سالی خشک در انتظار کشاورزان

۲۳ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۰:۰۱
کد خبر: ۷۱۶۱۸۳
مدیر کل مرکز پایش هواشناسی کشاورزی کشور گفت:با توجه به کاهش بارندگی در کشور سالی خشک در انتظار کشاورزان است.
_ باشگاه خبرنگاران نوشت: مسعود حقیقت گفت: در ۲_۳ روز آینده در قسمت‌های نیمه غربی، شمال غرب، قسمت‌هایی از دریای خزر و زاگرس جنوبی احتمال رگبار باران وجود دارد.
 
مدیر کل مرکز پایش هواشناسی کشاورزی کشور افزود: با توجه به کاهش بارندگی در مناطق جنوبی و گرم شدن هوا احتمال افزایش آفت سنک در باغات پسته وجود دارد.
 
او ادامه داد: پسته کاران درصورت طغیان این آفت نسبت به پایش آن در ساعت‌های خنک روز یعنی صبح وعصر اقدام کنند، زیرا در غیر اینصورت آسیب‌های جبران ناپذیری به باغات وارد خواهد کرد.
 
او به کینوا کاران توصیه کرد: کود mbk (۲۰۲۰۲۰) به مزارع دهند تا طول دوره رشد را کوتاه کند و گرده افشانی و گل دهی گیاه به ماه‌های گرم سال نرسد.
 
او افزود: با توجه به گرمای هوا در مناطق جنوبی کشور سیب زمینی کاران و گوجه کاران نسبت به تنظیم دوره آبیاری اقدام کنند تا استرس گرمایی درمزارع ایجاد نشود.
 
مدیر کل مرکز پایش هواشناسی کشاورزی کشور نسبت به طغیان آفت سن گندم و شته روسی درمناطق شمالی کشور هشدار داد و اظهار کرد: کشاورزان این آفت را بعد از بارش پایش و در ساعات گرم روز سم پاشی کنند.
 
او گفت:با توجه به کاهش بارندگی در کشور امسال از دیدگاه سازمان هواشناسی سالی خشک است و کشاورزان باید میزان مصرف آب در مزارع رامدیریت کنند.

برچسب ها: خشکسالی بارندگی

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *