رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

سازمان انتقال خون: هموطنان در ماه مبارک رمضان هم به یاری هموطنان نیازمند خون بشتابند

16:48 - 27 فروردين 1400
کد خبر: ۷۱۷۱۹۸
همه ساله در ایام ماه مبارک رمضان به دلیل شرایط روزه داری هموطنان از آمار اهدای خون کاسته می‌شود؛ از این رو سازمان انتقال خون از هموطنان درخواست کرده است تا در ماه مبارک رمضان هم به یاری هموطنان نیازمند خون بشتابند.

– طبق گزارش روابط عمومی سازمان انتقال خون؛  بشیر حاجی بیگی با تشریح تدابیر این سازمان برای جبران کاهش معمول اهدای خون در ماه مبارک رمضان گفت: در این ماه مراکز اهدای خون در کل کشور با توجه به استقبال مردم از این عمل انسان دوستانه در شیفت‌های شب و پس از افطار میزبان داوطلبین اهدای خون هستند.

 وی گفت: امسال با توجه به شیوع کرونا و تقارن آغاز این ماه با موج چهارم کرونا و به تبع آن استمرار قانون منع عبور و مرور شبانه این سازمان با چالش جدی عدم حضور اهداکنندگان خون و کاهش شدید ذخایر خون مواجه خواهد شد.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران با یادآوری اینکه سازمان انتقال خون وظیفه دارد جوابگوی ۹۰۰ بیمارستان و مرکز درمانی از نظر تامین خون و فرآورده‌های آن از نظر تامین خون و فرآورده‌های آن همچون پلاکت، پلاسما و گلبول قرمز خون فشرده شده باشد.

حاجی بیگی تاکید کرد: باید همکاری‌های لازم از طرف مسئولین با سازمان انتقال خون ایران به جهت حضور اهداکنندگان خون به ویژه در ساعات منع تردد بعد از افطار صورت پذیرد.

حاجی بیگی خاطرنشان ساخت: مکاتبات لازم به ستاد ملی مقابه با کرونا انجام شده است و امیدواریم که همکاری لازم با اهداکنندگان خون از نظر تسهیل تردد آنان به مراکز اهدای خون انجام شود.

مدیرکل دفتر مدیرعامل، روابط عمومی و همکاری‌های بین الملل سازمان انتقال خون تصریح کرد: باید در جلسات ستاد ملی کرونا امکان لغو منع عبور و مرور شبانه در ماه مبارک رمضان برای اهداکنندگان خون، پلاکت و پلاسما مورد ارزیابی و بررسی سریع قرار گیرد.

وی به داوطلبین اهدای خون اطمینان داد که تمامی پروتکل‌های بهداشتی در مراکز اهدای خون کشور جهت حفظ سلامت اهداکنندگان خون رعایت می‌شود.

حاجی بیگی داوطلبین اهدای خون را از سالم‌ترین افراد جامعه برشمرد که توجه ویژه‌ای به اصول خود مراقبتی دارند و گفت: سازمان انتقال خون ایران از بدو تاسیس تاکنون از ملزومات و تجهیزات استریل و یکبار مصرف استفاده کرده است و همواره تلاش داشته تا استاندارد‌های خود را ارتقا دهد.

سخنگوی سازمان انتقال خون، خون را فاقد جایگزین در علوم پزشکی خواند و اظهار کرد: با توجه به نیاز همیشگی به خون و فرآورده‌های آن و عمر کوتاه برخی فرآورده‌های خون مانند پلاکت که در خارج از بدن تنها ۳ روز است، اهدای این مایع حیات بخش باید به صورت مستمر انجام شود.

۲۰ درصد از خون‌های اهدایی در کشور به مصرف بیماران خاص نظیر بیماران تالاسمی می‌رسد.

حاجی بیگی ادامه داد: کمبود خون و فرآورده‌های آن در استان‌های شمالی همچون گیلان و مازندران، استان شرقی خراسان رضوی و استان‌های جنوبی سیستان و بلوچستان، فارس، بوشهر، هرمزگان و خوزستان بیشتر احساس می‌شود و از مردم این استان‌ها خواستاریم که اقبال بیشتری نسبت به این اقدام انسان دوستانه نشان دهند.

وی اهدای خون در ماه مبارک رمضان را اقدامی جهادی، نماد همدلی و ایثارگری برشمرد و از داوطلبین اهدای خون خواست تصمیم آگاهانه و اهدای خون مسئولانه را در این ماه نیز به یاد داشته باشند.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران در پایان ضمن تشکر ویژه از اهداکنندگان خون که شرایط سخت شیوع ویروس کرونا بیماران نیازمند را تنها نگذاشتند از اصحاب رسانه و فعالین فضای مجازی که با اطلاع رسانی و تولید محتوا یاری رسان سازمان بودند نیز تقدیر کرد و از هموطنان درخواست کرده است تا در ماه مبارک رمضان هم به یاری هموطنان نیازمند خون بشتابند.

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *