کمبود ویتامین D برعملکرد عضلات چه تاثیری دارد؟

0:50 - 29 فروردين 1400
کد خبر: ۷۱۷۳۹۲
نتایج یک مطالعه تازه تایید می‌کند که کمبود ویتامین D می‌تواند عملکرد عضلات و ماهیچه‌ها در افراد میانسال را مختل سازد.

- ایسنا به نقل از خبرگزاری یونایتدپرس نوشت: متخصصان استرالیایی اظهار داشتند: کمبود سطح ویتامین D در جریان خون می‌تواند تاثیر منفی بر عملکرد ماهیچه‌ها به ویژه در افراد میانسال داشته باشد که دلیل آن کاهش تولید انرژی است.

متخصصان در بررسی روی موش‌های آزمایشگاهی مشاهده کردند: موش‌هایی که دچار کمبود ویتامین D بوده اند حدود ۴۰ درصد با کاهش عملکرد میتوکندریایی در عضلات مواجه بودند که بر توانایی آن‌ها در تبدیل انرژی از غذا تاثیر گذاشته و در نهایت عملکرد و روند بهبود عضلات را محدود کرده است.

میتوکندری ها، اجزای سلولی هستند که انرژی حاصل از غذا را فرآوری کرده و ممکن است برای عملکرد بهینه به ویتامین D نیاز داشته باشند.

یافته‌های بدست آمده نشان می‌دهد: پیشگیری از کمبود ویتامین D در افراد میانسال می‌تواند به حفظ قدرت و عملکرد ماهیچه‌ای آنان کمک کرده و از تحلیل رفتن ماهیچه‌ها ناشی از افزایش سن جلوگیری کند. هرچند لازم است تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود.

در این بررسی محققان به مطالعه تاثیر کمبود ویتامین D ناشی از نوع رژیم غذایی بر عملکرد میتوکندریایی در عضلات پرداختند. آن‌ها پس از گذشت سه ماه مشاهده کردند که عملکرد میتوکندریایی در عضلات حدود ۳۷ درصد مختل شده است هرچند مشخص نیست چگونه کمبود این ریزمغذی، این فرایند را مختل کرده است.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *