رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

افزایش تسهیلات ساخت مسکن تا ۴۵۰ میلیون تومان

17:34 - 29 فروردين 1400
کد خبر: ۷۱۷۸۳۹
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
عضو هیات عامل بانک مسکن گفت از افزایش تسهیلات ساخت در تهران و کلانشهر‌ها تا ۴۵۰ میلیون تومان و در بافت فرسوده به ۳۰۰ میلیون تومان به شرط استفاده از فناوری‌های نو خبر داد

  - طبق اعلام پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمدحسن علمداری گفت: بانک مسکن در سال‌جاری برای کمک به رونق تولید مسکن برای انبوه‌سازانی که جزو مشتریان بانک هستند و رسوب حساب بانک برای آن‌ها حداقل ۱۰ درصد است تسهیلات را افزایش داده است.

عضو هیات مدیره بانک مسکن ادامه داد: بانک تخصصی بخش مسکن به مشتری‌های فعال بانک که انبوه‌ساز هستند به شرط انجام ساخت‌وساز با استفاده از فناوری‌های نو در شهر تهران، تمامی کلانشهرها، شهر‌های بندرعباس، بوشهر، کیش و قشم تا ۴۵۰ میلیون تومان تسهیلات ساخت، پرداخت می‌کند.

وی گفت: این رقم برای مراکز استان‌ها و شهر‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۴۰۰ میلیون تومان و سایر شهر‌ها نیز ۳۰۰ میلیون تومان است که سود تسهیلات نیز ۱۸ درصد خواهد بود.

علمداری رقم تسهیلات ساخت و نوسازی در بافت فرسوده برای سازندگانی که فناوری‌های نو را رعایت کنند در تهران و کلانشهر‌ها ۳۰۰ میلیون تومان عنوان کرد و افزود: برای مراکز استان‌ها و سایر شهرها، تسهیلاتی که پرداخت می‌شود به ۲۵۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

عضو هیأت مدیره بانک مسکن همچنین از تدارک سه نوع تسهیلات جدید در بسته تسهیلاتی بانک مسکن در قالب سیاست‌های اعتباری سال ۱۴۰۰ خبر داد.

علمداری با اشاره به تطبیق سیاست‌های اعتباری این بانک در سال ۱۴۰۰ با رهنمود‌های مقام معظم رهبری و شرایط اقتصاد کلان کشور، گفت: سیاست‌های اعتباری بانک مسکن در سال‌های اخیر با سرعت بیشتری به سمت جامعیت و متحول شدن پیش می‌رود با این حال تدوین سیاست‌های اعتباری برای سال ۱۴۰۰ با قدری تفاوت نسبت به سال‌های گذشته انجام شد. به این معناکه سیاست‌های اعتباری سال ۱۴۰۰ منطبق با تغییرات در شرایط اقتصادی کشور، نیاز‌ها و انتظارات متقاضیان و الزامات حوزه اعتباری و تامین مالی برای پاسخگویی به نیاز جامعه مخاطب تدوین و مورد تصویب هیات مدیره محترم بانک مسکن قرار گرفت.

وی ادامه داد: با نگاه کلی به این سه اصل اساسی تصمیم بر آن شد تا سیاست‌های اعتباری سال ۱۴۰۰، متنوع‌تر و کامل‌تر پیش‌بینی شود و براین اساس نیز چندین محصول جدید در سبد تسهیلاتی بانک مسکن برای سال جاری قرار گرفت تا نیاز‌های متقاضیان را در شرایط جدید اقتصادی پوشش دهد.

وی در توضیح سبد متنوع تسهیلاتی بانک مسکن که برای سال ۱۴۰۰ پیش بینی شده، گفت: در این سبد علاوه بر تسهیلاتی همچون تسهیلات مشارکت مدنی، تسهیلات خرید و جعاله، تسهیلات فروش اقساطی مسکن، فروش اقساطی ناشی از واگذاری سهم الشرکه که مربوط به پروژه‌هایی است بانک در آن‌ها مشارکت داشته، تسهیلات مرابحه و... که طی سال‌های گذشته برای پاسخگویی به نیاز مخاطبان پیش بینی و پرداخت می‌شد، سه محصول تسهیلاتی جدید نیز طراحی و در دست اقدام برای پرداخت در سال جاری قرار داد.

علمداری تصریح کرد: اولین نوع تسهیلات جدید در حوزه مسکن استیجاری یعنی تسهیلات ودیعه مسکن است. طی سال‌های گذشته، موضوع تسهیلات ودیعه مسکن به دلایل مختلف از جمله مباحث حقوقی و فقهی با ابهام مواجه بود، این در حالی است که سهم قابل توجهی از بازار مسکن را مسکن استیجاری تشکیل می‌دهد و همین موضوع اهمیت پرداخت این تسهیلات را نشان می‌دهد.

به گفته وی دومین محصول جدید سبد تسهیلاتی بانک مسکن، تسهیلات جعاله تکمیل واحد‌های مسکونی است.

محمد حسن علمداری، عضو هیأت مدیره بانک مسکن در مورد این نوع تسهیلات توضیح داد: آنچه تاکنون به عنوان تسهیلات جعاله مسکن به متفاضیان تا سقف ۴۰ میلیون تومان پرداخت می‌شد مربوط به تعمیر واحد‌های مسکونی است، اما امسال علاوه براین نوع تسهیلات، تسهیلات جعاله برای تکمیل واحد‌های مسکونی نیز طراحی و در سبد تسهیلاتی بانک مسکن قرار گرفت. سقف ریالی درنظر گرفته شده برای این نوع تسهیلات معادل ۱۵۰ میلیون تومان است.

وی تاکید کرد: کاربرد تسهیلات جعاله تکمیل در مواردی است که واحد‌هایی که در دست احداث بوه، اما به دلایل مختلفی از جمله عدم توانایی مالی سازنده از تکمیل واحد به جهت افزایش شدید قیمت‌ها نیمه تمام مانده است، می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. مطابق با نتایج مطالعات و بررسی‌های انجام شده، بخش قابل توجهی از پروژه‌های راکد و نیمه تمام در حوزه ساخت وساز به دلیل افزایش قابل توجه هزینه‌های ساخت وساز بوده است از این رو از آنجاکه سازندگان امکان تامین مالی را نداشتند پروژه‌ها به صورت نیمه تمام، متوقف شده‌اند، بنابراین برطبق برآورد‌های انجام شده این نوع تسهیلات می‌تواند به تکمیل و عرضه پروژه‌های ساختمانی نیمه تمام و رها شده کمک کند.

وی همچنین افزود: سومین محصول جدید در سبد تسهیلاتی بانک مسکن تسهیلات مرابحه تعمیرات اساسی یا به عبارتی بازسازی واحدمسکونی است که با سقف ریالی ۱۵۰ میلیون تومان پیش بینی شده است.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *