نحوه استفاده صحیح از ماسک

2:50 - 25 فروردين 1400
کد خبر: ۷۱۶۵۰۴
با توجه به شروع موج چهارم کرونا در کشور، استفاده صحیح از ماسک می‌تواند تا حدودی جلوی شیوع این ویروس را بگیرد.
_ آنا نوشت: با توجه به شروع موج چهارم کرونا در کشور و شرایط بحرانی پیش آماده به دلیل ناکارآمدی مسئولین و عدم توجه مردم به رعایت صحیح پروتکل‌های بهداشتی و دسترسی نداشتن به واکسن مجبوریم زندگی مسالمت آمیز با کرونای بی‌رحم را در اولویت تمام فعالیت‌های روزانه قراردهیم.
 
در مدت بیش از یک‌سال که ویروس کرونا با موج‌های مختلف و جهش‌های پی‌در پی تمام دنیا ر ا متحول کرده است لزوم رعایت پرتکل‌های بهداشتی تنها راه مبارزه با این ویروس سمج  و خانمان‌سوز است.
 
نحوه استفاده صحیح از ماسک
 
متخصصان همچنان تاکید می‌کنند رعایت فاصله گذاری اجتماعی، عدم تردد‌های غیرضروری، ممنوعیت دورهمی‌ها، ضدعفونی و شستن مکرر دست‌ها، شستن لوازمی که از بیرون خریداری می‌شود و از همه مهم‌تر استفاده صحیح از ماسک از جمله مواردی هستند که برای زندگی مسالمت آمیز با این ویروس منحوس لازم و ضروری است.
 
در طول مدتی که کرونا وارد کشور شده است توصیه مکرر به استفاده از ماسک برای حضور در اماکن عمومی می‌شود در ابتدا عده‌ای این موضوع را جدی نمی‌گرفتند و بدون ماسک در مکان‌های عمومی حاضر می‌شدند، اما امروز در جایی قرار گرفته‌ایم که آمار تلفات کرونا به ۲۷۵ نفر در یک روز رسیده است و  ظرفیت تخت‌های بیمارستان‌ها تکمیل شده است و اپیدمی به حدی است که حتی تعطیلی کشور هم جوابگوی کنترل این بحران نیست.
 
با توجه به این که برای تامین نیاز‌های حداقلی روزانه مجبور به خروج از قرنطینه هستیم لذا هرکسی باید به فکر خودش باشد و با رعایت پرتکل‌های بهداشتی به عدم درگیری خود و اطرافیان برای عدم ابتلا به ویروس کرونا کمک کند
 

مهمترین مورد از موارد پروتکل‌های بهداشتی استفاده صحیح از ماسک است 

هنگامی که در اماکن عمومی حاضر می‌شویم با مدل‌های مختلف ماسک‌گذاری بر روی صورت مواجه می‌شویم از جمله آویزان کردن ماسک از یک گوش، قرادادن ماسک زیرچانه، گذاشتن ماسک زیر بینی و ...
 
در تمامی موارد ذکر شده استفاده از این مدل ماسک هیچ کمکی به مقابله با کرونا نمی‌کند بلکه زمینه ابتلا به کرونا را هم بیشتر می‌کند چراکه ماسک زمانی که زیر بینی یا چانه قرار می‌گیرد شرایط برای تنفس آلودگی از پشت ماسک فراهم می‌شود.
 
استفاده صحیح از ماسک به این صورت است که حتما از ماسک‌های سه لایه جراحی استفاده کنیم و قسمت بالای آن را بر روی بینی محکم کنیم و یک ماسک پارچه‌ای را نیز بر روی آن قرار دهیم به طوریکه هیچ راه ورودی وجود نداشته باشد
 
اگر ازماسک‌های فیلتر دار n ۹۵ استفاده می‌کنیم حتما از یک ماسک جراحی سه لایه بر روی آن قرار دهیم چراکه اگر ناقل این ویروس باشیم فیلتر موجود بر روی ماسک سرعت انتقال آلودگی را بیشتر می‌کند.
 
همچنین توصیه می‌شود در ادارات و مکان‌های عمومی برای خوردن و آشامیدن به هیچ وجه ماسک را از روی صورت برندارید و  زمان خورد و خوراک رابه ساعات حضور در منزل اختصاص دهید؛ و در آخر اینکه ماسک‌های سه‌لایه تا ۴ ساعت کارایی دارند و بعد از آن قابلیت خود را از دست می‌دهند پس در طول ساعاتی که بیرون از منزل هستید حتما بعد از ۴ ساعت ماسک خود را عوض کنید.

برچسب ها: کرونا ماسک

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *