تشریح دستاورد‌های سفر وزیر کار به عراق

14:17 - 24 فروردين 1400
کد خبر: ۷۱۶۴۹۲
دسته بندی: اقتصاد ، اقتصاد ایران
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: سند همکاری‌های ۵ ساله ایران و عراق، نقشه راهی برای همکاری‌های مشترک ایران و عراق در عرصه مسایل مربوط به بازار کسب و کار، آموزش‌های مهارتی و رفاه اجتماعی است.

- طبق اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمد شریعتمداری در پایان سفر دو روزه خود به کشور عراق در تشریح دستاورد‌های این سفر اظهار کرد: سند همکار‌های مشترک دو کشور در حوزه روابط کار، رفاه اجتماعی و مهارتی به امضای دو طرف رسید.

وی از جمله مباحث مورد توافق را روابط کار، سه جانبه گرایی، مسایل کارگری و کارفرمایی، تشکیل اتحادیه‌ها و توسعه آن‌ها، ایمنی، حفاظت و بازرسی کار و استاندارد‌های مربوط به آن خواند و تصریح کرد: بدین ترتیب در طول پنج سال آینده دو دولت در این زمینه‌ها همکاری و آموزش‌های مشترک خواهند داشت.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به آموزش‌های فنی و حرفه‌ای اظهار کرد: با توجه به نقش مهارت در کسب و کار دنیا و تغییراتی که در بازار کار آینده مشاهده می‌شود، طبیعی است که همه دولت‌ها به فکر همکاری مشترک برای آموزش مهارتی در عرصه‌های گوناگون باشند.

شریعتمداری خاطرنشان کرد: با توجه به نقشی که علم و دانش در زمینه کسب فعالیت‌های اقتصادی دارد، بنابراین مهارت از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

وی تاکید کرد: در این سند، همکاری‌های گسترده‌ای در حوزه آموزش‌های فنی و حرفه ای، تاسیس مراکز تربیت مربیان و مراکزی که در تدوین استاندارد‌ها همکاری دارند، بین دو کشور مورد بحث و توافق قرار گرفت.

وی با بیان این که در این سند همکاری، عرصه‌های مشاغل جدید نیز پیش بینی شده که در ۵ سال آینده صورت می‌گیرد، بیان کرد: برای اولین گام در نجف اشرف، ایجاد مرکز مشترک تربیت مربی و استفاده از مراکز آموزشی موجود به ویژه مرکز تربیت مربی در حوزه تربیت مربیان جهانگردی زیارتی و افزایش سطح استاندارد پذیرایی از زائرانی که از سراسر دنیا به به نجف اشرف مشرف می‌شوند مورد توافق قرار گرفت.

شریعتمداری همچنین با اشاره به نیرو‌های جوان از فراهم شدن زمینه‌های تبادل نیرو‌های مهارت یافته و آغاز همکاری‌های مشترک در این زمینه خبر داد.

وی با بیان این که قرار بر این شده در اولین فرصت، همکاری‌های سازمان آموزش فنی حرفه‌ای کشور با استان نجف اشرف و در ادامه با کربلای معلا آغاز شود، بیان کرد: برای افزایش سطح استاندارد‌های پذیرایی از زائران، برخی مربیان در سطوح عالی در ایران آموزش می‌بینند.

وی از دیگر موارد توافق یافته را ایجاد مراکز جوار کارگاهی در شهر نجف در عرصه‌های گوناگون، فعالیت‌های خدماتی و گردشگری زیارتی بیان کرد که دو کشور از تجربیات یکدیگر بهره خواهند برد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به حوزه رفاه اجتماعی تصریح کرد: در این زمینه نیز دو کشور توافق کردند که با مجامع خیریه همکاری داشته باشند و به تاسیس مراکز خیریه کمک و از تجربیات دو جانبه استفاده کنند و توان یابان نیز آموزش‌های لازم را ببینند.

شریعتمداری تاکید کرد: در حوزه‌های بیمه‌های حمایتی و اجتماعی هم همکاری‌هایی بین دو کشور به وجود خواهد آمد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *