تبدیل تنها جنگل‌های گرمسیری کشور به زمین کشاورزی

۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۳:۰۱
کد خبر: ۷۱۹۲۷۲
در پی نبود اراده کافی در سازمان حفاظت محیط زیست برای ایستادگی در برابر تخلفات سودجویان، شمارش معکوس برای نابودی جنگل‌های کرخه و دز آغاز شده است؛ زمین‌هایی که سرمایه ملی و میراث طبیعی برای نسل‌های آینده هستند.

- تعرض کشاورزان، آتش‌سوزی‌های پیاپی و قطع درختان به منظور احداث سیل‌بند، در سال‌های اخیر، بخش قابل توجهی از جنگل‌های دز و کرخه را تخریب کرده و متاسفانه هر سال، از مساحت این جنگل‌های ارزشمند می‌کاهد.

امیر سرخه، فعال محیط زیست با ابراز نگرانی از آینده جنگل‌های گرمسیری دز و کرخه به میزان گفت: متاسفانه شمارش معکوس برای نابودی این اراضی ملی که میراث طبیعی برای آیندگان است آغاز شده است. به عنوان مثال، اواخر سال گذشته بود که به منظور احداث سیل‌بند، با مجوز ستاد مدیریت بحران و علی‌رغم مخالفت سازمان محیط زیست، ۲ هزار درخت در پارک ملی کرخه قطع شده و قطع ۳ هزار درخت دیگر هم دست اجرا گرفت.

وی افزود: هرچند سال گذشته اداره پارک ملی دز، با پیگیری‌های قضائی موفق به خلع ید از نیم هکتار از اراضی پارک ملی و منطقه حفاظت شده دز شد اما مساحتی از جنگل‌های دز و کرخه که طی سال‌های گذشته توسط سودجویان، تخریب و به زمین کشاورزی تبدیل شده‌‌اند بیش از ۷۰ هکتار است و متاسفانه باید پذیرفت که سازمان حفاظت محیط زیست طی دهه اخیر نتوانسته جنگل‌های دو پارک ملی دز و کرخه را از تخریب‌ها و دست‌اندازی‌ها در امان نگه دارد.

سرخه فیلم و تصاویری از وضعیت کنونی جنگل‌های پارک ملی دز در اختیار میزان گذاشت که در ادامه مشاهده می‌کنید؛ زیستگاهی ارزشمند که به دست سودجویان و در سایه انفعال سازمان حفاظت محیط زیست، جنگل‌های زیبای آن از بین رفته، درختان قطع شده، زمین، تسطیح و به زمین کشاورزی تبدیل شده و زیر کشت گندم رفته است.

[video src='https://www.mizan.news/wp-content/uploads/2022/01/3065104_862.mp4']

دز

دز

دز

تبدیل تنها جنگل‌های گرمسیری کشور به زمین کشاورزی ////// آماده انتشار

جنگل‌های دز و کرخه با مساحت بیش از ۳۴ هزار هکتار تنها بازمانده جنگل‌های گرمسیری ایران هستند. وجود حیات وحش غنی در کنار چشم اندازهای زیبا نظیر رودخانه، تالاب، این منطقه را به یکی از مناطق مهم استان خوزستان بویژه از لحاظ پرنده نگری تبدیل کرده است. این جنگل‌ها یکی از زیستگاههای مهم گوزن زرد ایرانی به حساب می‌آیند. سایر گونه های جانوری این جنگل‌ها گراز، گرگ، رودک عسل خوار، گربه جنگلی، خارپشت، روباه و انواع پرندگان مهاجر و بومی هستند.
این جنگلها عمدتا متشکل از درختان پده هستند؛ درختی، آبدوست که در حاشیه رودخانه‌های خوزستان قابل مشاهده است این جنگل‌ها همچنین زیستگاه گیاهان بوته‌ای مانند جاز، لگجی، تمشک و استبرق هستند.
این جنگل‌های ارزشمند طی سال‌های اخیر در پی عواملی چون چرای بی‌رویه و غیرقانونی دام، آتش‌سوزی‌های گسترده، قطع درختان به منظور احداث سیل‌بند، تعرض سودجویان و تبدیل شدن به زمین کشاورزی به شدت تخریب شده‌ و معرض خطر نابودی قرار دارند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *