دلیل مجرد بودن برخی از سلبریتی‌ها چیست؟

12:45 - 29 فروردين 1400
کد خبر: ۷۱۷۶۴۳
بسیاری از بازیگران با وجود این‌که سن‌شان از ۴۰ سال هم گذشته، ولی تن به ازدواج نداده‌اند و سبک زندگی بسیاری از آن‌ها همواره مورد تبعیت نوجوانان و جوانان قرار داشته، اما برخی روانشناسان و تحلیلگران مسائل اجتماعی معتقدند نباید این قشر پویای جامعه هر رفتاری از سلبریتی‌ها مانند پرهیز از ازدواج را به الگویی برای خود قرار دهند.

- ایرنا نوشت: ازدواج سلبریتی‌ها از جمله موضوعات مورد علاقه قشر جوان جامعه است که به دلیل همین کنجکاوی، نشریات و روزنامه‌های زرد به دنبال حاشیه سازی، هر روز خبر از ازدواج یا طلاق فلان بازیگر و بهمان خواننده می‌نویسند.

مسئله‌ای که بار‌ها در «تاک شو»‌های تلویزیونی با حضور سلبریتی‌ها به آن اشاره می‌شود و پاسخ میهمانان برنامه که سن برخی نیز ۴۰ سال هم عبور کرده و بعضا به دهه پنجم زندگی رسیده اند، چیزی جز پیدا نکردن گزینه مناسب، نداشتن وقت، پیش نیامدن موقعیت آن و ... نیست. افرادی که خواسته یا ناخواسته به عنوان الگو برای قشر جوان مطرح هستند و باید بدانند هر عمل و رفتاری از آنان مورد تقلید این قشر قرار می‌گیرد.

درباره اینکه سلبریتی‌ها چرا تجرد را بر تاهل ترجیح داده و اینکه این امر خواست آنان است یا جبر شرایط بوده، سعید کاوه روانشناس و مشاور خانواده پرداخت و وی با تاکید بر اینکه این چالش اختصاص به هنرمندان ندارد و بین اقشار مختلف جامعه نیز رواج یافته، اظهار داشت: نداشتن آگاهی و آموزش لازم برای ارتباط برقرار کردن، شناخت و در نهایت زندگی با جنس مخالف مشکل بزرگ امروز است. البته با توجه به اینکه افراد ۸۰ درصد آموخته‌های خود را از طریق مشاهده یاد می‌گیرند، هر شخصی به طور غریزی مطالبی که از اطرافیان بیان می‌شود را بکار می‌بندد.

وی با ابراز تاسف از اینکه جای آموزشی مدون و حساب شده و از پیش برنامه ریزی شده که توسط افراد متخصص به اجرا درآید به شدت در سیستم آموزشی اجتماعی خالی است، خاطرنشان کرد: امیدواریم این امر بخشی از آموزش عمومی در دوره‌های متوسطه اول و دوم درآید، زیرا به دلیل نبود آن، نیمی از مشکلات مطرح شده در مراکز مشاوره خانواده و روانشناسی، توسط زوج‌هایی است که با هم خیلی مشکل دارند همین نشان می‌دهد که باید روی موضوع آموزش‌های قبل از ازدواج بیشتر کار و آگاهی داد.

غرور و خودشیفتگی عامل تمایل به تجرد قطعی

این روانشناس و مشاوره خانواده در پاسخ به اینکه آیا سلبریتی‌ها با توجه به داشتن موقعیت خوب و ثروت قابل قبول، هنوز آمادگی لازم برای ازدواج را پیدا نکرده‌اند، توضیح داد: در تجربه کاری شاهد هستم که به غیر از سلبریتی ها، دختر‌ها و پسر‌های بسیار زیبا و خوش تیپ به دلیل اینکه از طرف جنس مخالف مورد توجه قرار دارند و به دست آوردن جنس مخالف برای آن‌ها راحت است چندان برای ازدواج وقت و جایگاه قایل نیستند.

کاوه با تاکید بر اینکه حتی اگر موارد مناسبی هم برای آن‌ها به وجود آید رغبتی برای ازدواج نشان نمی‌دهند، یادآور شد: متاسفانه چرایی این بی رغبتی را هم با این حرف که «دست روی هر کسی بگذارم جواب رد نمی‌شنوم» می‌دهند.

ترس از دست دادن منطقه امن ذهنی

وی، یکی دیگر از دلایل دیر ازدواج کردن یا بی رغبتی سلبریتی‌ها به خصوص سلبریتی‌های خانم را ترس از دست دادن منطقه امن ذهنی عنوان و تصریح کرد: در مورد سلبریتی‌های خانم که دیر ازدواج می‌کنند باید گفت به این دلیل است که می‌ترسند همسر آینده مخالف بازیگری و کار‌های هنری آنان باشد پس، چون نمی‌خواهد فرصت شغلی به دست آمده را با مخالفت همسر از دست بدهند و مانعی برای پیشرفت آنان شود عطای ازدواج را به لقایش می‌بخشند.

به گفته این مشاوره خانواده، در مورد سلبریتی‌های مرد نیز می‌توان گفت بیشتر تمایل دارند به جای درگیر شدن در زندگی با کسی که خرده فرمایش و حساسیت بسیار دارد، از فرصت‌های پیش آمده و هم صحبتی‌هایی که در دوران کاری برای آن‌ها پیش می‌آید بیشتر استفاده کنند. ضمن اینکه شاهد کم دوام یا بی دوامی ازدواج سایر سلبریتی‌ها هستند، بنابراین مسوولیت‌گریز از تشکیل خانواده می‌شوند و از اقدام به ازدواج سرباز می‌زنند.

سبک زندگی هر سلبریتی قابل تقلید نیست

کاوه در بخشی دیگر از این گفتگو با تاکید بر اینکه این افراد مشهور معمولا برای قشر جوان الگو می‌شوند تا آنجا که در مساله ازدواج یا دیر ازدواج کردن خود را با آنان همانندسازی می‌کنند، خاطرنشان کرد: این در حالیست که همه اقشار جامعه باید بدانند که بین هنر سلبریتی‌ها و رفتار و زندگی شخصی او تفکیک قایل شوند یعنی بتوان برای نوجوانان و جوانان جا انداخت که این سلبریتی ممکن است هنرمند خوبی باشد، اما ممکن است همسر خوبی نباشد یا شخص با اخلاقی در زندگی شخصی خود نباشد.

وی تاکید کرد: نسل جوانی که به دنبال الگو است باید بیاموزد که سبک زندگی هر سلبریتی قابل تقلید نیست. قرار نیست اگر شیوه پوشش و حرفه هنری یک سلبریتی برای قشر نوجوان و جوان جذاب است، سبک زندگی شخصی او را الگوی زندگی شخصی خود قرار دهند، زیرا معمولا ما از بیرون فقط ناظر ویترین و ظاهر زندگی این افراد هستیم.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *