جانبداری با نمایش بی‌طرفی

۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۴:۲۸
کد خبر: ۷۳۳۵۳۷
«رعایت اصل بی‌طرفی» از اصول مهم خبر محسوب می‌شود که با بهره‌مندی از سواد رسانه‌ای می‌توانید رسانه‌های به‌ظاهر بی‌طرف را شناسایی کرده و در پذیرش و بازنشر اخبار هوشمندانه عمل کنید.

- مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی نوشت: «رعایت اصل بی‌طرفی» از اصول مهم خبر محسوب می‌شود و سنجش میزان بی‌طرفی در یک خبر، تا حدود زیادی ارزش خبر را در نظر مخاطب مشخص می‌سازد. اما یکی از تکنیک‌هایی که این روز‌ها در برخی رسانه‌ها دیده می‌شود، تظاهر به بی‌طرفی است. برخی از رسانه‌های خبری برای القای بی‌طرفی به مخاطبان و جلب اعتماد آن‌ها از روش «تظاهر به بی‌طرفی» استفاده می‌کنند. در این روش سخنان و دیدگاه‌های مخالفان به اشکال مختلف نظیر گزارش، مصاحبه و خبر منعکس می‌شود.

به این ترتیب رسانه به دلیل اتخاذ یک موضع بی‌طرف، اعتبار بیشتری در میان مخاطبان خود کسب می‌کند. در کنار اعتبار به دست آمده از دل بی‌طرفی، این رسانه‌ها با حفظ این پوشش می‌توانند پیام‌های خود را به‌آسانی به مخاطب القاء و اهداف خود را تأمین کنند.

در این اصل رسانه ضمن اظهار بی‌طرفی و حفظ احترام مخالفان، اقدام به پخش سخنان و نظرات آن‌ها می‌کند، ولی به دنبال آن، مطالب موردنظر خود را هم القاء می‌کند. درواقع با پوشش خبری به شکل بی‌طرفانه و مؤدبانه سعی می‌کند حمایت‌های لازم و یا تخریب‌هایی که در راستای اهدافش قرار دارد را اعمال کند.

با بهره‌مندی از سواد رسانه‌ای می‌توانید رسانه‌های به‌ظاهر بی‌طرف را شناسایی کرده و در پذیرش و بازنشر اخبار هوشمندانه عمل کنید.

[video src='https://www.mizan.news/wp-content/uploads/2022/01/3133928_425.mp4']


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *