تخصیص ۶۰۰ میلیارد تومان برای خانه‌های بهداشت/ برنامه دولت برای واردات صحیح واکسن کرونا

11:41 - 31 فروردين 1400
کد خبر: ۷۱۸۲۴۹
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
سخنگوی دولت گفت: یکشنبه این هفته جلسه ستاد اقتصادی دولت برگزار و تصمیم گرفته شد ۶۰۰ میلیارد تومان برای خانه‌های بهداشت سراسر کشور، تخصیص یابد. همچنین در قسط اول، ۵۰ میلیون دلار برای تجهیز تخت‌های بیمارستانی در نظر گرفته شد.

- علی ربیعی ظهر امروز در نشست خبری وبیناری هفتگی خود با اصحاب رسانه اظهارداشت: برای اولین بار در تاریخ معاصر ایران، حتی یک وجب از سرزمینمان در جنگی نابرابر که همه دنیا، پشت یک رژیم جنایتکار بعثی ایستاده بودند، ما موفق شدیم حتی ذره‌ای از خاک خود را از دست ندهیم و دشمن را واردار کنیم که قطعنامه‌های سازمان ملل را بپذیرد.

سخنگوی دولت ادامه داد: قهرمانان ملی ما از هر دو نهاد فداکار، از شهید صیاد شیرازی تا شهید قاسم سلیمانی، امروز مورد احترام همه ملت قرار دارند. نهاد و آموزه‌ای از رشادت و از خودگذشتگی برای همه ایرانیان هستند.

ربیعی افزود: ویژگی مهم این دو بزرگوار به عنوان دو سنبل ایثار این دو نهاد عزیز، همانند خیل عظیم شهدای ما، برخاستن از طبقات محروم جامعه، بودن در کنار مردم، دلسوزی برای مردم، پیشگامی و در خط مقدم بودن برای فداکاری در همه مراحل زندگی پربرکتشان بوده است.

سخنگوی دولت اضافه کرد: دو پیوستن، یکی به مردم و دیگری از مردم، در حافظه تاریخی ملت ما، نقش بسته است. در دوران بی‌بدیل تاریخ انقلاب اسلامی ایران، در نزاع بین ظلم شاهنشاهی و قیام غیرمسلحانه مردم در بهمن ماه ۱۳۵۷، ارتش در کنار و در آغوش مردم قرار گرفت و در فاصله اندکی بعد از پیروز یانقلاب، اینبار مردم بودند که به نیرو‌های مسلح ما پیوستند.

دو عامل  موثر در شکل گیری موج چهارم کرونا
وی با بیان اینکه متاسفانه در روز‌های اخیر یکبار دیگر شاهد اوج گرفتن موارد ابتلا و درگذشت شماری از عزیزان مان بودیم، گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد دو عامل در شکل گیری موج چهارم کرونا موثر بوده است، یک عامل ویروس جهش یافته جدید است. با قدرت سرایت بالا و با پیشروی مهلک در بدن بیمار که قبل از عید نوروز وارد ایران شده است.

ربیعی افزود: ویروس‌های جهش یافته در هیچ مرزی محدود نمی‌ماند و بسرعت به سایر کشور‌ها تسری پیدا می‌کند و ما هم از این قاعده مستثنی نبودیم و اینک ما یک پیک جهانی را شاهد هستیم از کشور‌های همسایه تا کشور‌های توسعه یافته با آمار مرگ بسیار بالا و اساسا در جهان پیک جدید مرگ آوری بیشتری داشته است.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه عامل دیگر، عدم رعایت پروتکل‌ها است، گفت: تجربه در ایران نشان می‌دهد زمانی که نرخ مرگ و میر پایین می‌آید مردم احساس آسودگی خاطر پیدا می‌کنند و در رعایت پروتکل‌های بهداشتی غفلت می‌کنند.امروز برخی از مسئولان وزارت بهداشت ما معتقدند که به رغم هشدار‌های مکرر مسئولان بهداشت و درمان، رفتار‌ها و خرید‌های شب عید موجب تسری بیشتر ویروس جدید شده است.

ربیعی با اشاره به اینکه مداومت و خستگی ناپذیری در مراعات پروتکل‌ها عامل تاثیرگذار اصلی است که به قطع زنجیره ویروس کمک می‌کند، گفت: افرادی که به واسطه کرونا و به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از دست دادیم یک عدد نیستند هر کدام از آن‌ها یک سرمایه انسانی برای جامعه و خانواده خود بودند و خانواده‌های زیادی دچار مصیبت‌های بی سوگ شده اند.

امکان رفع کلیه تحریم‌های ناقض برجام در مدت زمان کوتاه وجود دارد
سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که آیا برداشته شدن تحریم‌ها در زمان کوتاه محقق شود؟ گفت: به لحاظ فنی امکان رفع کلیه تحریم‌های ناقض برجام و احیای کامل این توافق در مدت زمان کوتاه وجود دارد.  ما امیدواریم که مذاکرات سازنده‌ای که در آن قرار داریم به این نتیجه مطلوب برای همه طرف‌ها دست پیدا کند، اما در عین حال ما عجله‌ای هم نداریم و برای احقاق حق بدیهی خودمان، حاضر به سپردن هیچ امتیاز خارج از چارچوب برجام نیستیم.
 
آخرین وضعیت مذاکرات وین و چگونگی رفع تحریم‌ها و اجرای تعهدات
ربیعی در خصوص آخرین وضعیت مذاکرات وین و چگونگی رفع تحریم‌ها و اجرای تعهدات گفت: آقای عراقچی در هفدهم فروردین در مصاحبه با پرس تی وی هم اعلام کردند که «ما علاقه‌ای به احیای برجام از طریق طرح گام به گام نداریم» و سیاست قطعی ابلاغ شده از سوی رهبری سرمشق مذاکراتی ماست.

سخنگوی دولت عنوان کرد: در حال حاضر دو کارگروه تشکیل شده سرگرم بررسی و ارائه لیست اقداماتی هستند که طرفین برای انجام کامل تعهدات خود باید انجام بدهند. مذاکرات با ۴+۱ به‌طور فشرده در همین خصوص ادامه دارد. دولت در راه احیای برجام هیچ انگیزه انتخاباتی جز رفع تحریم‌ها و مشاهده اثر مثبت آن بر زندگی مردم که می‌تواند پیش درآمدی برای مشارکت حداکثری در انتخابات و تحقق خواست مقام معظم رهبری باشد، ندارد.

وی افزود: کسانی که غیر از این زاویه، شائبه انگیزه انتخاباتی دولت در مذاکرات احیای برجام را به میان می‌کشند، همان‌هایی هستند که سالهاست در انتظار نابودی برجام و به بهای مشقت زندگی مردم کوشیده اند که از این نمد، کلاهی سیاسی نصیب خود کنند و حالا که مذاکرات احیای برجام آغاز شده، قیاس به خود می‌گیرند و تصور می‌کنند که لابد دولت هم باید مثل آن‌ها نیت سیاسی و انتخاباتی از این مذاکرات داشته باشد.
 
آخرین وضعیت واکسن ایرانی
 سخنگوی دولت در خصوص آخرین وضعیت واکسن ایرانی گفت:دفاع و حفاظت از جان شهروندان یک اصل بنیادین برای دولت بوده است؛ و خرید واکسن کرونا نیز دقیقا مشمول این قاعده است.بنابراین اینکه گفته شده شرکت‌های تولید کننده واکسن، دولت را تحت فشار گذاشته اند، تا خرید خارجی صورت نگیرد یک امر کاملا نادرست است.

وی افزود: مجموعه دولت، ستاد ملی کرونا و شخص رئیس جمهور از ابتدا به خرید واکسن خارجی آنهم بطور انبوه معتقد بودند. به خاطر همین، ما جزو اولین کشور‌هایی بودیم که برای خرید واکسن از کوواکس، ثبت‌نام کردیم، منابع ارزی‌اش هم تهیه شد، اما در مرحله انتقال پول، بخاطر محدودیت‌ها و تحریم‌های بانکی، با مشکل مواجه شدیم و نوبت‌مان را از دست دادیم وگرنه امروز ۱۶ میلیون دوز واکسن از طریق کوواکس وارد کشورمان شده بود.

ربیعی گفت: البته با رایرنی‌های فراوان و تلاش وزارت خارجه مان، این مشکل بالاخره رفع شد و تحویل واکسن‌ها آغاز شده است و به زودی همه آن واکسن‌ها وارد میشوند. موضوع خرید واکسن برای دولت بسیار مهم است و دکتر روحانی دستور داده از همه ظرفیت‌های ملی برای واردکردن واکسن، استفاده شود برای همین ضمن آنکه بخشی از وزارت خارجه، به طور مشخص در راستای دیپلماسی سلامت فعال شده است، اعلام شد که بخش خصوصی هم میتواند با ارز نیمایی واکسن وارد کند.

وی اضاف کرد: همچنین بخشى از پولهایمان در عراق به خرید واکسن اختصاص یافته و انتظار داریم دولت عراق اهتمام بیشتری برای انتقال بقیه پول ایران داشته باشد. امیدواریم که بهانه مجوز اُپَک هم برداشته شده باشد. این روز‌ها سفرای ما در کشور‌های روسیه، هند، سوئیس، چین و کره جنوبی تماما فعالند. سفیرمان در روسیه خبر داده قرارداد خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک_وی نهایی شده و از خرداد وارد کشور می‌شود.

ربیعی گفت: همچنین تولید واکسن مشترک با کوبا شروع شده و به زودی فاز سوم آزمایش انجام می‌شود. البته از آنجا که دولت معنا و ماهیت تحریم را به خوبی می‌داند و به مشکلات و تبعات آن واقف است، تولید واکسن داخلی را هم مورد اهتمام جدی قرار داده است و خبر‌های خوبی هم در این خصوص منتشر شده. ما لحظه‌ای واردات واکسن را معطل تولید داخلی نکردیم.
 
برنامه دولت برای واردات صحیح واکسن کرونا
سخنگوی دولت درباره برنامه دولت برای واردات صحیح واکسن کرونا گفت: وقتی به بخش خصوصی اعلام کردیم که برای وارد کردن واکسن کرونا اقدام کنند، این یک استراتژی درست بود.واکسن هم مثل سایر کالا‌های دیگر باید به لحاظ کیفیت و سلامت توسط یک مرجع دولتی مورد تایید قرار بگیرد. معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت هم مرجع تعیین کننده استاندارد واکسن وارد شده است.
 
چرا تصمیمات سختگیرانه تری در زمینه کرونا اتخاذ نمی‌شود
سخنگوی دولت در پاسخ به اینکه چرا تصمیمات سختگیرانه تری در زمینه کرونا اتخاذ نمی‌شود گفت:قرنطینه مفهوم وسیعی دارد، باید منظور را متوجه شویم دنیا هم الگو‌های متفاوت دارد با این وصف و با هر نوع الگو این اپیدمی با توجه به متاسیون ویروس موج‌های جدیدی در جهان ایجاد کرده است حتی بدتر از ایران. قرنطینه فردی مورد تاکید بیشتری قرار دارد و کارآمدی آن در قطع زنجیره ابتلا هم به اثبات رسید.

وی افزود: قرنطینه شدن افرادی که نشانه‌ها و علائم بیماری در او تایید شده و یا گمان می‌رود که در معرض ویروس قرار گرفته است اصولی است، اما قرنطینه جمعی اگر منظور تعطیلی همه جا می‌باشد با در نظر گرفتن همه شرایط اجتماعی و اقتصادی باید در نظر گرفته شود. در حال حاضر و با شرایط فعلی، راهکار موثرتر، استفاده از قرنطینه فردی در موارد ابتلا و یا مشکوک به ابتلا همزمان محدودیت‌هایی که ما در سه حالت رنگ بندی در نظر گرفتیم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط همگان است.

ربیعی گفت:  هیچ موضوعی به صورت غیر کارشناسی و یک دفعه وارد دستور ستاد ملی کرونا نمی‌شود و اگر مساله‌ای هم در جلسه به صورت آنی بیان شود، رئیس جمهور آن را ارجاع به کمیته‌ها می‌دهد تا بعد از کار کارشناسی در ستاد ملی کرونا در مورد آن تصمیم گیری شود؛ بنابراین تاکید می‌کنم همه دستگاه‌های عضو ستاد ملی کرونا اگر بر مساله‌ای اصرار دارند باید توان اقناعی کارشناسی خود را در کمیته‌های تخصصی بالا ببرند و تاکنون اگر هم ستاد ملی کرونا تصمیمی گرفته بدون مجادله و با موافقت همه دستگاه‌ها و اعضای عضو آن بوده است.

سخنگوی دولت عنوان کرد: در همین جا باید تاکید کنم که سیاستگذاری‌های دولتی جنبه حمایتی و تکمیلی نسبت به رعایت فردی و اجتماعی دارد و نمی‌توان وقتی بخش قابل توجهی از جامعه مقررات و پروتکل‌ها را مراعات نمی‌کنند، انتظار اثر بخشی و تاثیر بالا از سیاستگذاری‌های دولتی داشت.

وی افزود: ما اعتقاد نداریم که استفاده از زور می‌تواند نتیجه بهتری در رعایت پروتکل‌ها بدهد و باور داریم که پایه موفقیت در مقابله با کرونا اعتماد متقابل دولت به مردم در رعایت و اجرای پروتکل‌ها و قوانین مصوب از یک طرف و اعتماد مردم به دولت نسبت به سیاستگذاری‌های عملی و همه جانبه از طرف دیگر است.روز گذشته نیز وزارت بهداشت اعلام کرد ۴۲ هزار و ۵۰۰ نفر از بیماران کرونایی قرنطینه را شکستند.

فضای گفتگو‌ها را در وین مثبت ارزیابی می‌کنیم
سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که آیا مذاکرات وین درچارچوب سیاست قطعی ایران پیش می‌رود؟ گفت: در واقع این ما هستیم که از تصمیم دولت ایالات متحد آمریکا برای مذاکره با ۴+۱ به هدف بازگشت به برجام و ازسرگیری تعهدات آمریکا استقبال می‌کنیم.
 
ربیعی گفت: آنچه ما به عنوان عضو برجام در حال انجام آن هستیم، مذاکره در چارچوب کمیسیون مشترک با گروه ۴+۱ است تا اطمینان پیدا کنیم که اراده آمریکا برای بازگشت به توافق و لغو همه تحریم‌های ناقض برجام که لازمه اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد است، واقعی بوده و از قابلیت راستی آزمایی برخوردار است. آغاز غنی سازی ۶۰ درصدی در نطنز، نمایش توانایی فنی ما در پاسخ به خرابکاری تروریستی در این تاسیسات و اثبات این واقعیت بود که چنین اقدامات شرورانه‌ای نمی‌تواند سرعت پیشرفت‌های علمی ایران در صنعت صلح آمیز هسته‌ای ما را متوقف کند.

سخنگوی دولت تصریح کرد: لازم است دو نکته را متذکر شوم: اول اینکه آغاز غنی سازی ۶۰ درصدی می‌توانست اتفاق نیفتد اگر آمریکا به‌جای سکوت و پرهیز از محکوم کردن این حمله تروریستی توسط شرورترین متحدش، بازگشتی سریع به برجام و انجام کامل تعهداتش می‌داشت. دوم اینکه، این اقدام ما با استناد به بند ۳۶ برجام و در ادامه گام پنجم مطابق با سیاست گذاری‌های کاهش تعهدات انجام می‌گیرد و مانند سایر گام‌های پیشین در صورت التزام دیگر طرف‌ها به تعهداتشان به سرعت قابل بازگشت به سطح غنی سازی توافق شده مطابق با برجام است.

ربیعی بیان داشت: ما همچنان فضای گفتگو‌ها را در وین مثبت ارزیابی می‌کنیم و محتاطانه نسبت به تفاهم درباره احیای برجام امیدواریم، اما هنوز زود است که به نتیجه نهایی رایزنی‌ها ابراز خوشبینی یا بدبینی کنیم. ما در این مرحله مصمم هستیم که از اجرا شدن دستورات رهبری در قالب سیاست قطعی یعنی لغو همه تحریم‌های ناقض برجام، راستی آزمایی آن و سپس اجرای کامل و سریع تعهدات خودمان در برجام اطمینان‌های لازم را بدست بیاوریم.

 
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره مواضع اخیر وزیر بهداشت گفت:جنس ویروس کرونا و این بیماری، آنچنان پیچیده است که به طور طبیعی در مسیر مبارزه با آن، نظر‌های علمی و اجرایی متفاوتی مطرح می‌شود. به همین خاطر و با توجه به اینکه کرونا، یک مشکل کلان و در سطح ملی است، دولت یک ستادی برای کنترل و مقابله با کرونا تعریف و تعیین کرد تا همه تصمیمات نهایی در آن ستاد اتخاذ بشود.
 
تخصیص ۶۰۰ میلیارد تومان برای خانه‌های بهداشت سراسر کشور
وی افزود: من هم اخیرا نشستی با دکتر نمکی داشتم و بیش از یک ساعت هم طول کشید برای همین می‌توانم به شما بگویم که بسیاری از خوانش‌ها از آن صحبت‌ها نادرست است.از این فرصت هم استفاده کنم یکشنبه این هفته جلسه ستاد اقتصادی دولت برگزار و تصمیم گرفته شد ۶۰۰ میلیارد تومان برای خانه‌های بهداشت سراسر کشور، تخصیص یابد. همچنین در قسط اول، ۵۰ میلیون دلار برای تجهیز تخت‌های بیمارستانی در نظر گرفته شد.

انتهای پیام/  


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *