رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

قاضی در شبهات باید از همه محتاط‌تر عمل کند

11:37 - 23 فروردين 1400
کد خبر: ۷۱۵۹۰۶
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
رئیس کل دادگستری استان کرمان با بیان اینکه قاضی در شبهات باید از همه محتاط‌تر عمل کند، گفت: قاضی باید در کشف حقیقت با جدیت ورود کرده و در پس از کشف حقیقت و صدور رای، در اجرای حق و عدالت ازهمه قاطع‌تر باشد.
- یدالله موحد، رئیس کل دادگستری استان کرمان در آیین تحلیف ۲۰ نفر از کارآموزان قضایی دوره چهارم دادگستری کل استان کرمان با اشاره به اینکه قضاوت از شئون انبیاء و اولیاء الهی است، اظهار کرد: هر فرد در ابتدای قبول مسئولیت در منصب قضا باید در پیشگاه پروردگار و قرآن کریم سوگند یاد کرده و پاسدار عدالت و قسط اسلامی باشد.

رئیس کل دادگستری استان کرمان خاطرنشان کرد: متصدیان امور قضاوت باید روز به روز در مسیر افزایش دانش حقوقی خود گام برداشته و به صورت مستمر بر اندوخته‌های علمی خود افزوده و از دانش روزآمد و به روز بهره‌مند باشند تا بتوانند مسائل حقوقی و قضایی جامعه را حل و اقامه قسط و عدل کند.

وی با اشاره به فرمان امام علی (ع) به مالک اشتر برای انتخاب قاضی، تاکید کرد: فرمایشات امیرالمومنین (ع) مختص یک دوره زمانی خاص نیست و تعالیمی برای جامعه بشری محسوب می‌شود و از این رو باید در تمامی ادوار بشری به کار گرفته شوند.

موحد گفت: امام علی (ع) در نامه خود به مالک اشتر فرموده اند که قاضی باید ویژگی‌هایی داشته باشد که بخش اول آن این است که قضات از برترین افراد جامعه و از میان کسانی انتخاب شوند که مراجعه فراوان به آن‌ها آن‌ها را خسته نکند و آن‌ها را در تنگنا قرار ندهد و تحقق این امر نیاز به سعه صدر بالا دارد.

وی تصریح کرد: ویژگی دوم برای قضات از نگاه امام علی (ع) این است که برخورد متخاصمان با یکدیگر، او را به خشم و کج خلقی وا ندارد و صبور باشد و با مدیریت رفتار خود به مراجعان آرامش داده و برای حل مشکلات مراجعان تلاش کند.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به اینکه بر اساس توصیه‌های امام علی (ع) قاضی نباید بر اشتباهات خود پافشاری کند، گفت: هر فرد ممکن است در فهم یک تصمیم و حکم دچار اشتباه شود و مهم این است که در هر جایی که متوجه اشتباه خود شد، به سمت حق برگردد.

وی با اشاره به اینکه رفتار کریمانه و تصمیمات حکیمانه باید شاخصه اصلی قضات باشد، تاکید کرد: قاضی در مقام قضاوت نباید به فهم اندک مطالب اکتفا کند؛ زیرا هر حکم قضایی زندگی فردی و اجتماعی و حیثیت افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

موحد با اشاره به اینکه قاضی باید از کسانی باشد که ستایش فراوان آن‌ها را تحت تاثیر قرار ندهد، عنوان کرد: قاضی در شبهات باید از همه محتاط‌تر عمل کند، در یافتن و تمسک برهان و دلیل از همه مصرتر باشد، در یافتن مدارک و مستندات رای اصرار وی از همه بیشتر باشد، در کسب امور شکیبا‌تر باشد و در مسیر اجرای حق از همه قاطع‌تر باشد.
 
بیشتر بخوانید:

وی با اشاره به این مطلب که اتقان آرای قضایی به میزان استناد قضات به اسناد، مدارک و شواهد و قرائن بستگی دارد، عنوان کرد: قاضی باید در کشف حقیقت با جدیت ورود کرده و در پس از کشف حقیقت و صدور رای، در اجرای حق و عدالت ازهمه قاطع‌تر باشد.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *