نگاهی به بازار‌های مالی در هفته سوم فروردین /دلار گران می‌شود؟

9:45 - 27 فروردين 1400
کد خبر: ۷۱۷۰۹۰
در سومین هفته فروردین ۱۴۰۰ بازار‌های مالی از جمله ارز و سکه از نوسان قیمتی شدیدی برخوردار نبودند و بورس درجا زد.

- باشگاه خبرنگاران نوشت: در سومین هفته فروردین ۱۴۰۰ که با شروع ماه مبارک رمضان مصادف شده است بازار‌های مالی از جمله ارز و سکه از نوسان قیمتی شدیدی برخوردار نبودند به طوری با افزایش یا کاهش نرخ ارز و سکه قیمت‌ها مجدد به رقم قبلی باز می‌گشت، اما به طور کلی نرخ دلار باشیب بسیار کم روند نزولی داشت و تغییر ناچیزی را تجربه کرد و بر خلاف آن قیمت یورو اندکی افزایش یافت از طرف دیگر نرخ طلا و سکه نیز همسو با نرخ ارز به میزان کمی افزایش یافت.

بورس درجا زد

اختلاف شاخص بازار سرمایه نیز دراین هفته بسیار اندک است چراکه در روز‌های ابتدای هفته روند بورس نزولی یود و شاخص از پله یک میلیون و ۲۴۳ هزار واحدی به کانال یک میلیون و ۲۲۶ واحدی افت کرد، اما در ۲ روز پایانی معاملات روند بازار رو به رشد رفت و در نهایت در سکوی یک میلیون و ۲۴۳ هزار واحدی ایستاد.

نمودار زیر روند بازار سرمایه را نشان می‌دهد.

نگاهی به بازار‌های مالی در هفته سوم فروردین /دلار گران می‌شود؟

دلار به کانال ۲۳ هزار تومانی برگشت

در روز‌های ابتدایی این هفته نرخ دلار اندکی افزایش یافت و از قیمت ۲۴ هزار و ۱۸۸ تومان به نرخ ۲۴ هزار و ۲۹۶ تومان رسید، اما در روز‌های پایانی هفته روند نزولی شروع ش و در ساعات پایانی معاملات این هفته به کانال ۲۳ هزار تومانی برگشت و در رقم ۲۳ هزار و ۹۹۱ تومان به کار خود پایان داد.

نمودار زیر گویای تغییرات اندک دلار در بازار است.

نگاهی به بازار‌های مالی در هفته سوم فروردین /دلار گران می‌شود؟

یورو ۵۰۰ تومان گران شد

نرخ یورو در سومین هفته فروردین ۹۹ روند صعودی داشت البته این افزایش با شیب بسیار کمی بود و تقریبا میزان تغییر قیمت یورو اندک بود به طوری نرخ آن از مبلغ ۲۸ هزار و ۳۸۳ تومان به ۲۸ هزار و ۵۲۸ تومان افزایش یافت.

نمودار زیر میزان تغییر نرخ یورو را در این هفته نشان می‌دهد.

نگاهی به بازار‌های مالی در هفته سوم فروردین /دلار گران می‌شود؟

نوسان اندک نرخ طلا و سکه در رمضان ۱۴۰۰

بازار طلا و سکه نیز در این هفته از نوسان قیمتی محدودی برخوردار بودند به طوری که سکه از قیمت ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به نرخ ۱۰ میلیون و ۶۱۰ هزار تومانی رسید که این رقم بیانگر افزایش ۱۰۰ تومانی است.

نمودار زیر بیانگر روند قیمت سکه طرح جدید است.

نگاهی به بازار‌های مالی در هفته سوم فروردین /دلار گران می‌شود؟

هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز در این هفته از نوسان بسیار ناچیزی برخودار بود و از قیمت یک میلیون و ۴۹ هزار تومان به مبلغ یک میلیون و ۴۵ هزار تومان رسید که تصویر زیر تغییرات آن را در یک هفته نشان می‌دهد.

نگاهی به بازار‌های مالی در هفته سوم فروردین /دلار گران می‌شود؟

داد و ستد در مناطقی که قرمز نیست جریان دارد

محمد کشتی آرای نائب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر درباره وضعیت قیمت سکه و طلا در سومین هفته ۱۴۰۰ گفت: با توجه به رویداد‌های سیاسی که در روز‌های اخیر اتفاق افتاد به طور متوسط اونس جهانی حدود ۱۶ دلار افزایش یافت و از نرخ یک هزار و ۷۲۵ دلار تا یک هزار و ۷۵۰ دلار در نوسان بود. افزایش قیمت جهانی سبب افزایش نرخ فلزات گرانبهای دیگر مانند نقره و پلاتین شد.

او افزود: بازار و واحد‌های صنفی طلا و سکه به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل هستند البته بعضی از شهرستان‌ها با توجه به اینکه در محدوده رنگ زرد، آبی و نارنجی هستند داد و ستد‌ها در این مناطق جریان دارد و قیمت‌هایی که بر اساس شاخص دلار و اونس جهانی محاسبه شده است نرخ انواع سکه به طور متوسط سکه طرح قدیم و طرح جدید با افزایش قیمت همراه بوده است.

کشتی آرای تصریح کرد: نرخ نیم سکه، ربع سکه و سکه‌های یک گرمی با کاهش همراه بود که البته این کاهش قیمت در حقیقت از حباب سکه کاسته شده است که این امر به دلیل کاهش تقاضا به وجود آمده است.

او بیان کرد: قیمت طلای ۱۸ عیار نیز همانند اونس جهانی با نوسان همراه بود و در کمترین میزان در پله یک میلیون و ۳۰ هزار تومان قرار داشت و در اکثر‌ترین میزان ممکن به یک میلیون و ۴۲ هزار تومان رسیده بود که به دلیل کاهش تقاضا در بازار روند کاهشی داشت.

کشتی آرای اظهار کرد: به طور کلی داد و ستد‌ها به دلیل کمبود تقاضا در بازار کاهش پیدا کرده بود و حباب سکه در ابتدای هفته روند کاهشی داشت، اما در روز‌های پایانی هفته حباب سکه طرح جدید با افزایش همراه بود که علت آن تقاضایی بود که برای سکه طرح جدید وجود داشت که حدود ۴۰۰ هزار تومان به حباب سکه طرح جدید افزوده شد.

او گفت: دنیا همچان تحت تاثیر اتفاقات سیاسی اخیر است بنابراین به نظر می‌رسد نرخ اونس جهانی میل به کاهش قیمت نداشته باشد و همینطور که قیمت آن در یک هفته تا یک هزار و ۷۵۰ دلار نوسان داشت این روند ادامه دارد باشد و دلار نیز در محدوده ۲۴ هزار تومان پایدار بماند و، چون داد و ستد‌ها کاهش پیدا کرده است روند قیمت‌ها تغییر شدیدی نخواهد داشت.

کشتی آرای افزود: با توجه به تعطیلی واحد‌های صنفی و طلا و جواهر فروشی‌ها افزایش داد و ستد در فضای مجازی افزایش یافته است از این رو خواهشمندیم خریداران و فروشندگان دقت لازم را در معاملات داشته باشند و مواظب کلاهبرداری‌ها و اتفاقاتی از این قبیل باشند تا دچار ضرر نشوند.

نرخ سود بانک‌ها جذابیت بازار سرمایه را کاهش داد

مهدی دلبری کارشناس بازار سرمایه درباره روند شاخص بازار سرمایه در سومین هفته ۱۴۰۰ گفت: اگر دولت رفتار منصفانه تری با بازار سرمایه داشته باشد و مداخلات قیمتی کمتری داشته باشند چرا که شاهد بوده ایم در بودجه مصوب مجلس چند مورد تصویب شد و باید بپذیریم که سهامداران نگاه بلند مدتی به بازار سرمایه دارند و اگر قرار شود ۷ سال در بودجه‌های تصویب شده آخر سال موارد بر ضد بازار سرمایه تصویب شود این منابع جا به جا خواهد شد.

او افزود: در اواخر سال گذشته شاهد بوده ایم که حجم انتشار خیلی زیادی را در بودجه داشته ایم و حذف معافیت ارزش افزوده و صادراتی برخی محصولات را شاهد بوده ایم این موارد منجر به افزایش حجم معاملات می‌شود.

دلبری تصریح کرد:افزایش قیمت زیادی در سوخت نیروگاه‌ها فولادی و پترو شیمی داشته ایم که این موارد ریسک بسیار زیادی را به بازار سرمایه وارد می‌کند و امیدواریم که رفتار و نگاه مجلس بلند مدت‌تر باشد تا تشکیل سرمایه به روند گذشته خود بازگردد و اثر مثبتی را در بازار سرمایه و اقتصاد ایران شاهد باشیم.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: معتقدم با توجه به فرآیند‌هایی سیاسی جدیدی که اخیرا رخ داده است تا زمانی که جذابیت نرخ سود بانکی تا حدود ۲۱ درصد باشد جذابیت بازار تولید و سرمایه کمتر خواهد بود و امیدوایم که این نرخ به اعداد مطوب تری مانند ۱۵ یا ۱۶ درصد برسد و بورس شرایط جذاب تری و افزایش سرمایه بیشتری داشته باشد و در پی آن شرکت‌ها بتوانند تولید بیشتری داشته باشند که فرصت اشتغال و تراز تجاری بهتری برای کشورمان داشته باشد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *