افتتاح مرکز خدمات بازدیدکنندگان باغ گیاه شناسی ملی ایران

۲۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۲:۰۱
کد خبر: ۷۳۳۶۲۰
دسته بندی‌: اقتصاد ، صمت و کشاورزی
در مراسمی با حضور وزیر جهاد کشاورزی، مرکز خدمات بازدیدکنندگان باغ گیاه شناسی ملی ایران افتتاح شد.
- بنا به اعلام  وزارت جهاد کشاورزی، با حضور کاظم خاوازی مراسم افتتاح مرکز خدمات بازدیدکنندگان باغ گیاه شناسی ملی ایران  برگزار شد.

در این مراسم، قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: این باغ به عنوان یک نهاد فرهنگی می‌تواند بر روی نگرش افراد به طبیعت موثر باشد و با بانک ژن بسیار غنی خود در ارتقا سطح کشاورزی کشور موثر باشد.

کشاورز تصریح کرد: باید جریان فرهنگ سازی و آشنایی جامعه با منابع طبیعی از طریق ایستگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی گسترش یابد تا رفتار جامعه با طبیعت تغییر کند.

در این ادامه این مراسم، معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی اظهار کرد: این باغ از زیرساخت‌های اقتدار کشور محسوب می‌شود و ما در برابر آن مسئول هستیم.

 بازرگان افزود: هر کشوری که به دنبال کشاورزی مقتدر و مستقل است باید بتواند بذر، ژرم پلاسم، بانک ژن، موسسه اصلاح بذر داشته باشد، بنابراین نیازمند زیرساخت است و برای زیرساخت‌های کشاورزی ایران بالغ بر ۱۰۰ سال برنامه ریزی شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر لزوم محافظت از زیرساخت‌های کشاورزی کشور و ارتقا آن گفت: این امر مسئولیت سنگینی است که باید به آن توجه ویژه شود.

وی افزود: معاونین اجرایی وزارت جهاد کشاورزی و روسای موسسات تحقیقاتی باید با هم تعامل داشته باشند تا بتوانند مشکلات بخش کشاورزی را برطرف کنند.

در ادامه این مراسم، رئیس مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور اظهار کرد: این موسسه از سال ۱۳۴۷ تشکیل شده است و توسط یک هیات امنا اداره می‌شده و پس از انقلاب هم این باغ به بدنه موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع الحاق شده است.
 
 جلیلی افزود: آیت الله هاشمی رفسنجانی و مقام معظم رهبری در روز درختکاری در این باغ درخت کاشته اند و حضورشان باعث ایجاد ردیف بودجه برای پروژه احیای این باغ شد و تیم علمی خوبی در بخش گیاه شناسی این موسسه شکل گرفت.

وی تصریح کرد: ما با تمام باغات گیاه شناسی در دنیا در ارتباط هستیم و تبادل علم و بذر می‌کنیم و هدف ما این است که تمام باغات گیاه شناسی بتوانند نقش کلیدی خود را در حفظ نمونه‌های گیاهی ایفا کنند.

جلیلی ادامه داد: باغ گیاه شناسی ملی ایران، بانک ژن منابع طبیعی ایران و موزه حشرات در این مجموعه قرار دارند که نمونه کم نظیری در دنیا محسوب می‌شود.

رئیس مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور در رابطه با پروژه افتتاح مرکز خدمات بازدیدکنندگان باغ گیاه شناسی ملی ایران گفت: تمام باغات گیاه شناسی در دنیا مجهز به این مرکز هستند و ما این طرح را با معماری کاملا ایرانی اجرا کرده ایم.
 
 

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha