رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

صالحی‌امیری: دبیر با اعداد و ارقام بودجه آشنا نیست/ نظام بودجه براساس چانه‌زنی نیست

11:26 - 28 فروردين 1400
کد خبر: ۷۱۷۳۳۷
رییس کمیته ملی المپیک گفت: کدام عقل سلیم و فردی که با حداقل برنامه‌ریزی مالی آشنا است می‌تواند ۵۰ میلیارد تومان را به جای ۵۲ فدراسیون به یک فدراسیون تخصیص بدهد.

- سیدرضا صالحی‌امیری در گفت‌وگو با برنامه «تهران ورزشی» رادیو تهران درباره برخی مسائل مطرح شده از سوی مقام‌های ژاپن مبنی بر برگزار نشدن المپیک و تکذیب سریع این موضوع از سوی مسئولان همین کشور و رئیس کمیته بین‌المللی المپیک اظهاراتی داشت که گزیده آن را در زیر می‌خوانید:

*مردم ژاپن نگران هستند حضور ۱۱ هزار ورزشکار و ۶ هزار کادر سرپرستی و در مجموع ۱۷ هزار نفر در توکیو، به گسترش کرونا منجر شود، اما دولت ژاپن سیاستی در پیش گرفته که تمام این نفرات یک هفته قبل از شروع مسابقات به تاریخ یک مرداد در دهکده باشند.

*این نفرات تا ۱۷ مرداد نباید از دهکده خارج شوند و به شهر نمی‌روند. مسابقات در قرنطینه کامل ورزشکاران از دهکده تا محل برگزاری مسابقات برگزار خواهد شد. آخرین موضع‌گیری رسمی را هم روز گذشته از توماس باخ داشتیم و وی اعلام کرد تحت هر شرایطی المپیک را برگزار خواهد کرد.

*تمام تیم‌های المپیکی ما درگیر اردو هستند. در جریان سهمیه کشتی هستید. وزنه‌برداری فردا برای کسب سهمیه عازم ازبکستان می‌شود. بوکس هم تیم خود را اعزام کرده و سایر رشته‌ها در مسیر اعزام برای تکمیل سهمیه‌های خود در مجموعه‌های مربوط به خودشان یا آکادمی ملی المپیک مشغول برگزاری اردو هستند.

*پیش‌بینی‌اش جایگاه ایران در المپیک؟ برای پیش‌بینی جایگاه دو نکته کلیدی وجود دارد. نکته اول این است که هنوز سهمیه ما تکمیل نشده تاکنون ۵۸ سهمیه گرفته‌ایم و با سهمیه‌های اخیر کشتی قدم رو به جلویی برداشته‌ایم. پیش‌بینی می‌کنیم بین ۶۰ تا ۶۵ سهمیه داشته باشیم.

*دومین نکته این است که اکنون در کل دنیا ۵۷ درصد سهمیه‌ها اخذ شده و ۴۳ درصد کسب نشده است. به همین دلیل باید بعد از کسب سهمیه‌های باقی مانده در کل دنیا قضاوت روشنی درباره رقبای خود داشته باشیم و بدانیم حریف بازیکنان ما در عرصه المپیک چه کسانی هستند. اکنون اطلاعات دقیقی وجود ندارد که بتوانیم قضاوت شفافی داشته باشیم.

*واکسن زدن ورزشکاران و اعضای کاروان اعزامی به المپیک توکیو؟ از نظر کمیته بین‌المللی المپیک هیچ اجباری برای واکسن زدن وجود ندارد، اما توصیه کردند با زدن واکسن به توکیو بیاید. حتی به ما گفتند حاضریم دو برابر تعداد کاروان اعزامی به توکیو واکسن بدهیم. مکاتباتی با وزارت بهداشت انجام داده و آن‌ها هم اعلام کردند برای تأمین این میزان سهمیه که محدود است ندارند.

*کل کاروان ما به همراه همراهان و بدنسازان خود برای تزریق واکسن معرفی شده‌اند. خوشبختانه حدود ۲۰۰ نفر در هفته قبل واکسن گرفته‌اند و سایرین هم طی روز‌های آتی این واکسن را دریافت می‌کنند. ان شاءالله کاروان ایران با سلامت و بدون دغدغه راهی توکیو خواهد شد.

*تمام قهرمان‌های ما با تزریق واکسن در توکیو حاضر خواهند شد. این از لحاظ روانی گام مؤثری است. ژاپن هم صد درصد کلیه پروتکل‌های بهداشتی خود را اعمال خواهد کرد. به صورت محدود و در حد یکی دو ورزشکار هم علاقه‌ای به دریافت واکسن نداشتند و برای آن‌ها هم قبل از اعزام انجام خواهد شد.

*لباس کاروان اعزامی به توکیو؟ طبق فراخوان ما ۱۲۰۰ نفر در بحث طراحی لباس شرکت کرده و ۲۱۳ طرح ارائه دادند. طبق چهار مرحله داوری از سوی ستاد مد لباس وزارت ارشاد درباره این طرح‌ها بررسی صورت گرفت. اصلا دخالتی در این بحث تخصصی نداشتیم. بهترین داوران کشورمان در حوزه مد لباس در چهار مرحله داوری این طرح‌ها را به ۱۰ نمونه رساندند.

*این ۱۰ نمونه در نهایت به سه نمونه ختم شد. ان شاءالله در روز‌های آینده برای تمام نمونه‌ها انتخابی خواهیم داشت. یکی از آن‌ها برای المپیک و سایرین برای مسابقات تایلند و چین استفاده می‌شود. در سال ۱۴۰۰ فقط یک رویداد به نام المپیک نداریم بلکه ۶ مسابقه داریم. ذهنیت ما این است که المپیک ۲۰۲۰ المپیک تابستانی است، اما در تقویم بین‌المللی المپیک دست‌کم برای امسال ۱۰ رویداد المپیکی مثل المپیک جوانان، المپیک زمستانی و سایر رشته‌های ورزشی وجود دارد.

*امسال علاوه بر مسابقات المپیک جهانی در آسیا رویداد خواهیم داشت که زیرنظر شورای عالی المپیک آسیا برگزار می‌شود. یک رویداد در چین است. رویداد کشور‌های اسلامی در شهر قونیه برگزار خواهد شد و همچنین مسابقات داخل سالن را در تایلند پیش رو داریم.

*گلایه‌های دبیر نسبت به بودجه فدراسیون کشتی؟ باید از فدارسیون کشتی به دلیل تلاش‌های کسب شده تشکر کنم. باید اجازه بدهیم کشتی در شرایط باثباتی به سمت المپیک برود، اما امیدوارم علیرضا دبیر وقت گذاشته و زیر نظر مجموعه خودشان آموزش بودجه و مالی انجام بدهند، زیرا وی با مباحث مربوط به بودجه و امور مالی آشنا نیست. طبق مستندات بانک مرکزی ۸.۵ میلیارد تومان به حساب کشتی واریز شده، اما متأسفانه دبیر با اعداد و ارقام آشنا نیست. امضای خزانه‌دار فدراسیون کشتی را داریم و این موضوع شفاف است.

صالحی امیری افزود: درخواست علیرضا دبیر ۵۵ میلیارد تومان است در شرایطی که کل بودجه تخصیصی ما برای ۵۲ فدراسیون در سال ۱۴۰۰، ۵۰ میلیارد تومان خواهد بود. ۸۰ میلیارد هزینه می‌شود که مجموعه این ارقام ۱۳۰ میلیارد تومان خواهد شد. کل بودجه ملی المپیک در سال ۱۴۰۰، ۱۶۶ میلیارد تومان است. آیا در این وضعیت می‌توان تمام ۵۵ میلیارد تومان را به یک فدراسیون داد و سایر فدراسیون‌ها را تعطیل کرد؟

*نظام بودجه براساس چانه‌زنی نیست. در کل با هیچ مسئول مدیر و رئیس فدراسیونی در ورزش در حوزه بودجه چانه‌زنی نداشته‌ایم. زیرا بودجه بر مبنای شاخص‌ها توزیع می‌شود. در شاخص‌بندی هم بالاترین امتیاز مربوط به کشتی است که ۱۰۰ امتیاز کسب کرده است. به ازای هر امتیاز ۴ میلیون تومان تعریف شده و اولین بودجه از کمیته ملی المپیک را کشتی دراختیار می‌گیرد.

*رشته‌های پایین ما در این شاخص‌بندی ۱۹۰ امتیاز می‌گیرند. یک فدراسیونی مطالبه ۵۵ میلیارد داشته است. کدام عقل سلیم و فردی که با حداقل برنامه‌ریزی مالی آشنا است می‌تواند ۵۰ میلیارد تومان را به جای ۵۲ فدراسیون به یک فدراسیون تخصیص بدهد.

*کمیته ملی المپیک طبق وظیفه ذاتی خود باید تأمین منابع ارزی و ریالی را برای برگزاری رویداد‌های المپیکی انجام بدهد. در این خصوص امسال ۸۰ میلیارد تومان معادل ۲.۲ میلیون دلار از جمله کشتی هزینه خواهیم کرد، اما در طول سال کمک‌هایی برای توسعه قهرمانی به فدراسیون‌ها داریم.

*سال گذشته هم چنین وضعیتی اتفاق افتاد. در کنار بودجه مصوب کمک‌های جدی به خود فدراسیون کشتی داشتیم. بالاترین دریافتی در سال‌های اخیر از کمیته ملی المپیک هم به لحاظ برگزاری اردو‌ها مربوط به کشتی بوده است. تمام فدراسیون‌ها برای تأمین نیاز‌های خود قطعا به سمت اسپانسر‌ها می‌روند. در کشتی هم این اتفاق افتاده و باید تقویت شود. ما هم باید برای رفع مشکلات کشتی کمک کنیم.

*نکته مهم دیگر این است تا کنون گزارشی از عملکرد فدراسیون کشتی دریافت نکرده‌ام. تقاضای من از این فدراسیون و سایر فدراسیون‌ها این بود منابع مالی دریافتی خود از طریق وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و اسپانسر‌ها را در سایت قرار بدهند تا همه چیز شفاف باشد و همگان از هزینه‌ها مطلع باشند. متأسفانه فدراسیون کشتی هیچ گزارش عملکرد مستندی درباره ملی المپیک قرار نداده است. امیدوارم این بلایا از سر ملت ایران رفع شده تا بار دیگر دل مردم و همچنین همشهری‌های من شاد شود.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *