آمریکا به سرعت درباره لغو تحریم‎های ایران تصمیم بگیرد

12:17 - 28 فروردين 1400
کد خبر: ۷۱۷۲۹۲
موضوع بازگشت آمریکا به برجام از طریق لغو تحریم‎ها، دستمایه یادداشتی در نیویورک تایمز قرار گرفته است.
موضوع لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران و اقدام برای احیای برجام از سوی آمریکا، موضوعی است که در یادداشت «نیویورک تایمز» به آن پرداخته شده است.
 
یادداشت «نیویورک تایمز» با اشاره به گذشت سریع زمان برای «جو بایدن»، رییس جمهور آمریکا، در موضوع بازگشت به برجام نوشت، آمریکا باید به سرعت در مورد لغو تحریم‌ها علیه ایران تصمیم بگیرد و نقشه راه معتبری برای احیای توافق هسته‌ای ارائه دهد.
 
بحث‌ها برای احیای برجام در «وین» با تشکیل ۲ کارگروه در جریان است؛ یک کارگروه به اقدام‌های لازم از سوی ایران برای بازگشت به تعهدات برجامی و کارگروه دیگر به تهیه فهرستی از تحریم‌هایی که آمریکا برای بازگشت به برجام باید لغو کند، می‌پردازند.
 
به زعم یادداشت، زمان در این موضوع برای دولت آمریکا بسیار مهم است و آمریکا باید هرچه سریع‌تر فهرست تحریم‌هایی را که باید لغو شوند، ارائه کند؛ چرا که بایدن در میانه کارزار انتخاباتی در مقاله‌ای برای «سی ان ان»، وعده داده بود در صورت پایبندی ایران به تعهدات برجامی، آمریکا به برجام باز می‌گردد.
 
علاوه بر اختلاف نظر‌های آشکار میان ایران و آمریکا در مورد برداشتن گام نخست و چگونگی مدیریت مراحل بعدی نشست‌ها برای احیای کامل برجام، بایدن اکنون با مخالفت‌های کنگره، اسرائیل، عربستان و امارات نیز مواجه شده و تحت فشار قرار دارد.
یادداشت در ادامه به گزارش اخیر آژانس انرژی هسته‌ای بین المللی در مورد توانمندی هسته‌ای ایران اشاره کرده و از پیشرفت قابل ملاحظه آن سخن گفته و به عوامل متقاعد کننده واشنگتن برای احیای برجام پرداخت.
 
به زعم یادداشت، موضوع مورد اختلاف در حال حاضر میان تهران و واشنگتن، این است که کدام یک از تحریم‌ها باید لغو شوند؛ چرا که در حالی که ایران خواهان لغو همه تحریم‌های «دونالد ترامپ»، است، «جو بایدن» با این درخواست مخالف است.
 
همین امر، یعنی امتناع آمریکا از ارائه فهرست تحریم‌هایی که باید لغو شوند، سبب بروز مشکل در نشست‌های برجامی شده است؛ دولت بایدن باید با لغو تحریم‌های دوره ریاست جمهوری ترامپ و ارائه نقشه راهی معتبر برای احیای توافق هسته‎ای، قاطعانه عمل کند.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *