اخذ رضایت در ۳۷ مورد قصاص با مداخله بزرگان و ریش سفیدان

۰۶ تير ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۱:۰۱
کد خبر: ۷۳۶۵۳۶
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
رئیس کل دادگستری استان لرستان از اخذ رضایت در ۳۷ مورد قصاص با مداخله بزرگان و ریش سفیدان خبر داد.

- محمد رزم، رئیس کل دادگستری استان لرستان در دیدار اعضای شورای قضایی استان لرستان با نماینده ولی فقیه در این استان، ضمن گرامیداشت هفته قوه قضاییه و یاد و خاطره شهدای هفتم تیرماه، با اشاره به وجود ۵۰ هزار پرونده ورودی به این مجموعه در سال ۹۸ بیان کرد: در سال ۹۸ تعداد ۲۸۱ هزار و ۵۶۰ پرونده به محاکم و دادسرا‌ها وارد شد و در این مدت تعداد ۲۹۴ هزار و ۵۰۰ پرونده مختومه شد و در این بازه زمانی بیش از ۱۳ هزار پرونده از سال‌های قبل نیز مختومه شد.

رئیس کل دادگستری استان لرستان خاطرنشان کرد: علاوه بر ۳۷ هزار پرونده موجودی ابتدای سال ۹۹، تعداد ۲۸۶ هزار و ۸۰۰ پرونده جدید در سال گذشته وارد و تعداد ۲۹۵ هزار و ۵۰۰ پرونده یعنی بیشتر از وارده‌ها مختومه شد.

وی با بیان اینکه طی ۲سال گذشته در مجموع تعداد ۵۶۸ هزار و ۴۰۰ پرونده وارد شده و ۵۸۹ هزار و ۵۰۰ پرونده مختومه شده و معادل ۲۸ هزار پرونده در مجموع دو سال گذشته از موجودی اول مدیریت اینجانب کسر شده است.

رئیس کل دادگستری لرستان ابلاغ‌های الکترونیکی در خرداد ۹۹ را، ۷۸ درصد خواند و افزود: این میزان در خرداد ماه سال جاری به ۹۲ درصد افزایش یافته است.

رزم تصریح کرد: متوسط زمان رسیدگی به پرونده‌ها در خرداد سال گذشته ۵۵ روز و در خردادماه امسال به ۵۲ روز تقلیل و در دادسرا‌ها نیز میانگین رسیدگی‌ها به ۳۳ روز کاهش یافته است.

وی با اشاره به کسب رتبه نخست دادگستری لرستان در شاخص‌های متعدد، بیان کرد: در اردیبهشت‌ماه امسال تعداد ۴ هزار و ۵۰۰ پرونده اضافه بر پرونده‌های وارده این دو ماه مختومه شده و رتبه نخست سلامت قضات در دو سال اخیر در سراسر کشور کسب شده و در این بازه زمانی ۳۷ مورد قصاص با مداخله بزرگان و ریش سفیدان منجر به رضایت شده است.

رئیس کل دادگستری لرستان با تاکید بر برخورد جدی و بدون اغماض با اراذل و اوباش، خاطرنشان کرد: طی جلسات مختلف کارشناسی این افراد شناسایی و سطح‌بندی شده و در دوسال اخیر برخورد‌های شدید و محکمی با اراذل و اوباش و اشرار صورت گرفته است.

رزم ادامه داد: در ابتدای مدیریت اینجانب تعداد ۴۳ شعبه از شعب استان لرستان بعنوان شعبه نامتعارف وجود داشت که به ۷ شعبه در پایان سال ۹۹ کاهش یافته است.

وی افزود: در سال گذشته دوره‌های آموزشی قضایی و اداری برای همکاران دادگستری اجرا و ارائه آموزش‌های رایگان همگانی و عمومی نیز برای اصناف و گروه‌های مختلف نظیر ضابطین عام و خاص، وکلا، کارشناسان و... در دستور کار بوده است.

وی با اشاره به آزادی ۴۰۰ زندانی جرایم غیرعمد با مجموع بدهی ۲۸ میلیارد تومان، افزود: در حال حاضر ۲۷ دفتر خدمات الکترونیک در استان لرستان فعال است.

رئیس کل دادگستری لرستان به جذب ۳۰ نفر قاضی از سال ۹۸ تاکنون اشاره کرد و گفت: از محل آزمون استخدامی سال ۹۶ نیز تعداد ۱۶۰ کارمند جذب دادگستری استان لرستان شده است.

رزم همچنین به افزایش ۳۰ شعبه به شعب دادگستری استان لرستان اشاره کرد و گفت: در نظرسنجی‌های به عمل آمده، ۷۰ درصد مراجعین به دادگستری کل استان لرستان از عملکرد مجموعه قضایی ابراز رضایت داشته است.

رئیس کل دادگستری لرستان از صدور مجوز راه اندازی تعداد ۷ دادگاه عمومی بخش در استان لرستان خبر داد و گفت: تاکنون دو دادگاه عمومی در بخش‌های ویسیان و زاغه راه اندازی و افتتاح شده است.

رزم با بیان اینکه سال گذشته یک میلیون و ۳۰۰ هزار مورد ابلاغ الکترونیکی داشته ایم، گفت: با ابلاغ الکترونیک از مفسده‌های زیادی جلوگیری شده و علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها، تکریم ارباب رجوع در سطح بالایی فراهم شده است.

رئیس کل دادگستری لرستان با اشاره به کشف ۱۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان فرار مالیاتی توسط اداره کل بازرسی استان لرستان، از بازگشت ۱۰۰ هکتار از اراضی ملی استان لرستان به مجموعه منابع طبیعی توسط این مجموعه نظارتی خبر داد.

رزم ادامه داد: ۱۸۰۰ مورد سند در راستای حمایت از تولید و مسکن و همچنین ۴ هزار و ۴۰۰ رای در اجرای قانون نعیین‌تکلیف در اداره کل ثبت اسناد و املاک استان لرستان صادر شده است.

به گفته رزم در سال ۹۹ تعداد ۵۵ هزار و ۸۰۰ فقره سند مالکیت مسکونی، اراضی و کشاورزی صادر شده است.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *