنها، یکدیگر را یاری کنند. اما دوره دوستی و اتحاد دو کشور تنها تا سال ۱۸۱۰ میلادی ادامه یافت. در این سال، دولت روسیه به این نکته پی برد که هم پیمانی با ناپلئون و هواداری از وی، تجارت خارجی روسیه را مختل خواهد کرد. به همین دلیل این کشور بندر‌های خود را به روی کشتی‌های بی طرف گشود و برای ورود کالا‌های فرانسوی به روسیه نیز مالیات‌های سنگین وضع کرد. سرانجام دوران اتحاد این دو امپراتوری با هجوم نافرجام ناپلئون بناپارت به روسیه در بیست و چهارم ژوئن سال ۱۸۱۲ میلادی خاتمه یافت.

در چنین روزی در دنیا چه گذشت؟
 

استقلال مجمع الجزایر سلیمان


۴۳ سال پیش، در روز هفتم ژوئیه سال ۱۹۷۸ میلادی مجمع الجزایر سلیمان در شمال شرقی قاره اقیانوسیه به استقلال دست یافت.
 
این جزایر توسط اروپائی‌ها در سال ۱۵۶۷ میلادی کشف شد. درسال ۱۸۸۵ میلادی، آلمان مدعی مالکیت جزایر شمالی سلیمان شد و آن‌ها را تصرف کرد. اما یک دهه بعد، انگلیس این جزایر را اشغال کرد. جنبش استقلال طلبی و مخالفت با استعمار انگلیس در جزایر سلیمان، پس از جنگ جهانی دوم شکل گرفت و سرانجام این کشور در سال ۱۹۷۸ میلادی، با حکومت فرمانداری کل مستقل شد. جزایر سلیمان نزدیک به ۲۹ هزار کیلومتر مربع مساحت دارد و جزو کشور‌های کوچکی است که از جزایر متعدد تشکیل شده اند و در شمال شرقی کشور استرالیا در اقیانوس آرام قرار دارد.
 
در چنین روزی در دنیا چه گذشت؟
 

انفجار تروریستی در متروی لندن


۱۶ سال پیش، در روز هفتم ژوئیه سال ۲۰۰۵ میلادی وقوع انفجار در یک اتوبوس و سه ایستگاه مترو در مرکز شهر لندن، باعث کشته شدن ۵۰ نفر و جراحت حدود ۷۰۰ تن شد.
 
این حملات همزمان با اجلاس سران هشت کشور صنعتی در اسکاتلند در شمال انگلیس، انجام شد. دلیل بمب گذاری‌های لندن، اعتراض به همدستی دولت انگلیس با آمریکا در اشغال افغانستان و عراق و کشتار مردم این دو کشور تحلیل شد. از طرف دیگر، این انفجارها، ضعف سیستم اطلاعاتی انگلیس را در تأمین امنیت این کشور نشان داد. دولت لندن با ادعای اینکه مسلمانان در این حادثه دست داشته اند، فشار بر مسلمانان انگلیس را که از زمان حادثه یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ آغاز شده بود، تشدید کرد.
 
در چنین روزی در دنیا چه گذشت؟


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *