اجرای سند تحول قضائی متکی به اشخاص نیست و با تغییرات مدیریتی دچار سستی نخواهد شد

۳۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۳:۲۹
کد خبر: ۷۳۴۸۰۱
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
رئیس قوه قضاییه تأکید کرد: اجرای سند تحول قضایی متکی به اشخاص نیست و با تغییرات مدیریتی در دستگاه قضایی دچار سستی نمی‌شود و مسیر ارتقاء نظام قضایی با وجود چهره‎ های اثرگذار و برجسته، با قوت ادامه خواهد داشت.

- بنا به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، آیت‎الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه صبح امروز دوشنبه (۳۱ خرداد ماه) شورای عالی قوه قضاییه، با تبریک میلاد مسعود هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت، «فرهنگ رضوی» را نجات دهنده کشور دانست و تأکید کرد: توجه به فرمایشات وسیره نورانی امام رضا (ع) به ویژه از سوی مسئولان کشور را از هر آسیبی مصون می‌سازد.

رئیس قوه قضاییه گفت: امام رضا (ع) حکمرانی مبتنی بر دین و آموزه‎های دینی و توجه به مردم و مردمداری بر اساس نظام دینی را ترسیم و تصریح فرمودند بعد از انجام واجبات و ترک محرمات، هیچ کاری نزد خدا به اندازه نشاندن تبسم بر لب یک مؤمن و گره‎گشایی از زندگی او فضیلت ندارد.

آیت‎الله رئیسی با تبریک هفته قوه قضاییه به همکارانش در بخش‌های مختلف قضایی در سراسر کشور، از تلاش‌ها و زحمات آن‌ها در دوره تحول و توجه ویژه‎ای که به کرامت مردم و ارباب رجوع داشته‎اند، قدردانی کرد.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: اقداماتی که در دوره تحول و به ویژه در یک سال اخیر در دستگاه قضایی انجام شده و راه‎اندازی سامانه‎های الکترونیک، وضعیت و شرایط جدیدی به وجود آورده که موجب افزایش رضایتمندی مردم و تفاوت نگاه آن‌ها به نظام قضایی شده است.

آیت‎الله رئیسی با بیان این که گزارش‌ها و آمار و ارقام حاکی از توجه همکاران قضایی به موضوع کرامت انسانی و همت مضاعف آن‌ها در رسیدگی سریع و عادلانه به پرونده‎ها، بر تداوم این روند در جهت گره‎گشایی از زندگی مردم تأکید کرد.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با تقدیر از روحیه فسادستیزی همکاران دستگاه قضا اظهار داشت: روحیه فسادستیزی و عزم و اراده همکاران قضایی برای برخورد با مفسدین امری مبارک است که باید تداوم داشته باشد.

آیت‎الله رئیسی این نکته را هم متذکر شد که «باید رسیدگی به پرونده‎ها و تمام مراحل دادرسی منطبق با حق و عدل باشد که همواره از توصیه‎های مؤکد مقام معظم رهبری به همکاران دستگاه قضا بوده است».

رئیس دستگاه قضا با بیان این که گزارش عملکرد ارائه شده از سوی معاون اول قوه قضاییه در طلیعه هفته قوه قضاییه بیانگر همت مضاعف همکاران قضایی در اجرای سند تحول قضایی بوده، تأکید کرد: سند تحول یک سند بالادستی است که همواره نقشه راه پیش روی همکاران قضایی خواهد بود.

آیت‎الله رئیسی خاطر نشان کرد که «اجرای سند تحول قضایی قائم به شخص نیست و با تغییرات مدیریتی دچار سستی نمی‌شود و مسیر ارتقاء دستگاه قضا با حضور چهره‎های اثرگذار و برجسته در این مجموعه، با قوت ادامه خواهد داشت».

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش توجه به تولید و رفع موانع رونق تولید به عنوان شعار سال را نیز مورد تأکید قرار داد و گفت: توجه به تولید در سال گذشته و امسال اولویت دستگاه قضا بوده و همه بخش‌های قضایی و نظارتی و دادستانی و دادگاه‎ها در این زمینه گام‌های بلندی برداشتند.

آیت‎الله رئیسی افزود: وقتی از توجه به تولید سخن می‌گوییم منظور عدد و رقم نیست بلکه تأکید بر جهت‎گیری همه دستگاه‎ها برای تحقق واقعی رونق تولید است که موضوعی محوری است و شرایط کشور ایجاب می‌کند همه بخش‌ها باید نسبت به آن حس بگیرند.

وی تأکید کرد: «توجه به تولید» یعنی رونق تولید داخلی و افزایش اشتغال و کاهش بیکاری و رونق صادرات و کاهش واردات و رفع هرگونه وابستگی اقتصادی به خارج مرز‌ها و در یک کلام رفع دغدغه‎های خاتواده‎ها نسبت به فرزندان تحصیلکرده‎ای که امروز شغل ندارند.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش از کاندیدا‌های سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و حضور پرشور و معنادار مردم در این عرصه تقدیر کرد و گفت: مردم ما همانطور که در همه عرصه‎ها حضور آگاهانه دارند، در انتخابات اخیر هم به رغم مشکلات، بیماری کرونا و تبلیغات مسموم دشمن خوش درخشیدند.

آیت‎الله رئیسی افزود: حضور مردم در انتخابات برای بنده و همکارانم در دولت آینده مسئولیت‎آفرین است و از خداوند یاری می‌خواهم که این مسئولیت خطیر را با همکاری مردم و نخبگان و عزیزانی که در دستگاه قضایی هستند، به نحو شایسته انجام دهیم.

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر این که «معتقدم کار پیشرفت و عدالت در کشور با همکاری همه قوا و مسئولان پیش می‌رود»، تصریح کرد: مردم با رأی خود اعلام کردند که خواستار تحول هستند و تحقق مطالبه آن‌ها یک ضرورت است.

آیت‎الله رئیسی در ادامه متذکر شد که در قوه مجریه نیز از تجارب به دست آمده در اجرای سند تحول قوه قضاییه بهره می‌برد و حرکت تحولی دولت آینده مبتنی بر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی خواهد بود که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است.

در این جلسه، حجت‎الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‎ای معاون اول قوه قضاییه با تقدیر از حضور پرشور مردم در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم اظهار داشت: مردم موقعیت‎شناس و آگاه ایران در روز ۲۸ خرداد بار دیگر حقیقتاً با حضور پای صندوق‌های رأی شگفتی آفریدند.

وی افزود: آنچه دشمنان طراحی کرده بود و تصور می‌کرد می‌تواند با اقدامات پلیدش مردم را از رفتن پای صندوق رأی بازدارد شکست خورد و مردم نقشه‎های آن‌ها را خنثی و نقش بر آب کردند.

معاون اول قوه قضاییه ادامه داد: دشمنان و بدخواهان در داخل و خارج کشور از مدت‌ها پیش تلاش کردند تا مردم پای صندوق نیایند و امید هم بسته بودند، اما این اتفاق نیفتاد و مردم با وجود مشکلات، حاضر نشدند به هیچ وجه از آرمان ها، ارزش‌ها و نظام و انقلاب و دین کوتاه بیایند.

حجت‎الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای تصریح کرد: دشمنان آنقدر عملیات روانی انجام دادند و حتی سینه به سینه سعی کردند افراد را تحریک کنند، اما با عنایت خدا و تلاش دستگاه‌های ذیربط و همکاری مردم کوچک‌ترین ناامنی را در مقطع انتخابات نداشتیم و انتخاباتی بی نظیر از لحاظ امنیت و آرامش برگزار شد.

وی اضافه کرد: خناسان هر چه در توان داشتند به کار بردند و شیاطین انس و جن با دمیدن بر افکار شیطانی خود وسوسه‌ها ایجاد کردند و از آن طرف کرونا هم بود که خیلی از کشور‌ها به خاطر آن انتخابات شان را به تعویق انداختند، اما مردم با وجود این مسائل و مشکلاتی که در ساعات اولیه در اخذ رأی وجود داشت، ساعت‌ها در فضای باز و زیر نور آفتاب ایستادند و دشمنان را در اجرای نقشه شومشان ناکام گذاشتند.

معاون اول قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با ابراز خرسندی از پیروزی آیت الله رئیسی در انتخابات، تصریح کرد: مردم در این انتخابات به شخص رأی ندادند بلکه به شخصیتی با کارنامه که سابقه خدمتی او را دیده و شنیده بودند رأی دادند.

حجت‎الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای از مردم دوستی، حمایت از انقلاب، حرکت در خط ولایت و انقلاب، برای مردم کار کردن، صادق بودن و در مقابل ارزش‌ها و مقابل دشمنان حساس بودن به عنوان ویژگی‌های آیت الله رئیسی یاد کرد.

وی تأکید کرد: امروز ریل قطار کشور عوض شده و دوباره به مسیر اصلی انقلاب بازگشته که ما باید آن را پاس داریم و البته همه این دستاورد‌ها از نعمت بزرگ ولایت و هدایت‌های مقام معظم رهبری بود که همان روز که دشمنان اصرار می‌کردند مردم یک «نه بزرگ» به انتخابات بگویند، رهبری معظم انقلاب با اطمینان خاطر و با شناختی که از مردم و هوشیاری و دینداری آن‌ها دارند، آحاد ملت را به صحنه فراخواندند و مردم هم لبیک گفتند.

معاون اول قوه قضاییه با بیان این که حضور پرشکوه مردم در انتخابات مسئولیت‌هایمان را سنگین کرده، اظهار داشت: امت سنگ تمام گذاشت و حالا نوبت ماست که باید برای حفظ ارزش‌های اسلامی و خدمت به مردم سنگ تمام بگذاریم و حقیقتاً خود را خادم دلسوز و صادق مردم بدانیم.

حجت‎الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای در پایان تأکید کرد: همه قوه قضاییه با تمام توان و اختیاراتی که داریم برای موفقیت منتخب ملت در مسئولیت خطیر و مهم آینده کمک خواهیم کرد تا دولت مردمی به هدف و مقصود نهایی برسد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *