بیداد بی آبی در اصفهان؛ از بارش گِل تا فرار فلامینگو‌ها

9:00 - 04 February 1400
کد خبر: ۷۱۹۲۰۹
کارشناسان عواملی چون کم بارشی، بالا بودن میانگین دما نسبت به مدت نرمال و افزایش میزان تبخیر سطحی را سبب تشدید شرایط خشکسالی و ایجاد گرد و غبار در اصفهان می‌دانند.
_ روزنامه ایران نوشت: وزش باد باعث فعال شدن کانون‌های گردوغبار و به‌وجود آمدن تند باد و بارش گِل در آسمان شهر اصفهان شد. بارش گِل خسارتی بالغ بر ۲۱۸ میلیارد تومان را به بخش گلخانه‌ها و اراضی کشاورزی وارد کرد.
 
منصور شیشه فروش، مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان ضمن اعلام این مطلب گفت: در پاییز و زمستان سال گذشته و فروردین امسال ناپایداری‌های جوی به گونه‌ای بود که بارش قابل قبولی را شاهد نبودیم، به‌طوری که فروردین امسال تندباد‌هایی داشتیم و سامانه‌های جوی فاقد رطوبت انرژی خود را به‌صورت باد تخلیه کرد و باعث شد تا در برخی از مناطق اصفهان شاهد بارش باران گل باشیم.
 
وی با بیان اینکه در این مدت به‌سبب شکل‌گیری نامناسب الگو‌های جوی، افزایش ارتفاع در لایه‌های میانی جو نسبت به حالت نرمال و عدم تغذیه کافی سامانه‌های جوی شاهد کاهش چشمگیر فعالیت سامانه جوی روی استان بودیم، افزود: طی بررسی به عمل آمده در ۱۰ سال گذشته منتهی به امسال، ۸۰ درصد مناطق استان با شرایط کم آبی و خشکسالی مواجه بوده است. از ابتدای فروردین ماه سال‌جاری تاکنون به‌علت وجود پدیده خشکسالی گرد و غبار‌های ناشی از آن فقط ۱۵ روز هوای سالم در اصفهان وجود داشته است.
 
وی خشکسالی زاینده رود، رها شدن اراضی زراعی و عدم تأمین آب کافی را سه عامل عمده ایجاد چنین پدیده‌ای عنوان کرد و اظهار داشت: این سه عامل باعث ایجاد کانون‌های محلی گردوغبار و خیزش آن به‌صورت تندباد در طی چند روز گذشته شده که نتیجه آن بارش گل بوده است.
 
وی شرایط کم بارشی، بالا بودن میانگین دما نسبت به مدت نرمال، افزایش میزان تبخیر سطحی، کاهش پوشش برف و کاهش رطوبت خاک را سبب تشدید شرایط خشکسالی و گردوغبار دانست و گفت: میانگین بارش‌ها در بالادست ۳۵درصد نسبت به میانگین بلندمدت کاهش داشته و میانگین بارش‌ها در شهر اصفهان نیز ۳۰ درصد کاهش داشته است، درحالی که دمای هوا ۲ درجه افزایش یافته و وزش باد رطوبت خاک را برده است، بنابراین کانون‌های گردوغبار داخلی فعال شده‌اند.
 
این مسئول مساحت بیابان‌های موجود در استان اصفهان را ۳ میلیون و ۲۰۰ هزارهکتار عنوان و خاطرنشان کرد: ۱۶ کانون بحران فرسایش بادی با یک میلیون و ۹۰ هزار هکتار وسعت در استان شناسایی شده است. طرح‌های مختلفی برای مقابله با بیابان زدایی و فرسایش بادی در مناطق مختلف استان اجرا می‌شود. از جمله کاشت انواع گیاهان دست کاشت در ۳۰۷ هکتار از اراضی نائین، آران و بیدگل، کاشان، خور و بیابانک، اصفهان، برخوار و نطنز، مالچ پاشی در ۳۰ هزارهکتار از عرصه‌های بیابانی و... ۲ هزار هکتار نهال کاری، اجرای ۶۰ پروژه بیابانزدایی با ۲۸ میلیارد تومان اعتبار، ۳ هزار و ۲۵۰ هکتار مدیریت روان‌آب‌ها، کاشت ۷ هزار هکتار جنگل دست کاشت، ۳ هزار هکتار آبیاری سنواتی، احداث ۶۰۰ هکتار بادشکن زنده با کشت گیاهان و درختان اطراف مزارع با هدف کنترل فرسایش بادی است.
 
وی وقوع خسارات ناشی از این گرد و غبار‌ها را تنها محدود به اراضی کشاورزی و تأسیسات شهری ندانست و بیان کرد: گرد وغبار و تندباد‌های ناشی از کانون‌های ایجاد شده از آن نه تنها به اراضی زراعی و برخی تأسیسات شهری خسارت وارد کرده است بلکه در ماه فروردین سال‌جاری باعث ایجاد چندین حادثه تصادف زنجیره‌ای در جاده‌ها به علت عدم دید کافی رانندگان شده است.
 
شیشه فروش با اشاره به اینکه بررسی کارشناسی وقوع پدیده گرد وغبار روی استان طی ۵ سال گذشته نشان می‌دهد و مناطق جنوب سمنان، شمال شرق و شرق اصفهان از مناطق فعال گردوغبار محسوب می‌شوند، تصریح کرد: ۴ کویر هم مرز از جمله مرنجاب با استان‌های اطراف، کانون این گرد و غبار‌ها هستند. همچنین کانون‌های گردوغبار از خارج از کشور را نیز شاهد هستیم که از آن جمله می‌توان به کانون‌های گردوغباری اشاره کرد  که از سوی کشور‌های عربستان و عراق در ۲۸ و ۲۹ اسفندماه سال ۹۹ به سمت اصفهان آمدند که ابتدا با شدت به سمت استان‌های جنوبی و از آنجا به‌سمت اصفهان حرکت کرده‌اند.
 
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه هر سال باید ۱۶ هزار هکتار بیابانزدایی در استان انجام شود، خواستار تخصیص ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار به استان برای اجرای این طرح‌ها از سوی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور شد و عنوان کرد: همچنین برای آبخیزداری، کنترل روان آبها، جلوگیری از سیل و نشست آب‌های زیرزمینی نیز نیاز به بودجه‌ای بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان است. امیدواریم با تأمین این اعتبارات از فرونشست آب‌های زیرزمینی جلوگیری کنیم.
 

مهاجرت ۵۷ هزار بال فلامینگو از اصفهان

وی همچنین به خشکی رودخانه زاینده رود اشاره و تصریح کرد: بیش از ۱۵۰ هزار هکتار مزارع به خاطر خشکی زاینده رود کشت نشده که باعث افزایش گردوغبار می‌شود. همچنین یکی دیگر از کانون‌های گردوغبار تالاب گاوخونی است که تنها ۴ درصد آب دارد و می‌تواند ۶ استان را تحت تأثیر قرار دهد. این تالاب منحصر به‌فرد در سال‌های قبل از کم آبی سالانه میزبان ۵۷ هزار فلامینگو بود که در حال حاضر اثری از آن‌ها نیست.
 

اصفهان در بیم ملخ‌های صحرای عربستان

شیشه فروش حجم کنونی سد زاینده رود را ۲۵۰ میلیون مترمکعب اعلام کرد و گفت: حجم سد زاینده رود نسبت به بلندمدت ۷۰ درصد کاهش داشته و در حال حاضر ۲۰ درصد سد آب دارد. امیدواریم در سال جدید شاهد بارش‌های خوب و بهبود وضعیت سد زاینده رود باشیم.
 
این مسئول یکی دیگر از ضرر‌های تشکیل کانون‌های گردوغبار ناشی از خشکسالی را طغیان آفت‌های نباتی و هجوم ملخ‌ها خواند و گفت: «در حال حاضر آماده مبارزه با آفت‌های نباتی در ۲۸ هزار هکتار از اراضی کاشت گندم و غلات هستیم. ضمن آنکه می‌دانید با افزایش دما و بروز کم آبی هجوم ملخ‌های بومی و صحرایی به اراضی کشاورزی دور از ذهن نیست. ملخ‌های بومی خساراتی را به اراضی وارد نمی‌کنند، اما بیم ورود ملخ‌های صحرایی از سوی کشور عربستان که از سمت جنوب به اصفهان وارد می‌شوند ما را بر آن داشته تا تمام نیرو‌ها را برای مبارزه با این آفت در حال آماده باش کامل نگهداریم.»

برچسب ها: خشکسالی اصفهان

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *