مشکل ساختمان‌های ناایمن تهران کی حل خواهد شد؟

8:31 - 31 فروردين 1400
کد خبر: ۷۱۸۱۸۳
تهران یکی از شهرهایی است که هرلحظه ممکن است با یک حادثه طبیعی رو به رو شود و ساختمان‌های ناایمن نیز می‌تواند دیگر خطرات را افزایش دهد.

-حضور بی‌شمار ساختمان‌های ناایمن و فرسوده در شهر بلای جان شهروندان تهرانی شده است و می‌توان گفت در برخی از نقاط تهران شاهد حضور ساختمان‌های نا ایمن متعددی هستیم که در بافت فرسوده حضور دارند که باید در این زمینه اقدامات موثری انجام شود،موضوع تاب آوری و ایمن سازی پایتخت یکی از ماموریت هایی است که در دهه‌های گذشته مغفول مانده و بافت فرسوده در تهران باید یک مطالبه جدی باشد، مجموعه این مطالبه‌گری‌ها در شهرعمدتا معطوف به ضرورت تعریف پروژه‌های عمرانی گسترده است و  به همین دلیل باعث شده که مدیران شهری و سازمان های مرتبط با این موضوع در جهت ماموریت های نرم افزاری در این خصوص فعال نباشند.

جایگاه مدیریت شهری در برابر ایمن سازی ساختمان‌ها

موضوع ایمن سازی ساختمان‌های تهران با توجه به اینکه این کلانشهر یکی از شهرهای پر مخاطره است از مسائل مهمی است که باید مورد توجه مدیران شهری قرار بگیرد، موضوعی که برخی از اعضای شورای شهر نیز به آن اشاره داشتند،  در همین زمینه  محمدجواد حق‌شناس عضو شورای شهر تهران می‌گوید: یکی از وظایف ذاتی شهرداری‌ها اقدام در بحث ایمن‌سازی است. بحث ایمنی ساختمان‌ها و امنیت شهروندان جزو حوزه‌هایی است که برعهده شهرداری‌هاست و اگر در جایی مدیریت شهری احساس کند ممکن است به این حوزه توجه نشود و دقت لازم صورت نگیرد، آسیبی جدی  به شهروندان و همشهریان وارد خواهد شد.

وی افزود: براین اساس جزو وظایف مدیریت شهری است که به این حوزه توجه کند. حتی در این حوزه، سازمان‌های مهمی مثل آتش‌نشانی شکل گرفته تا شهروندان را از خطراتی در آتش‌سوزی، سیل و... حفظ کنند.

لزوم نظر کارشناس آتش نشانی بر ایمنی ساختمان‌ها

ایمن سازی برج‌های تهران از اساسی ترین دغدغه‌های سازمان آتش نشانی شهر تهران است و بارها بر این موضوع تاکید داشته است، جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران در مورد ایمن سازی ساختمان‌های تهران مي‌گويد: تمام ساختمان‌های در سطح شهر تهران طبق قانون باید برای دریافت تایيديه ایمنی به سازمان آتش‌نشانی شهر تهران مراجعه کنند. ساختمان‌های بالا ٦طبقه مسکونی و ساختمان‌های بیش از یک طبقه غیرمسکونی  باید تاییديه ایمنی را دریافت کنند و در این زمینه کارشناسان آتش نشانی در حوزه ایمنی اظهار نظر می کنند.

وی ادامه داد: البته با توجه به شرایط کرونایی در شهر تهران تمامی کارشناسان با توجه به شرایط کرونایی همچنان فعال هستند و بازدید می کنند

ملکی با اشاره به مجوز نگرفتن مجوز توسط برخی از مالکان ادامه می‌دهد: «مسأله اصلی اینجاست که ‌درصد بالایی از پيمانكاران ساختمان‌ها پس از اخذ تاییديه اولیه ایمنی، توسط سازمان آتش‌نشانی  به جهت تاییديه نهایی اقدام نمي‌كنند. در حالي كه بايد هر‌سال ایمنی ساختمان‌های بلند كنترل شود. مشکل اصلی این است که برخی از پيمانكاران جهت اخذ پایان کار به فكر ايمني ساختمان‌ها مي‌افتند و قبل از گرفتن مجوز ايمني، واحدها را تحویل مردم می‌دهند که همین موضوع مشکل‌ساز است.»    

باید وضعیت ساختمان‌های نا ایمن مشخص شود

اتفاقات چند سال  اخیر مانند حادثه پلاسکو و خادثه ساختمان کلینیک سینا اطهر باعث نگرانی برخی از اعضای شورای شهر تهران شده است به طوری که حجت نظری عضو شورای شهر تهران درباره ساختمان‌های ناایمن در پایتخت اظهار کرد: پس از حادثه ساختمان پلاسکو و کلینیک سینا اطهر شورای شهر در راستای ایفای وظایف خود و جلوگیری از تکرار این حوادث سال گذشته مصوبه‌ای را با عنوان الزام شهرداری تهران به ایجاد سامانه برخط پایش ایمنی ساختمان‌های موجود در برابر خطر آتش‌سوزی به تصویب رساند.

وی افزود: در این طرح مقرر شد که شهرداری تهران طی 4 ماه پس از تصویب این مصوبه نسبت به راه‌اندازی سامانه برخط اقدام کند. به صورتی که دسترسی لازم برای شهرداری‌های مناطق، مراجع قضایی و همه شهروندان فراهم باشد.

نظری تصریح کرد: وضعیت ساختمان‌های ناایمن باید تعیین تکلیف شود و به مردم بگوییم با رفت و آمد به کدام ساختمان‌ها جانشان به خطر می‌افتد.

حساسیت مدیریت شهری نسبت به ایمنی ساختمان‌ها

مسئولان و کارشناسان شهری معتقدند تهران به عنوان یک ابرشهر شرایط بسیار بحرانی را به لحاظ ایمنی ساختمان های مسکونی و کارگاهی دارد، سازه هایی که با تراکم جعیت بالا مراحل ساخت و ساز را به لحاظ ایمنی طی نکردند و به طور قطع اگر بحرانی مانند زلزله درتهران رخ دهد؛ درگام اول پس از وقوع بحران امدادرسانی ها با مشکل روبه رو می شود،  به نظر می‌رسد مدیریت شهری باید نسبت به موضوع ساختمان‌های نا ایمن در شهر تهران حساسیت بیشتری خرج کند، موضوعی که به طور مستقیم با جان شهروندان تهران ارتباط دارد و باید این موضوع را بسیار جدی گرفت، مسئولان مدیریت بحران شهر تهران بارها نسبت به موضوع زلزله ناگهانی تهران تاکید دارند و اگر در بحث ایمن سازی ساختمان‌های تهران غفلتی صورت بگیرد می‌تواند عواقب بسیار خطرناکی برای شهر تهران به همراه داشته باشد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *