لزوم مبارزه جهانی با بی‌کیفرمانی جنایات امریکا

۱۲ تير ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۰:۱۳
کد خبر: ۷۳۸۳۲۹
دسته بندی‌: حقوق بشر ، عمومی
سید مجید تفرشی با اشاره به نقض فاحش حقوق بشر از سوی امریکا، گفت: جنایات امریکا علیه بشریت در عرصه حقوق بین‌الملل نباید با بی‌کیفرمانی مواجه شود و دولت امریکا باید پاسخگوی جنایات خود باشد.

_ طبق اعلام پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، سید مجید تفرشی، معاون امور بین‌الملل ستاد حقوق بشر ایران عصر امروز (شنبه) در سومین کنفرانس بین‌المللی حقوق بشر امریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری، ضمن محکومیت سوءاستفاده ابزاری امریکا از قدرت در ترور و تحریم ملت‌ها، اظهار داشت: در مورد ترور دامنه حقوق بشر امریکایی محدود به مرز‌های ایران نیست، نمونه افغانستان مثالی زنده است؛ جنایاتی که موجب ورود دیوان بین‌المللی کیفری برای انجام تحقیقات مقدماتی شده است.

تفرشی با اشاره به حکم دیوان لاهه در خصوص جرایم جنگی در افغانستان، یادآور شد: اسفند ماه سال ۱۳۹۸ دیوان کیفری بین‌المللی در لاهه با صدور حکمی اعلام کرد که دادستانی این دیوان می‌تواند در مورد ادعا‌های مربوط به جرایم جنگی در افغانستان از جمله کشتار‌هایی که احتمالاً توسط نیرو‌های آمریکایی صورت گرفته، تحقیق کند.

وی افزود: این حکم، اما با واکنش منفی مایک پمپئو، وزیر خارجه وقت ایالات متحده روبرو شد و آن را «غیرمسئولانه» و «تعجب‌آور» خواند و گفت ایالات متحده هیچ الزامی برای پذیرش احکام این «به اصطلاح دادگاه» ندارد. ولی قاضی پیوتر هوفمنسکی، رئیس فرجام دیوان کیفری بین‌المللی گفت دادگاه تشخیص داده است که با تصحیح حکم فرجام به دادستانی اجازه دهد که تحقیقات را آغاز کند.

معاون بین‌الملل ستاد حقوق بشر ادامه داد: وزیر خارجه آمریکا آنرا تعجب بر انگیز خواند و گفت دادگاه هیچ مسئولیتی ندارد و در ادامه سعی کرد با امضا توافق‌نامه تاریخی برای به اصطلاح برقراری صلح در افغانستان، اوضاع را عادی نشان داده و خود را تبرئه کند. (تلاش برای فرار از مجازات و بی کیفرمانی) در نقطه مقابل این اظهارات، سولومون ساکو، از عفو بین‌الملل حکم جدید دیوان کیفری بین‌المللی و تصمیم اتخاذ شده برای دفاع از قربانیان جرایم جنگی و جرایم علیه بشریت توسط تمامی طرف‌های دخیل در جنگ افغانستان را بسیار مهم و لحظه‌ای تاریخی برای جامعه بشری و صیانت از حقوق بشر خواند.

دکتر تفرشی پس از بیان این وقایع، تصریح کرد: امروز ۱۳ هزار نظامی امریکایی به دلیل هراس از برگزاری دادگاه کیفری بین‌المللی از افغانستان در حال فرار هستند، اگرچه آمریکا عضو دیوان بین‌المللی کیفری نیست و از بیم محاکمه نظامیان مرتکب جنایات جنگی کشورش در اقصی نقاط جهان به عضویت این دادگاه درنیامده و تن به تصویب معاهده رم نداده لیکن در مورد رسیدگی به جرایم نظامیان آمریکایی در افغانستان دادگاه صلاحیت خود را برای رسیدگی محرز دانسته است. فرایندی که عامل اصلی خروج نیرو‌های امریکایی از افغانستان است.

وی با استناد به آمار‌های سازمان ملل متحد، بیان کرد: در جریان درگیری‌های نظامی افغانستان طی ۱۸ سال گذشته بیش از ۳۲ هزار غیرنظامی قتل عام شده‌اند؛ این‌ها نه جلوه بلکه ستون‌های شکل گیری حقوق بشر آمریکایی است.

تداوم جنایات رژیم صهیونیستی بدون همراهی و حمایت امریکا امکان‌پذیر نبود

معاون بین‌الملل ستاد حقوق بشر در ادامه با اشاره به شناسایی غیر قانونی بیت المقدس بعنوان پایتخت رژیم اشغالگر صهیونیستی از سوی ترامپ، گفت این اقدام خلاف مصوبات، مقررات و خواست جامعه بین الملل، تاکنون موجب شهادت بیش از ۶۰ فلسطینی شده و در نتیجه می‌توان گفت شاهد افتتاح خونین‌ترین سفارتخانه در تاریخ روابط سیاسی و بین المللی جامعه جهانی هستیم.

وی خاطر نشان کرد: آمریکا و اسرائیل علیرغم اطلاع از اینکه سازمان همکاری‌های اسلامی در نشست فوق‌العاده خود در استانبول، بیت‌المقدس شرقی را پایتخت فلسطین دانسته و مطابق ماده ۲۱ منشور ۲۰۰۸ مقر دائم این سازمان بیت المقدس است (جده به طور موقت و تا پایان اشغالگری) لیکن به این ملاحظه جدی بیش از ۵۰ کشور اسلامی توجهی نکرده اند.

معاون بین‌الملل ستاد حقوق بشر افزود: تداوم جنایات صهیونیست‌ها که مورد اخیر آن در منطقه شیخ جراح بیت المقدس شرقی به زیور تصرف منازل و زمین‌های فلسطینیان، شهادت بیش از ۱۷۵ کودک و زن بی گناه، تخریب ده‌ها منزل مسکونی و تخریب مراکز استقرار رسانه‌های خبری بزرگ دنیا، آراسته شده بود، قطعا بدون همراهی آمریکا و نگاه ضد حقوق بشری این کشور امکان پذیر نبود.

جنایت امریکا مشمول مرور زمان نمی‌شود و نباید بی‌کیفر بماند

تفرشی در ادامه افزود: قتل عام بومیان آمریکا، بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی، ده‌ها سال جنایت در ویتنام، عراق، سوریه و یمن، برخورد تحقیر آمیز با مهاجران، تلاش برای بازاریابی تسلیحات کشنده و ایجاد آشوب در جهان، اقدام ناجوانمردانه و تروریستی دولتی علیه سردار سلیمانی، انواع وتو، تداوم تحریم کوبا (علیرغم مخالفت صریح ۱۸۸ کشور از ۱۹۱ کشور جهان)، خروج یکجانبه از تعهدات مهم بین المللی اعم از کنوانسیون پاریس، دیوان کیفری بین المللی، برجام. تحمیل فرا سرزمینی تحریم‌های غیر قانونی به حوزه قضایی سایر کشور‌ها خصوصا در حوزه غذا و دارو، تنها بخشی از ماهیت و فلسفه شکل گیری حقوق بشر آمریکایی می‌باشند.

وی اذعان کرد: دامنه تحمیل حقوق بشر آمریکایی محدود به ایران نبوده و در بسیاری از کشور‌ها می‌توان آن را رصد کرد. واقعیت تلخی که در عصر موسوم به پاسخگویی، قابل کتمان نیست.

معاون بین الملل ستاد حقوق بشر شکل‌گیری شکنجه گاه‌های مخوفی، چون گوانتنامو و ابوغریب که یکی از بانیان آن همین جلاد رامسفلد بود جملگی ویترین بدون روتوش حقوق بشر آمریکایی است.

وی همچنین گفت: جامعه جهانی از یک سو نظاره گر جایگاه سردار سلیمانی بعنوان سمبل مقابله با تروریسم و نماد حقوق بشر اسلامی بود و اینکه در پایان با چنان مراسمی باشکوهی در دو کشور ایران و عراق بدرقه شده و مزد مبارزه با تروریستم و افراطی گری را گرفت و از سوی دیگر نظاره گر خروج خفت بار آمریکا از افغانستان با تلفات قابل توجه هستیم.

وی در پایان خاطر نشان ساخت: مصادیق نقض فاحش حقوق بشر منجمله جنایات علیه بشریت مشمول مرور زمان نشده و توصیه اصلی حقوق بین الملل در حوزه مبارزه با بی کیفرمانی است جوانان فرهیخته و محقق ایران و جهان اسلام در مستند سازی و به تصویر کشیدن مصادیق بیشمار آن چه در ایران و چه در اقصی نقاط جهان، دستاورد‌های برجسته‌ای داشته باشند. چرا که عصر منطق قدرت و بی کیفرمانی پایان یافته و جای خود را به قدرت منطق و پاسخگویی داده است.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *