دقت تصمیم‌گیری دستگاه قضا درباره تولیدکنندگان؛ الگویی برای دستگاه‌های اجرایی

13:01 - 31 فروردين 1400
کد خبر: ۷۱۸۱۸۷
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
کارشناس حوزه اقتصاد گفت: جدیت قوه قضاییه برای دریافت اطلاعات دقیق از شرایط تولیدکنندگان، دقت تصمیم گیری این نهاد حاکمیتی را افزایش داده است و این عمل‌گرایی می‌تواند الگوی مناسبی برای سایر دستگاه‌های اجرایی باشد.
میرمحمد حشمتی در گفت‌وگو با میزان، با اشاره به رویکرد حمایتی قوه قضاییه از تولید گفت: با روی کار آمدن آیت الله رئیسی بر مسند قوه قضاییه برخی از موانع تولید مانند مشکلات تولیدکنندگان واقعی در خصوص پرداخت تسهیلات بانکی و تخلفات در خصوص نحوه واگذاری واحد‌های تولیدی به میزان قابل توجهی مرتفع شده است.

این کارشناس حوزه اقتصاد با بیان اینکه جدیت مناسبی از سوی قوه قضاییه در برخورد با موانع تولید دیده می‌شود، تصریح کرد: برگزاری جلسه و تبادل نظر میان تولیدکنندگان و رئیس قوه قضاییه نشان از عمل گرایی دستگاه قضایی برای حمایت از تولید دارد که این اقدام بر خلاف وعده‌های توخالی از سوی مجریان بی تدبیر است.

وی افزود: جدیت قوه قضاییه برای دریافت اطلاعات دقیق از شرایط تولیدکنندگان، دقت تصمیم گیری این نهاد حاکمیتی را افزایش داده است و این عمل‌گرایی می‌تواند الگوی مناسبی برای سایر دستگاه‌های اجرایی باشد.
 
 
حشمتی با بیان اینکه موانع تولید جریان نقدینگی را به سمت فعالیت‌های کاذب و سفته بازی سوق خواهد داد، گفت: بازگشت هر واحد تولیدی به جریان تولید در اقتصاد، امیدواری فراوانی را در خصوص حمایت حاکمیت از تولید ایجاد کرده است و ادامه این روند می‌تواند بهترین مشوق برای افزایش فعالیت‌های مولد در کشور باشد.

این کارشناس حوزه اقتصاد ادامه داد: حفظ ظرفیت موجود در کنار ایجاد فضای مناسب برای تولید ضمن افزایش انتظارات مردم از قوه قضاییه، حضور این نهاد حاکمیتی در سایر مسائل مانند قوانین دست و پاگیر را به عنوان مطالبه عمومی مطرح کرده است.

وی افزود: بسیاری از بنگاه‌های صنعتی به دلیل عملکرد ضعیف دستگاه اجرایی، با ظرفیت به مراتب کمتر از پتانسیل واقعی خود فعالیت می‌کنند، برداشته شدن موانع تولید، می‌تواند ضمن افزایش تولید، نیاز بازار را تأمین کند.

حشمتی عنوان کرد: تولید کشور تحت تأثیر تحریم‌ها و بی تدبیری‌های صورت گرفته آسیب‌های فراوانی دید و علی رغم شعارهای دولت مبنی بر حمایت از واحدهای تولیدی در عمل شاهد هیچ گونه حمایتی در این زمینه نبودیم.

وی افزود: علاوه بر مشکلات ذکر شده عده‌ای سودجو با استفاده با سفته بازی و دریافت رانت ارزی ضربات سنگینی به تولید وارد کردند.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *