رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

موج اسلام هراسی در فرانسه و حمایت مکرون از اقدامات ضد اسلامی

15:58 - 28 فروردين 1400
کد خبر: ۷۱۷۳۱۵
اقدامات ضد اسلامی قرانسه در سال‌های اخیر به شدت افزایش یافته و این اقدامات با واکنش‌های گسترده‌ای مواجه شده است.

- طی روز‌های اخیر فرانسه بار دیگر ۲ قانون ضد اسلامی را به تصویب رساند که این اقدام با واکنش‌ها و اعتراضات گسترده‌ای مواجه شد.

پارلمان فرانسه رای به ممنوعیت خواندن نماز در دانشگاه‌های این کشور داده و حجاب را برای زنان زیر ۱۸ سال نیز ممنوع کرده است.

پایگاه  «کانورسیشن» در گزارشی به اقدامات دولت فرانسه علیه مساجد پرداخته و می‌نویسد «اقدامات فرانسه علیه مساجد تنها مربوط به تامین مالی نیست بلکه مربوط به اسلام هراسی و سکولاریسم است.»

این گزارش می‎گوید «این اقدامات به گفته منتقدان، جمعیت مسلمان این کشور را هدف قرار داده است و این اقدام شامل لایحه‌ای است که در روز ۱۲ آوریل از سوی سنای فرانسه تصویب شده و مقررات سختگیرانه‌ای را درباره پوشش مسلمانان و همچنین مکان‌های نماز آن‌ها اضافه کرده است.»

در این گزارش به مشاجره بر سر ساخت مسجد «ایوب سلطان» در شهر استراسبورگ، به عنوان بزرگ‌ترین مسجد اروپا اشاره شده است؛ ساخت این مسجد در سال ۲۰۱۷ آغاز شده و جدال بر سر ساخت آن همچنان ادامه دارد و مقام‎های فرانسه و «امانوئل مکرون»، رییس جمهور این کشور نیز به این موضوع وارد شده است.

«کانورسیشن» در ادامه بر این موضوع تاکید می‌کند «یکی از عوامل موثر در بحث بر سر مسجد استراسبورگ، آشفتگی در قوانین فرانسه است که بودجه اینگونه اماکن مذهبی را محدود می‌کند.»

این گزارش در بخش دیگری به این نکته اشاره کرده که این تنش و جدال‌ها در خلاء روی نداده و بحث‌های سیاسی گسترده تری در شکل گیری آن نقش داشته‎اند.

گزارش همچنین می‎گوید «مطمئنا در فرانسه گروه‌هایی هستند که به هر نحوی خواستار مساجد بیشتر در این کشور نیستند و این امر دلایل مختلفی دارد.»ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *