رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

تعمیم خدمات قضایی در مناطق محروم از اولویت‌های مورد تاکید ریاست قوه قضاییه است

15:00 - 27 فروردين 1400
کد خبر: ۷۱۷۱۰۸
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
رئیس کل دادگستری استان کرمان، جلب مشارکت‌های مدنی و همکاری نهاد‌های مردمی را از اولویت‌های قوه قضاییه برشمرد و گفت: در این راستا ریاست قوه قضاییه توجه خاصی به مناطق محروم به ویژه جنوب استان کرمان داشته اند و همواره تاکید دارند که مشکلات جنوب استان را دریابید.
- یدالله موحد، در دیدار با اعضای دبیرخانه کانون‌های خدمت رضوی در کرمان افزود: یکی از مشکلات موجود در مناطق محروم استان کرمان این است که مردم این مناطق امکان لازم برای دسترسی به دانش حقوقی و مراجعه به دستگاه قضایی برای احقاق حق و انتقال صحبت‌های خود را ندارند و از این رو کمیته حقوقی و قضایی کانون خدمت رضوی در استان کرمان می‌تواند در توسعه دسترسی محرومان به عدالت گام بردارد.

وی با اشاره به اینکه حجم بالایی از محرومیت در جنوب و شرق استان کرمان وجود دارد، اظهارداشت: در سنوات گذشته پیشنهاداتی از سوی دادگستری کل استان کرمان مطرح شده که کانون‌های خدمت رضوی به عنوان معین اقتصادی مناطق محروم استان ورود کرده و گام‌های موثری در حل مشکلات محرومان جنوب و شرق استان بردارد.

نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان تاکید کرد: دستگاه قضایی استان کرمان به صورت کامل آماده پشتیبانی و حمایت از کانون‌های خدمت رضوی برای توسعه کمک به جامعه به ویژه محرومان است.

جلب مشارکت‌های مدنی و همکاری با نهاد‌های مردمی از اولویت‌های سند تحول قضایی است
 رئیس کل دادگستری استان کرمان در ادامه سخنان خود تاکید کرد: از زمان ریاست آیت الله رئیسی در قوه قضاییه و ابلاغ سند تحول قضایی، موضوع استفاده از ظرفیت نهاد‌های مدنی و مشارکت‌های مردمی برای حل و فصل مسائل قضایی و حقوقی مردم و مدیریت دستگاه قضایی به صورت ویژه‌ای مورد توجه قرار گرفته است.
موحد ادامه داد: جلب مشارکت نهاد‌های دارای سبقه دینی و مذهبی از جمله مساجد، کانون‌های خدمت رضوی و. از اولویت‌های دستگاه قضایی برای حل و فصل مشکلات حقوقی و قضایی مردم به شمار می‌رود و لازم است که مردم نیز از ظرفیت‌های این حوزه به خوبی استفاده کنند.

وی موضوع پیشگیری از وقوع جرم و لزوم همکاری مردم در این حوزه را نیز مورد اشاره قرار داد و افزود: حاکمیت که قوه قضائیه نیز بخشی از آن به شمار می‌رود، بدون جلب مشارکت‌های مردمی در اجرای برنامه‌های خود موفق نخواهد بود و در این راستا به هر میزان که از ظرفیت‌های مردم، علما، روحانیون، نخبگان و افراد دارای اعتبار اجتماعی استفاده شود، به همان میزان موفقیت در اجرای برنامه‌ها نیز افزایش می‌یابد.

نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان با اشاره به این مطلب که قوه قضاییه همواره به سمت جلب هر چه بیشتر مشارکت‌های مردمی حرکت می‌کند، اظهارداشت: کانون‌های خدمت رضوی از جمله ظرفیت‌های عظیم مردمی هستند و اعضای این کانون‌ها با دارا بودن عِرق مذهبی و ارزش‌های الهی توان و انگیزه مضاعفی برای خدمت به مردم دارند و از این رو می‌توانند در حوزه‌های صلح و سازش، آزادی زندانیان جرایم مالی و غیرعمد، کمک به جلب رضایت برای محکومان قصاص، رفع اختلافات خانوادگی و ... اقدام کنند.

موحد گفت: اعضای کانون‌های خدمت رضوی با شناسایی محکومان محرومی که توان لازم برای پیگیری امورات قضایی خود را ندارند، می‌توانند کمک شایان توجهی به آن‌ها داشته باشند.

وی بر فعال سازی ظرفیت‌های کانون‌های خدمت رضوی در راستای حل مشکلات محرومان و آسیب دیدگانی که توان پیگیری و مراجعه به دستگاه قضایی را ندارند، تاکید کرد و ادامه داد: بسیاری از افراد از جمله زنان و کودکان بی پناهی که قربانی جرم قرار می‌گیرند، توان مراجعه به دستگاه قضایی را ندارند و کانون‌های خدمت رضوی با شناسایی این افراد می‌توانند کمک‌های لازم را به آن‌ها رائه دهند.

دبیر کانون‌های خدمت رضوی در استان کرمان نیز در این نشست گفت: مجموعه دبیرخانه کانون‌های خدمت رضوی از چهار سال قبل در کشور راه اندازی شده و در استان کرمان ۶ هزار و ۵۰۰ داوطلب با انگیزه، معتقد و توانمند به عنوان خادم یاران رضوی در حال ارائه خدمات هستند.

کاظمی پور افزود: اعضای کانون‌های خدمت رضوی به نیابت از این که خادم امام رضا (ع) باشند، در سطح استان به مردم خدمات می‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: ۱۹ کانون تخصصی در مجموعه دبیرخانه کانون خدمت رضوی استان کرمان شکل گرفته که تقریبا تمامی زوایای زندگی مردم را تحت پوشش قرار می‌دهد.

دبیر کانون‌های خدمت رضوی در استان کرمان با اشاره به این مطلب که ساختار ستادی کانون‌های خدمت رضوی دراستان کرمان فعالتر شده و برنامه ریزی‌های لازم برای خدمت موثرتر به مردم انجام شده است، عنوان کرد: باتوجه به شکل گیری کمیته حقوقی و قضایی کانون خدمت رضوی استان کرمان، در تعامل با دستگاه قضایی می‌توان در زمینه حل بسیاری از مسایل و مشکلات مردم اقدام کرد.

مسئول کمیته حقوقی و قضایی دبیرخانه کانون خدمت رضوی در استان کرمان نیز گفت: در حال حاضر تعدادی از قضات و کارمندان دادگستری استان در این کانون عضویت دارند و در ساعات غیراداری به بررسی و حل و فصل مشکلات مردم می‌پردازند.

صفری پور افزود: هم اکنون ۱۵ نفر از کارکنان دادگستری کل استان و هشت نفراز وکلای استان با کمیته حقوقی و قضایی کانون خدمت رضوی استان کرمان همکاری دارند و در هر شهرستان نیز یک رابط حقوقی این کانون فعال شده است.
 
محمدرضا احمدی، مسئول روابط عمومی دبیرخانه کانون خدمت رضوی استان کرمان نیز گفت: بیش از ۱۳ هزار نفر در سطح استان داوطلب خادم یاری هستند که از این تعداد زمینه جذب ۶ هزار و ۵۰۰ نفر فراهم شده است.

وی یادآور شد: افراد متقاضی پس از طی مراحل قانونی از جمله گزینش در کانون‌های خدمت رضوی جذب شده و مشغول به همکاری می‌شوند.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *