رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

خشونت تسلیحاتی در آمریکا و کشتار بر اثر تیراندازی‎های جمعی

21:15 - 29 فروردين 1400
کد خبر: ۷۱۷۶۸۹
آمریکا روزانه شاهد حوادث گوناگون در موضوع خشونت با اسلحه است و بسیاری در این حوادث کشته و مجروح می‌شوند.

- یک پایگاه آمریکایی می‎گوید «در حالی که برخی می‌گویند همه چیز در واشنگتن از زمان روی کار آمدن جو بایدن به عنوان رییس جمهور به حالت عادی برگشته است، اما شاهد بازگشت یکی از تاریک‌ترین مشکلاتی هستیم که همچنان آمریکا را آزار می‌دهد.»

به گزارش «آر تی ای»، پنجشنبه شب گذشته یک فرد مسلح پیش از اینکه جان خود را بگیرد، در یک مرکز فدرال در ایندیاناپولیس، ۸ نفر را با شلیک گلوله به قتل رساند و چندین نفر را زخمی کرد.

این آخرین مورد از مجموعه تیراندازی‌های جمعی در آمریکا در این ماه بود.

در تاریخ ۳۱ مارس (۱۱ فروردین)، نیز ۴ نفر از جمله یک کودک در یک ساختمان اداری در جنوب کالیفرنیا کشته شدند.

پیشتر نیز ۱۰ نفر در تیراندازی در یک فروشگاه در شهر بولدر ایالت کلرادو، کشته شدند.

این اتفاق کمتر از یک هفته پس از تیراندازی و کشته شدن ۸ نفر توسط یک مرد در آتلانتا ایالت جورجیا رخ داد و ۸ نفر از جمله ۶ زن با نژاد آسیایی کشته شدند.

پس از هر تیراندازی جمعی در آمریکا، الگوی مشابهی از وقایع ظاهر می‌شود.

سیاستمداران در آمریکا خواستار محدودیت‌های شدیدتر و بررسی دقیق‌تر پیشینه افراد برای خرید سلاح هستند؛ در طرف دیگر، لابی طرفدار اسلحه به شما می‌گوید که این اتفاقات ناشی از مشکلات بهداشت روانی است.

کسانی که مخالف اقدامات سختگیرانه کنترل اسلحه در آمریکا هستند بار‌ها گفته‎اند «اسلحه مردم را نمی‌کُشد؛ این مردم هستند که مردم را می‌کُشند.»

آن‌ها همچنین به این نکته اشاره خواهند کرد که حق آمریکایی برای داشتن سلاح توسط اصلاحیه دوم قانون اساسی این کشور محفوظ است.

طبق نظرسنجی‎ها، بیشتر آمریکایی‌ها از قوانین سختگیرانه اسلحه حمایت می‌کنند، اما چنین اقداماتی غالبا در یک کنگره آمریکا با یک نبرد سخت همراه است.

در ماه مارس، مجلس نمایندگان آمریکا که تحت کنترل دموکرات‌هاست به تصویب قانون گسترش بررسی پیشینه‌ها برای خرید سلاح رای داد، اما هنوز تصویب آن توسط مجلس سنای آمریکا که تقریبا به طور مساوی بین دو حزب تقسیم شده، تصویب نشده است.

رییس جمهور آمریکا پس از تیراندازی اخیر در ایندیاناپولیس، خواسته خود را برای اقدام کنگره و وزارت دادگستری در این زمینه تکرار کرد.

جو بایدن، گفت «بسیاری از آمریکایی‌ها هر روز بر اثر خشونت اسلحه می‌میرند؛ این ما را ناراحت و روح ملت ما را آزرده می‌کند؛ ما می‌توانیم و باید برای اقدام و نجات جان مردم اقدامات بیشتری انجام دهیم.»ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *