رشد ۱۲ درصدی بازرسی از دفاتر اسناد رسمی استان خراسان رضوی

۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۹:۵۷
کد خبر: ۷۲۲۹۰۱
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
سلیمانی دبیر کمیته بازرسی و ارزیابی عملکرد دفاتر اسناد رسمی استان خراسان رضوی گفت: ۱ هزار و ۸۳ مورد بازرسی از دفاتر اسناد رسمی و ۵۷۵ بازرسی از دفاتر ازدواج و ۳۰۱ مورد بازرسی از دفاتر طلاق استان خراسان رضوی صورت گرفته و از کاهش ۳۴۷ پرونده در دادسرای انتظامی سردفتران و دفتریاران در سال ۹۹ نسبت به درصد مشابه سال ۹۸ خبر داد.
- سلیمانی دبیر کمیته بازرسی و ارزیابی عملکرد دفاتر اسناد رسمی استان خراسان رضوی اظهار داشت:با اینکه بازرسی از دفاتر اسناد رسمی، ازدواج و طلاق استان در سال گذشته نسبت به مشابه سال قبل به ترتیب ۱۲ و ۹ و ۱۵ درصد افزایش داشت لیکن کاهش ۱۲ درصدی پرونده‌های تشکیلی در دادسرای انتظامی نشان دهنده بهبود عملکرد و کاهش تخلفات در حوزه سر دفتری استان است.

وی در ادامه افزود در سال ۹۹ به ۳۱۸ شکایت از دفاتر اسناد رسمی و ۴۹ شکایت از دفاتر ازدواج و طلاق و ۳۶۶ مورد شکوائیه از واحد‌های ثبتی استان نیز رسیدگی شده است.

این گزارش می‌افزاید متاسفانه پارسال ۲۲۴ فقره سند تنظیمی در دفاتر اسناد رسمی و ۲۶ واقعه ازدواج و ۲ ثبت طلاق در استان توسط محاکم قضایی بی اعتبار شده و نظارت کیفی‌تر و مستمر از دفاتری که بر اثر بی دقتی یا احیانا تخلف موجب ابطال سند رسمی شده اند مورد تاکید قرار گرفت.

بررسی علل و آسیب شناسی از دفاتری که تحریر آنان از سقف تعیین شده بیشتر و یا بعضا دفاتری که به هر علت تحریر دفتر خانه کفاف اموراتشان را نمی‌دهد و هم چنین بازرسی کیفی‌تر با تیم مجرب بازرسی برای بیش از ۲۰ دفتر خان‌های که به اتهام جعل اسناد در دادسرا پرونده برای ایشان تشکیل شده از عمده مصوبات اولین جلسه کمیته بازرسی، ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات سال ۱۴۰۰ بود.

در پایان این جلسه مقرر گردید کلیه گزارشات بازرسان اعزامی به دفاتر و واحد‌های ثبتی همانند یک پایان نامه دانشجویی حاوی آسیب شناسی و پیشنهادات سازنده برای اثر بخشی سازنده در جامعه با چاشنی شفافیت باشد تا موجب ارتقاء رضایت مندی مردم و حفظ و قوام اعتبار اسناد رسمی باشد.
 

استان خراسان رضوی با جمعیتی بالغ بر ۶ ملیون و ۵۰۰ هزار نفر دارای ۳۹ واحد ثبتی و ۵۵۶ دفتر اسناد رسمی و ۲۱۷ دفتر ازدواج و ۱۰۸ دفتر طلاق است که بعد از استان تهران سالانه قریب ۴ ملیون خدمت به مردم ارائه می‌دهد.

گفتنی است از ابتدای آذر ماه سال ۹۷ تا کنون ۱۴ کمیته بازرسی با ۱۱۹ مصوبه در اداره کل ثبت اسناد و املاک تشکیل شده است.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *