کارشناسان کارگزاران عدالت و مشاوران امین قضات هستند

۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۷:۵۳
کد خبر: ۷۲۳۱۱۶
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
رییس کل دادگستری استان کرمان از کارشناسان به عنوان کارگزاران عدالت و مشاور امین قضات یاد کرد و گفت: پیچیدگی علوم و توسعه روز افزون فناوری‌های نوین اهمیت حضور کارشناسان در کنار قضات را افزایش می‌دهد.
- یدالله موحد رئیس کل دادگستری کرمان در آیین تحلیف کانون کارشناسان رسمی قوه قضاییه، بیان داشت: روز به روز روابط اجتماعی و علوم و فنونی که در اختیار رشد و توسعه جامعه بشری قرار می گیرد، پیچیده تر و فنی تر می شود و از این رو نیاز به بهره گیری از تخصص و دانش کارشناسان افزایش می یابد.

وی با تاکید بر این مطلب که اجرای عدالت و رسیدگی به امور قضایی در حوزه های تخصصی بدون مشارکت افراد خبره، متخصص و کارشناس برای تشخیص دقیق موضوعات امکان پذیر نیست ، تاکید کرد: اگر سیستم قضایی از کارشناسان امین و مورد وثوق استفاده نکند در مسیر توسعه و تعمیق عدالت موفق نخواهد بود.

نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان با اشاره به این مطلب که از بعد اخلاق قضایی، اجرای عدالت امر مقدسی است، خاطرنشان کرد: تقدس آن در این است که بنای خلقت بر عدالت است و حیات و بقای جامعه به عدالت بستگی دارد و اگر در جامعه ای عدالت باشد آن جامعه می تواند به حیات خود ادامه دهد و در غیر اینصورت دچار اضمحلال و فروپاشی خواهد شد.

موحد با اشاره به اینکه یکی از رسالت انبیاء الهی نیز اقامه قسط و عدل در جامعه بوده است، گفت: از این رو کار در عرصه قضاوت و اقامه قسط و عدالت امر بسیار مقدسی است زیرا از طرفی نیز به حقوق عمومی و جامعه و حق الناس بر می گردد.

وی با تاکید بر این مطلب که هدف و آرمان عدالت این است که حق را به صاحب حق برساند، تاکید کرد: امر عدالت مساله بسیار مهم و بنیادین برای جامعه است و به دلیل همین اهمیت است که فرد در ابتدای قبول مسئولیت در این حوزه باید سوگند یاد کند که با صداقت و امانت رفتار کرده و نظری خلاف واقع نداده و تمام حقیقت را بنویسد.

رییس کل دادگستری استان کرمان بر لزوم حفظ و امانت داری از اسرار خصوصی مردم توسط کارشناسان تاکید کرد و ادامه داد: همه مشاغل نیاز به ادای سوگند ندارد و اینکه قاضی، وکیل، کارشناس، پزشک و سایر مشاغل حساس نیاز به ادای سوگند و پایبندی به الزمات اخلاقی دارند، نشان از اهمیت این مشاغل دارد.

وی یادآور شد: تشخیص صحیح، استقامت، شجاعت، ابراز صادقانه نظر در امر قضایی از اهمیت ویژه ای برخودار است و از ملزومات مورد نیاز در مسیر رفع خصومت و رساندن حق به صاحب حق به شمار می رود.

عباس دلفاردی، رییس مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان کرمان نیز گفت: 350 کارشناس در 42 رشته در این مرکز و در کنار همکاران خود در کانون کارشناسان دادگستری در راه خدمت رسانی به جامعه و سیستم قضایی تلاش می کنند.
 

وی با تاکید بر اینکه کارشناسان رییس مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان کرمان جزء سالمترین کارشناسان کشور هستند و کمترین میزان شکایت های انتظامی از این قشر انجام می شود، اظهارداشت: رعایت شئونات کار کارشناسی، حفظ احترام قضات و دستگاه قضایی، رعایت احترام پیشکسوتان، استفاده از تجربیات پیشکسوتان و انجام به موقع امور کارشناسی از مواردی است که همواره باید مورد توجه کارشناسان باشد.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *