تراژدی کشتار دام‌های مولد؛ گرانی گوشت قرمز در راه است؟

۰۵ تير ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۱:۲۷
کد خبر: ۷۳۶۱۷۰
کارشناسان می‌گویند خشکسالی، عدم وجود چراگاه با پوشش گیاهی مناسب و نبود علوفه به‌میزان مورد نیاز دام سبب شده است دام‌های مولد و شیرده کشتار شوند. ادامه این روند می‌تواند سبب بروز مشکلات در تأمین گوشت قرمز شود.
_ تسنیم نوشت: مدت‌هاست که عدم تأمین نهاده‌های دامی مورد نیاز دامداران تبدیل به موضوعی کلیشه‌ای شده و مسائل و مشکلات فراوانی را پیشِ‌پای تولیدکنندگان قرار داده است به‌طوری که مهمترین علل نبود نهاده‌های مورد نیاز نیز، عدم اختصاص ارز دولتی برای واردات این مهم بوده است.  
 
با این حال در طول سال‌های گذشته به‌دلیل بارش‌های مناسب و وجود مراتع با پوشش گیاهی مطلوب سبب می‌شد علوفه مورد نیاز تا حدودی در داخل کشور تولید، تأمین و مشکلات حل شود.
 
اما در سال جاری علی‌رغم پایدار بودن مشکلات در تأمین نهاده‌هایی همچون کنجاله سویا، ذرت و جو، کاهش شدید میزان بارندگی‌ها و خشکسالی حادث‌شده سبب شده است مراتع به‌لحاظ پوشش گیاهی در وضعیت نامناسبی قرار داشته باشند و عملاً چراگاهی برای چرای دام‌ها وجود نداشته باشد.
 
از سویی دیگر حتی با توجه به تنش‌های دمایی واردشده برداشت علوفه از سطح اراضی نیز با کاهش مواجه شده است، علاوه بر این قیمت علوفه نیز نسبت به سال گذشته با افزایش چشمگیر مواجه بوده و عملاً دامداران را وارد چالش‌های جدی ساخته است؛ بنابراین تمام این عوامل دست به دست هم داده است تا دامداران را در تنگنای عدم تأمین نهاده‌ها و علوفه قرار دهد و به‌جای پیشرفت به جلو و گسترش سطح و تعداد دام‌های خود ناگزیر به حذف دام‌ها با کشتارشان شود به‌طوری که تعدادی از دامداران دام‌های مولد و شیرده خود را راهی کشتارگاه‌ها کرده‌اند و به‌عبارتی دیگر تراژدی غم‌انگیز دفن جوجه‌های زنده این بار با کشتار گاو‌های مولد و باردار در حال رخ‌دادن است.
 
این امر جدا از اینکه سبب وارد ساختن خسارت مالی به دامداران شده بلکه ممکن است در آینده‌ای نزدیک حتی تأمین گوشت قرمز را با مشکل مواجه کند و این بار دریافت گوشت قرمز یارانه‌ای مردم را وارد صف‌های طولانی انتظار کند.
 
اما با وجود این با اینکه خشکسالی مشکلات دامداران را چندین برابر کرده است سؤالی که مطرح می‌باشد این است؛ آیا مسئولان راهکاری برای گذر از این بحران خواهند داشت؟
 
در این راستا جواد تاراسی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان اظهار داشت: متأسفانه کاهش شدید بارندگی در سال زراعی گذشته در کشور و استان سبب شده است مراتع که امید دامداران جهت تعلیف دام‌هایشان بود فقیر شوند و آن ظرفیت گذشته را نداشته باشند.
 
وی افزود: از سویی دیگر با خشک شدن چشمه‌ها و قنات‌ها که آب آبشخور‌های مراتع را تأمین می‌کنند باعث محدودیت چراگاه‌ها شده است و متأسفانه دام‌های مولد که جزء زیرساخت‌های بخش کشاورزی محسوب می‌شوند در حال حذف شدن می‌باشند.
 

وزارت جهاد کشاورزی پیگیر است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه "تن‌ها با حمایت از این زیرساخت‌ها می‌توانیم در آینده دچار کمبود مواد پروتئینی نشویم"، گفت: تأمین نهاده و علوفه از طریق واردات و تخصیص ارز نیز به حفظ تولید و حفظ مراتع منجر خواهد شد که البته وزارت جهاد کشاورزی پیگیر موضوع است تا مشکلات دامداران در این خصوص مرتفع شود.
 
از سوی دیگر گفت‌وگو با برخی از دامداران این موضوع را ثابت می‌کند که دامداران مجبور هستند به‌خاطر گران بودن علوفه و همین‌طور خشک بودن مراتع دام‌های خود مخصوصاً دام‌های مولد را با قیمت پایین به کشتارگاه‌ها بفروشند.
 

عدم‌حمایت دولت

همین‌طور این دامداران معتقد هستند که دولت هیچ حمایتی را در راستای خرید علوفه نمی‌کند. از سوی دیگر هم کنسانتره دامی هم به‌اندازه کافی در بازار وجود ندارد و دولت هم رغبتی به وارد کردن آن ندارد و اگر شرایط با همین روند ادامه داشته باشد در آینده، کشور با کمبود گوشت قرمز مواجه خواهد شد.
 
این موارد زنگ خطر جدی برای مسئولان محسوب می‌شود که باید هرچه سریعتر راهکار مناسبی را برای رفع حل این معضل انجام دهند. شاید دیر اقدام کردن مسئولان خسارت‌های جبران‌ناپذیری را برای کشور رقم بزند چرا که گوشت قرمز جزء مواد غذایی مهم سبد خانوار‌ها  محسوب می‌شود و نبود و یا کمبود آن سبب اعتراضات شهروندان خواهد شد.
 
از سوی دیگر هم مسئولان باید از همین حالا به‌فکر تأمین گوشت قرمز برای کشور در سال آینده باشند و نباید اجازه بدهند یک سال بعد اتفاقاتی که برای جوجه‌کشی رخ داد در زمینه تأمین گوشت قرمز هم تکرار شود.
 
اما سازمان‌های ذی‌ربط نیز باید با همتی مضاعف در پی تأمین نهاده‌ها با واردات آن باشند بلکه شاید با حل مشکلات دامداران، مانعی در برابر کشتار دام مولد و در نهایت ایجاد مشکلات بعدی آن از جمله تأمین گوشت قرمز ایجاد کرده باشند.
: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

برچسب ها: گوشت قرمز دام

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *